Yeni Zelanda
Yeni Zelanda Eğitim Sistemi
Yeni Zelanda'da Yaşam
Yeni Zelanda Üniversiteleri

Yeni Zelanda, Güney Büyük Okyanus'da bir ada ülkesidir. Güney Yarımkürede, Okyanusya'daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya'nın yaklaşık 1.500 km güney doğusunda yer almaktadır. Başlıca iki büyük (North Island ve South Island) ve birçok küçük adadan oluşur. Ülke nüfunusunun çoğunluğunu Avrupa kökenliler oluşturmaktadır. Yeni Zelanda'nın yerli halkı Maoriler ise nüfusun  %14.9'unu oluşturmaktadır.

Yeni Zelanda'nın Güney Yarımküre'de veya ekvatorun güneyinde olması, mevsimlerin kuzey yarım küredekilerin tam tersi olması anlamına gelir. Yazın en sıcak ayları Ocak ve Şubat olup en soğuk aylar Haziran ve Temmuzdur. Başkenti Wellington olan Yeni Zelanda kar kaplı dağ manzaraları ile bilinen bir ülkedir. En büyük ve en kozmopolit şehri Auckland'dır. Resmi dilleri İngilizce ve Maoricedir.

 

NEDEN YENİ ZELANDA?

Yeni Zelanda’yı yaşamak için bu kadar harika bir yer kılan şeyin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Tabii ki rakipsiz güzelliği ve doğası… Ancak bir de Yeni Zelanda’nın dünya sıralamalarına bakalım:

Refah Endeksi – 2016 yılında 1. sırada; İsviçre, Finlandiya, Kanada ve Avustralya’nın önünde

Yolsuzluk – Yolsuzluk Algısı Endeksi’nde 9.4 ile en az yolsuzluk

İş Yapma Kolaylığı Endeksi –  185 ülke içinde genel sıralamada 2. sırada, Şirket Açma ve Kredi Alma alt kategorisinde 1. sırada

Güvenlik: Küresel Huzur Endeksi – 1.221 ile 4. sırada (İzlanda, Danimarka ve Avusturya’dan sonra)

Siyasi Özgürlük Derecelendirmeleri – Özgür; siyasi haklar ve insan haklarının her ikisinde de 1. sırada

Basın Özgürlüğü – Basın özgürlüğünde 1.50 ile 8. sırada

İnsani Gelişmişlik Endeksi – 2015 yılında 0.913 ile 9. sırada

Ekonomik Özgürlük – Ekonomik Özgürlük Endeksi’ne göre 82.1 ile 4. sırada, Dünya Ekonomik Özgürlük Endeksi’ne göre 8.28 ile 3. sırada

Batık Devletler Endeksi – Dünyadaki pek az “sürdürülebilir” devlet arasında bulunarak 172/177 sırada

İşsizlik Oranı –  4.0%  oranı ile en düşük 48. sırada

Yeni Zelanda’nın muhteşem bir ülke olduğuna siz de katılmıyor musunuz?

Yeni Zelanda Eğitim Sistemi

Sağladığı kaliteli eğitim sayesinde Yeni Zelanda uluslararası alanda eğitimi ile ün yapmıştır ve dünyanın birçok ülkesinden öğrenciler, Yeni Zelanda’ya eğitimlerine devam etmek amacı ile gelmektedir. Sağladığı güvenli eğitim çevresinde yabancı öğrencilere çok fazla eğitim seçeneği sunup, her alanda yabancı öğrencilere destek vermektedir. Öğrenciler Yeni Zelanda’da akademik, profesyonel ve mesleki programlara devam edebilirler.

Üniversiteler: Yeni Zelanda’da devlet destekli 8 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerde öğrenciler lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına devam edebilirler.

Fen ve Teknoloji Enstitüleri: Yeni Zelanda’da 18 tane devlet destekli fen ve teknoloji okulu bulunmaktadır. Bu okullarda ğörenciler hem mesleki hem de akademik eğitim alabilirler. Öğrenciler sertifika ile diploma programlarına devam edebilir ve diploma programlarından sonra üniversitelerin ilgili bölümlerine geçip lisans eğitimlerini tamamlayabilirler.

