Lise Programları

Çocuklarına dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde okuma şansı vermek isteyen ve bunun yani sıra da Türkiye’deki sınav stresini çocuklarına yaşatmak istemeyen aileler son yıllarda çocuklarını yurtdışındaki liselere yerleştirmeye son derece sıcak bakmaktadırlar.

Lise 3. ve Lise 4. sınıfları veya sadece Lise 4. sınıfı Kanada’da başarıyla tamamlayan öğrenciler dünyanın en seçkin üniversiteleri arasında olan Kanada’nın en büyük üniversitelerine sınavsız girme hakki elde edebilir.

Amerika’daki büyük üniversitelere giriş için gerekli SAT sınavında da liseyi Amerika’da bitiren öğrenciler daha çok başarılı olabilmekteler.

İngiltere’deki liselere transfer olan öğrenciler ise İngiliz üniversitelerin koşulu olan A-Level sınavlarına özel olarak hazırlandıkları için basari oranları son derece yüksek olur.

Yurtdışındaki IB programlarına devam eden öğrenciler ise IB diploma notlarına göre üniversitelere yerleştirilirler.

İngiltere, Amerika ve Kanada’nın dışında İsviçre, İspanya, Fransa, İtalya, Avustralya, Yeni Zelanda’da da lise programları mevcuttur.

Lise programlarının ücretleri ülkeden ülkeye hatta okuldan okula değişmektedir.

Örnek olarak;
Amerika’da yıllık lise eğitim ücretleri $ 15,000-45,000 arasındadır.
Kanada’da yıllık lise eğitim ücreti CN$ 10,000-15,000 arasındadır.
İngiltere’de yıllık lise eğitim ücreti £8,000-15,000 arasındadır.

Lise programlarına devam eden öğrenciler aile yanında veya okul yurtlarında konaklarlar. Genelde tüm yemekler programın içerisindedir.

Genelde İngiltere’deki lise programları, okul yurdunda konaklamalıdır. 

Kanada’da ise lise programları genelde aile yani konaklamalıdır. Nadiren yurt olanağı sağlayan okullar da vardır. Kanada kanunları gereği de Kanadalı aileler öğrencilere son derece korumacı ve ilgilidirler. Her aile öğrencinin ayni zamanda velisi olur ve öğrencinin her şeyinden sorumlu olurlar. Küçük yasta ailelerinden uzakta lise eğitimlerine devam edecek olan öğrenciler için bu kadar ilgili bir aile yanında kalmaları geride bıraktıkları aileleri için güven vericidir.

Amerika’da ise hem aile yani hem de yurt konaklamalı programlar vardır.

Lise programlarının yaklaşık konaklama ücretleri;
Amerika’da yıllık konaklama ücreti $ 7,000-15,000 arasındadır.
Kanada’da yıllık konaklama ücreti CN$ 7,000-10,000 arasındadır.
İngiltere’de yıllık konaklama ücreti £ 5,000-8,000 arasındadır.

Çocukları lise eğitimi için yurtdışına giden ebeveynler de çocuklarının gittikleri ülkeye rahatlıkla vize alabilirler. Hatta dileyen veliler ev kiralayarak ve çocuklarını yalnız bırakmayarak da çocuklarına destek verebilmekteler.