Özel Yüksekokul Kuruluşları: Şu anda 600 olan ve her geçen gün artan bu kuruluşlar alternatif eğitim programları sunmaktadır. Çok çesitli olan turizm, bilgisayar, sekreterlik işletme v.b. gibi programları, birçok alanda vermektedir. Bu programlar sonrasında öğrenciler profesyonel sertifikalar ve diplomalar alırlar.

İngilizce Eğitimi: Yeni Zelanda’da 27 adet özel İngilizce kursu bulunduğu gibi ayrıca üniversitelerin de İngilizce kursları bulunmaktadır. Öğrenciler akademik amaçlı İngilizce eğitimleri dışında TOEFL ve IELTS sınavlarina hazırlık programları alabilirler ya da genel İngilizce programlarına devam edebilirler.

Yeni Zelanda güney yarıkürede kurulu bir ülke olduğundan akademik takvim bizim ülkemizin de bulunduğu kuzey yarıküreye göre farklı işlemektedir. Birinci sömester Şubat ayında başlarken, ikinci yarıyıl Temmuz ayında başlamaktadır. Eğitim ücreti üniversiteye ve seçilen programa göre değişmekle birlikte yıllık NZ$25.000 - $NZ35.000 arasındadır. Ancak tıp, veterinerlik, havacılık gibi programlar çok daha yüksek ücretlidir.

Yeni Zelanda'da Lisans Eğitimi ve Başvuru Koşulları

Yeni Zelanda’da üniversite öncesi eğitim toplam olarak 13 yıldır, bu nedenle Türkiye’de eğitim görmüş ve IB Diplomasına sahip olmayan öğrencilerin lisans programları öncesi Foundation denilen hazırlık yılını okumaları gerekmektedir. Hazırlık yılını başarıyla tamamlayan öğrenciler direkt olarak lisans programlarına başlayabilmektedir. Yeni Zelanda’da eğitim dili İngilizce’dir. Bu nedenle öğrencilerin başvuru sırasında dil yeterliliklerini TOEFL veya IELTS sınavı ile kanıtlamaları gerekmektedir. Ancak TOEFL sınav sonucunun bazı okul ve programlarda kabul görmediğinin ve IELTS sınavının Yeni Zelanda’da daha geçerli bir sınav olduğunun unutulmaması gerekir. İngilizcesi yeterli düzeyde olmayanların İngilizcelerini Yeni Zelanda’da geliştirebilmeleri için pekçok dil okulu seçeneği bulunmaktadır.

Yeni Zelanda'da Yüksek Lisans Eğitimi ve Başvuru Koşulları

Yeni Zelanda’da yüksek lisans programlarına başvuru için temel şart dört senelik lisans programının başarıyla tamamlanması ve yeterli İngilizce dil seviyesinin kanıtlanmasıdır. Ayrıca bazı yüksek lisans programları için iş deneyimi de zorunlu tutulmaktadır. İngilizce dil seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için bazı okul ve alanlarda English Pathway olarak geçen master hazırlık programları da bulunmaktadır. Bu programını başarıyla tamamlayan öğrenciler master programlarına devam edebilirler. CV, niyet mektubu, referans mektupları gibi belgeler de yine başvuru sırasında öğrenciden istenecek olan diğer gerekliliklerdir.

Yeni Zelanda'da Yaşam

Yeni Zelanda’da barınma, beslenme, ulaşım, internet, telefon için harcanan giderler aylık yaklaşık $NZ 1600 - $NZ 2000 arasındadır.

Yeni Zelanda'da Çalışma Koşulları

Öğrenci vizesine sahip öğrenciler tatillerde full-time, eğitim döneminde ise part-time çalışma hakkına sahiptir.  Research Master ve PhD program öğrencileri ise hem eğitim döneminde hem de tatil döneminde full-time çalışma hakkına sahiptir.

Yeni Zelanda'da Burs Olanakları

Burs kazanmak eğitim ve yaşam giderlerini ödemeye yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Part-time bir işte çalışmak zorunda kalmadan, daha fazla eğitime odaklama imkanı verir. Uluslararası öğrenciler için birçok burs Yeni Zelanda hükümeti, diğer hükümetler, eğitim kurumları ve hayırseverler tarafından verilmektedir. Detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşmak mümkündür.

http://www.studyinnewzealand.govt.nz/how-to-apply/scholarships

Yeni Zelanda Üniversiteleri

„  THE UNIVERSITY OF AUCKLAND

The University of Auckland 1883 yılında kurulmuştur. Yeni Zelanda’nın en ünlü araştırma enstitüsüdür. Üniversitede birçok farklı bölüm bulunmaktadır. The University of Auckland, ülkenin ticari başkenti sayılan, kozmopolit ve birçok etnik kültürden oluşan 1,2 milyon nüfuslu Auckland’da bulunmaktadır. Şehir daha önce volkanik bir yayla olan derbent üzerine kurulmuştur. Auckland’ın konumu ve mükemmel iklimi, su sporları ile ilgilenenler için eşsizdir. Üniversitede lisans alanında 23,000, lisansüstü alanında 6000 öğrenci vardır ve okulda 3000’den fazla yabancı öğrenci bulunmaktadır. Üniversitede akademik alanda 1,500 öğretim görevlisi ve 1700 de üniversite çalışanı bulunmaktadır. Üniversitenin genel kütüphanesi dışında 12 küçük kütüphanesi daha vardır ve kütüphanelerinde toplam 1,6 milyon kitap bulunmaktadır.

The University of Auckland’ın 8 fakültesinde 86 farklı bölüm ve 40 uzmanlık diploma programı bulunmaktadır (Sanat, Mimarlık, Güzel Sanatlar, İşletme, Ekonomi, Mühendislik, Hukuk, Sağlık Bilimleri, vb.). Okuldaki Sanat, İşletme gibi bölümler 3 senede tamamlanabilirken hukuk, mühendislik gibi bölümler 4 senede tamamlanabilmektedir.

Üniversitedeki ‘’Postgraduate Diploma’’ programı Lisans programından sonra öğrencilerin devam ettikleri bir senelik programdan oluşmaktadır. Master programları alan dersleri ve araştırma programlarıyla iki senede tamamlanmaktadır. Doktora programları sadece araştırmaya dayalıdır.

Üniversite, 42 araştırma merkezinde birçok araştırma programının yapılmasına yardımcı olmaktadır. Bu araştırmalar Genel Terapi, Yapısal Biyoloji, Deniz Koruma, Balık Seyirleri, Yok Edilen Türler, Atmosfer Fiziği, Quantum, Astrofizik v.b. alanlardadır. The University of Auckland, Research Excellence’a bağlı yedi araştırma merkezinden dördüne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca APEC (Asia Pasific Economic Cooperation) merkezi ve Yeni Zelanda Asya Enstitüsü Üniversitenin içindedir.

Üniversitedeki akademik yıl yapısı iki dönemden ve yaz okulundan oluşmaktadır. Yaz okulu ocak ayı başlarından şubat ayı sonuna kadar devam eder ve üniversitede ilk dönem Şubat-Haziran, ikinci dönem ise Temmuz-Kasım ayları arasında yapılmaktadır. Üniversitedeki bazı bölümler ikinci dönemde de öğrenci almaktadır.

Üniversitenin ilk dönem için son başvuru tarihi 10 Aralık ve ikinci dönem için son başvuru tarihi 31 Mayıs’tır. Lisans programlarına devam edebilmeleri için öğrencilerin İngilizce seviyelerinin minimum IELTS 6.0, TOEFL 550 (TWE 4.5), Lisansüstü programlar için ise minimum IELTS 6.5, TOEFL 575 (TWE 4.5) olması gerekmektedir.

 

„ AUCKLAND UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

Yeni Zelanda’nın tek teknoloji üniversitesi olan okul 1895 yılında Auckland’da kurulmuştur. Üniversitede öğrenciler lisans, master ve dil programlarına devam edebilmektelerdir. AUT öğrencilerinin teorik ve pratik bilgilerini birleştirmelerine yardımcı olacak kalitede eğitim vermektedir. Üniversitede 15.000’in üzerinde tam zamanlı öğrenci ve 3000’nin üzerinde yabancı öğrenci bulunmaktadır. AUT’nin Wellesley ve Akoranga olmak üzere iki kampüsü bulunmaktadır. Yeni Zelanda’nın en büyük ve kozmopolit şehirlerinden biri olan Auckland’ın 1,2 milyon nüfusu bulunmaktadır. Nüfusun %27s’i farklı ülke vatandaşıdır.

AUT’de öğrenciler İletişim, Tasarım, İşletme, Bilgi Teknolojileri, Sağlık Çalışmaları, Fen Bilimleri ve Mühendislik alanlarında eğitim görebilirler. AUT araştırmaya dayalı üniversitelerden biridir. AUT’nin uluslararası standartlara ulaşmak üzere çalışmalarına devam eden 19 araştırma merkezi bulunmaktadır.  Bunların arasında Turizm Araştırma Merkezi, Beslenme Merkezi, AUT Teknoloji Merkezi bulunmaktadır.

AUT’nin kampüsünde öğrenciler için sağlık ve danışmanlık merkezleri bulunmaktadır. Akademik Destek Servisi öğrencilerin öğrenmelerini etkileyip geliştirmek üzere kurulmuştur. AUT’ye devam eden bütün öğrenciler bir e-mail adresi alırlar.

AUT’de lisans programlarına devam edebilmeleri için öğrencilerin IELTS 5.5-6.0 lisansüstü programları içinse IELTS 6.5 skorlarını sağlaması gerekmektedir.

Akademik yılda ilk dönem Şubat-Haziran, ikinci dönem ise Temmuz-Kasım aylarındadır. Birçok programa iki dönemde de başlamak mümkündür. Okula ilk dönem kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler aralık ayının ilk haftasına kadar, ikinci dönem için kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler ise mayıs ayının son haftasına kadar başvurmalılardır.

 

„ UNIVERSITY OF WAIKATO

Hamilton şehrinde bulunan University of Waikato 1964 yılında kurulmuştur. 68 hektarlık alan üzerine kurulmuş olan üniversite Hamilton şehir merkezinden yaklaşık 3 kilometre uzaklıktadır. Hamilton Auckland’a arabayla bir buçuk saat uzaklıkta bulunmaktadır. Yaklaşık 120.000 nüfuslu Hamilton şehri Yeni Zelanda’nın 4. en büyük şehridir. Hamilton’da birçok alışveriş merkezi, kafeler, restoranlar, park alanları bulunmaktadır.

University of Waikato’nun lisans alanında 14,100 ve lisansüstü alanında 2,800 öğrencisi olup yabancı öğrenci sayısı 3300’dür.  Okulda akademik alanlarda 740 kişi, diğer alanlarda ise 900’ün üzerinde kişi çalışmaktadır.

University of Waikato’da öğrenciler için kurulmuş olan Öğrenci Destek Merkezi, Öğrenci Danışmanlık Merkezleri, Akademik Danışmanlık hizmetleri bulunmaktadır. Üniversitede bir milyondan fazla kitabın bulunduğu bir kütüphane vardır. Öğrenciler okuldaki birçok noktada bulunan bilgisayardan yararlanıp, internete girebilmektedirler. Ayrıca öğrenciler üniversitedeki yüzme havuzunu ve spor merkezini de kullanabilirler.

University of Waikato yedi fakülteden oluşmaktadır. Bunlar; Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Bilgisayar ve Matematik Bilimleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Yeni Zelanda Halkını Geliştirme Fakültesi’dir. Okulda International MBA programı 14 ay sürmektedir.

University of Waikato’da lisans programlarına devam etmek isteyen öğrencilerin TOEFL en az 550 (TWE 5 olmalıdır), IELTS 6.0 (writing’den de 6 alınmalıdır), lisansüstü programlar için ise TOEFL 600, IELTS 6.5 (writing’den de 6 alınmalıdır) seviyesinde İngilizce bilmeleri gerekmektedir.

Üniversitedeki akademik yıl Mart ve Kasım ayları arasındadır. Akademik yıl Haziran/temmuz ayındaki iki haftalık tatille iki döneme bölünmüştür. Ocak ve şubat aylarında öğrencilerin devam edebilecekleri yaz okulları bulunmaktadır. Üniversiteye son başvuru tarihleri 1 Aralık ve 1 Mart’tır.

 

„ MASSEY UNIVERSITY

Massey Üniversitesi 38,000 kayıtlı öğrencisi ile Yeni Zelanda’nın en büyük üniversitesidir. 1927 yılında kurulan Massey Üniversitesi, 76 yıllık akademik deneyimiyle dünyanın birçok yerinden gelen yabancı öğrencilere ve Yeni Zelandalı öğrencilere eğitim vermektedir. Massey Üniversitesi’ne lisans alanında 31.600 öğrenci, lisansüstü alanında ise 6.400 öğrenci devam etmektedir.

Massey Üniversitesi’nin modern ve stratejik bir yer olan ve hızla gelişmekte olan Albany’de (Auckland’a 15 kilometre) ve politik bir merkez olan Wellinghton’da kampüsü bulunmaktadır.

Massey Üniversitesi’nde 5 ana fakülte bulunmaktadır: İşletme Fakültesi, Tasarım Fakültesi, Güzel Sanatlar & Müzik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi ve Fen Fakültesi. Bu fakültelere bağlı 45 farklı departman, okul ve enstitü bulunmaktadır.

Çok yönlü bir eğitim veren Massey Üniversitesi’nde 210 bölüm bulunmaktadır. Massey Üniversitesi’ne devam eden yabancı öğrenciler genellikle Havacılık, İşletme, Tasarım, Eğitim, Mühendislik, Çevre Sağlık Bilimi, Sosyal Bilimler, Bilgi Teknolojileri, Müzik, Hemşirelik, Fen, Spor, Veterinerlik bölümlerinde öğrenim görmeyi tercih etmektedir.

Massey Üniversitesi’nde yabancı öğrencilere her türlü konuda yardım etmek için akademik danışmanlar bulunmaktadır. Üniversitenin üç kampüsünde de zengin içerikli kütüphaneler bulunmaktadır. Üniversitede ayrıca kulüpler, sağlık servisi, bilgisayar laboratuarları bulunmaktadır.

Üniversitedeki lisans programlarına devam edebilmek için öğrencilerin İngilizce seviyeleri TOEFL 550, IELTS 6,0 seviyesinde, lisansüstü programlara devam edebilmek için TOEFL 575, IELTS 6,5 seviyesinde olmalıdır.

Massey Üniversitesi’nde akademik yıl iki dönemden oluşmaktadır. İlk dönem Şubat-Haziran ayları arasında, ikinci dönem ise Temmuz-Kasım ayları arasındadır. Üniversitenin Kasım-Şubat ayları arasında yaz okulu da bulunmaktadır. Üniversiteye son başvuru tarihi ilk dönem için 1 Aralık, ikinci dönem içinse 1 Mayıs’tır.

 

„ VICTORIA UNIVERSITY OF WELLINGTON

1899 yılında kurulmuş olan Victoria Üniversitesi Wellington’da bulunmaktadır. Victoria adı Kraliçe Victoria’dan gelmektedir. Üniversitenin yetmişin üzerinde farklı ülkeden gelen 1700 yabancı öğrencisi ile birlikte toplam 17,000 öğrencisi bulunmaktadır.

Victoria Üniversitesi’nin şehir merkezinde 3 ayrı binası bulunmaktadır. Üniversitenin ana kampüsü Kelburn’dur. Bunun dışında Hukuk Fakültesi ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesi de üniversitenin şehir merkezindeki değer binalarıdır.

Victoria Üniversitesi’nin İngilizce seviyeleri IELTS 4.5 ve TOEFL 480 seviyelerinde olan öğrencilerin devam edebildikleri 12 hafta süreli Akademik Amaçlı İngilizce Programları bulunmaktadır. Öğrenciler Lisans alanlarında Mimarlık, Hukuk, Reklamcılık, İşletme/İktisat, Uygulamalı Sanatlar, Müzik, Bilgi Teknolojileri, Fen, e-ticaret, Turizm ve Biomedikal gibi bölümlerde okuyup uzmanlaşabilirler. Üniversitede öğrenciler ayrıca diploma, master ve doktora alanlarında eğitimlerine devam edebilirler.

Victoria Üniversitesi’nde lisans programlarına devam etmek isteyen öğrencilerin İngilizce seviyelerinin TOEFL 550, lisansüstü programlar için ise TOEFL 575 seviyesinde olması gerekmektedir.

Üniversite yabancı öğrencilerin rahat edip, eğitimlerini kolaylaştırmak için birçok hizmet verilmektedir. Öğrenciler her türlü sorunlarını danışmanlarıyla paylaşabilirler ve akademik tavsiyeler alabilirler. Victoria Üniversitesi’nde akademik yıl üç dönemden oluşmaktadır. İlk dönem Şubat-Haziran ayları arasında, ikinci dönem Temmuz-Kasım ayları arasında ve üçüncü dönem de Kasım-Şubat ayları arasındadır. Birinci dönem için başvuranda bulunacak olan öğrenciler için son başvuru tarihi 1 Aralık, ikinci dönem için 1 Mayıs’tır.

 

„ UNIVERSITY OF OTAGO

1869 yılında kurulan Otago Üniversitesi Yeni Zelanda’nın ilk üniversitesidir. Üniversitenin ana kampüsü Dunedin’de bulunmaktadır. Bölgede insanların birçok açık alana dayalı spor yapma imkanları bulunmaktadır. Üniversiteye yabancı ülkelerden birçok öğrenci gelmektedir. Lisans alanında yaklaşık 15,000, master alanında yaklaşık 5.000 öğrencisi  olan Üniversitenin öğrenci sayısını yaklaşık %60’nı yabancı öğrenciler oluşturmaktadır.

Otago Üniversitesi’nde öğrenciler Lisans programlarından; Uygulamalı Bilimler, Biomedikal, Hukuk, Diş Hekimliği, Medikal Laboratuvar Bilimi, Tıp, Müzik, Eczacılık, Fiziksel Eğitim, Fizyoterapi, Fen Bilimleri, Teoloji ve Turizm alanlarında eğitim görebilirler. Bütün lisans programlarının master programları da bulunmaktadır. Üniversitede ayrıca ‘’Study Abroad & Exchange’’ programları da bulunmaktadır.

Üniversiteye devam edebilmek için lisans programlarına devam edecek olan öğrencilerin TOEFL 550 düzeyinde, master ve doktora öğrencilerinin TOEFL 587 düzeyinde İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Üniversitede akademik yıl iki dönemden oluşmaktadır. İlk dönem Şubat-Haziran, ikinci dönem Temmuz-Ekim ayları arasında yapılır. Kasım ve şubat ayları arasında yaz okulu vardır. İlk dönem ve yaz okuluna başvuracak olan adaylar için son başvuru tarihi 31 Ekim, ikinci dönem için son başvuru tarihi ise 30 Nisan’dır.

 

„ UNIVERSITY OF CANTERBURRY

Christchurch’de bulunan Canterbury Üniversitesi araştırma ve eğitim konusunda, uluslararası alanlarda haklı bir üne sahiptir. Canterbury Üniversitesi 1873 yılında kurulmuştur. Üniversitenin lisans ve lisansüstü programları öğrencilerin entellektüel yapılarını, kritik düşüncelerini ve profesyonelliklerini güçlendirmeye yöneliktir. Üniversitenin tam zamanı 12,000 öğrencisi bulunmaktadır. Üniversitenin lisans programlarına 9700 öğrenci, lisansüstü programlarına 2,300 öğrenci devam etmektedir ve üniversitede 1500 yabancı öğrenci bulunmaktadır.

Üniversitenin bulunduğu Christchurch halk arasında “Bahçeler Şehri” olarak bilinmektedir. Şehirde birçok kayak merkezi, golf sahası, kumsal ve park bulunmaktadır.

Canterbury Üniversitesi’nin Sanat Fakültesi, Reklamcılık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Müzik ve Güzel Sanatlar Fakültesi ve Fen Fakültesi olmak üzere yedi Fakültesi bulunmaktadır. Bu Fakültelerde öğrenciler 37 bölümde eğitim görmektedirler. Üniversiteye devam eden öğrenciler yurtlarda, dairelerde ya da aile yanlarında kalabilirler. Öğrenci yurtları okula 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Üniversitede akademik alanda 500, diğer bölümlerde de 900’den fazla çalışan bulunmaktadır.

Üniversitede akademik yıl şubat ayında başlar ve Kasım ayında biter ve iki dönemden oluşur.  Yabancı öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için birçok servis imkânı vardır. Öğrencilere konaklama servisi, oryantasyon programları, havaalanından karşılama, öğrenci birlikleri gibi birçok hizmet verilmektedir. Ayrıca üniversite bünyesinde 1.3 milyonun üzerinde kitap bulunan bir kütüphane bulunmaktadır.

 

„ LINCOLN UNIVERSITY

Christchurch’de bulunan Lincoln Üniversitesi Yeni Zelanda’nın en eski üniversitelerinden biridir ve 1878 yılında kurulmuştur. Lincoln Christchurch havaalanından 25 dakika uzaklıktadır ve şehir merkezinden de 30 dakikalık mesafededir. Üniversitede 1381’i yabancı öğrenci olan 3912 öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerden 3336’si lisans programlarına, 576’si lisansüstü programlarına devam etmektedir.

Lincoln Üniversitesi’nde lise ve üniversite mezunu öğrencilerin devam edebileceği birçok sertifika, diploma programı, lisans derecesi, master ve doktora programı bulunmaktadır. Lincoln Üniversitesi 86 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. Kampüs içerisinde birçok modern bina, öğrenci evleri, yurtlar, akademik danışmanlık merkezi, spor merkezi, zengin bir kütüphane v.b. bulunmaktadır.

Üniversiteye devam edebilmek için lisans programlarına devam edecek olan öğrencilerin TOEFL 550 düzeyinde, master ve doktora öğrencilerinin TOEFL 600 düzeyinde İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Üniversitede akademik yıl iki dönemden oluşmaktadır. İlk dönem Şubat-Haziran, ikinci dönem Temmuz-Ekim ayları arasında yapılır. Kasım ve şubat ayları arasında yaz okulu vardır. Lisans programlarına başvuracak olan öğrencilerin dönem başlangıcından 8 hafta öncesine kadar, master programlarına başvuracak öğrencilerin ise dönem başlangıcından 3 ay öncesine kadar başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Neden Yeni Zelanda’da Eğitim?

Yeni Zelanda her yıl binlerce yeni öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. 2003 yılında 80,000’nun üzerinde öğrenci Yeni Zelanda’ya eğitimlerine devam etmek için gelmiştir. Sağladığı kaliteli eğitim sayesinde Yeni Zelanda uluslararası alanda eğitimi ile bir ün yapmıştır ve dünyanın birçok ülkesinden öğrenciler, Yeni Zelanda’ya eğitimlerine devam etmek amacı ile gelmektedir. Sağladığı güvenli eğitim çevresinde yabancı öğrencilere çok fazla eğitim seçeneği sunup, her alanda yabancı öğrencilere destek vermektedir. Öğrenciler Yeni Zelanda’da akademik, profesyonel ve mesleki programlara devam edebilirler.

Yeni Zelanda’da verilen yüksek kaliteli eğitim, kaliteli yaşam şartları ve güvenli bir çevre ile birleştiğinde, profesyonel hayatlarında onlara yardımcı olacak eğitimlerine devam etmeleri için ideal bir secimdir. Yeni Zelanda’da verilen programlar dünya çapında tanındığı gibi ayrıca öğrencilerin potansiyellerinin farkına varmaları sağlanıp, sınırlarını genişletebilmelerine yöneliktir.

Eğitimlerine Yeni Zelanda’da devam eden öğrenciler modern binalarda ve küçük dersliklerde tartışma ortamları bulup derslere katılarak eğitim görürler. Öğrenciler akademik, profesyonel ve mesleki çalışma alanlarında gerekli olan eğitimi en iyi şekilde alırlar.

Essiz doğası ile Yeni Zelanda’da öğrenciler kültürel ve sosyal birçok aktivitede bulunabilirler. Küçük bir cennet olan Yeni Zelanda da öğrenciler her gün yeni yerler ve yeni güzellikler keşfedebilirler.

Burada öğrenciler tüm dünyada bilinen kurslara, programlara devam edebilirler. Öğrenciler istedikleri her bölüme lisans eğitiminden doktoraya kadar her seviyede devam edebilme şansına sahiptirler.

Dünyada en geçerli dillerden biri olan İngilizcenin eğitim dili olması nedeniyle, öğrenciler Yeni Zelanda’da eğitimlerini tamamladıktan sonra ileri seviyede İngilizce bilgisine sahip olurlar.