Macaristan

Neden Macaristan


Macaristan 1000 yıllık koklu tarihi, yaklaşık 10,1 milyon nüfusu ve 93.030 km2 yüzölçümü ile Orta Avrupa’da demokrasi ile yönetilen bir Avrupa Birliği üyesidir.
14 Nobel ödülü, 157 olimpiyat şampiyonu sporcuları, unlu kaplıcaları, misafirperver halkı, müziği, yemeği, ılıman ikliminin hüküm sürdüğü doğası, bitki ordusu, koklu gelenekleri ve essiz mimarisi ile Macaristan’da 8 ayrı yer UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine girmiştir. Avrupa’nın en büyük golü olan Balatan ve UNESCO Dünya Mirasındaki Ferto Gollerini içinde bar indirir. Macaristan’ın dörtte ucu düz ovadır. En yüksek nokta olan Kékes tepesi 1014m rakiplidir.
Yaklaşık 150 yıllık Osmanlı egemenliği sayesinde bugün hala birçok konuda Macarlar ve Türkler arasında ortak değerler süregelmektedir. Şüphesiz, bu değerle arasında, yabancılara gösterilen hoşgörü ve misafirperverlik ilk sıralarda yer almaktadır.
Dünya entelektüel mirasına ve gelişimine katkıda bulunan yenilikçi, yaratıcı Macarların tarihe damga vurmuş buluşları arasında Runik kup, elektrikli motor, karbüratör, C Vitamini, bilgisayar, tükenmez kalem, hologram, vb.… sayabiliriz.
Bugüne kadar kendi eğitim kurumlarından 14 Nobel ödüllü Edebiyat ve bilim insani çıkaran Macaristan, yüksek entelektüel potansiyeliyle hayatin her adimin tanıklık etmektedir.
Para birimi Macar Forontidir. 
1 € = 250 Macar Forinti / yaklaşık
1USD = 160 Macar Forinti / yaklaşık

MACARISTAN’DA YASAM 
Fikir verebilmesi içi USD üzerinden Yaklaşık;
Kişisel giderler: 
1 ekmek 1-1,50 
1kg seker 1-1,50 
1litre sut 1-1,25 
Ortalama bir restoranda ana yemek 3-5,50 
Pahalı bir restoranda ana yemek 5-22,5 
Hamburger 1,50-3,25 
Dondurma 1,25-2 
Sinema bileti 3-5,50 
Kulüp ve diskolara giriş 4-15 
Konser biletleri 10-75 
Metro, otobüs, tramvay bileti 0,60-1,45 
Aylık öğrenci ulaşım kartı 16 
GSM telefon ücreti /dk. 0.05- 0.75 

Yasam kosullari: 
Aylık kira 150-750 
Elektrik, su v.s. 75-200 
Yemek 150-200 
Gezi 25-70 
Eglence 60- 250 

MACARISTAN’DA EGITIM hakkında...
Akademik iş birliği Ortaklığı’nın son verilerine göre, İngilizce olarak verilen eğitim programlarında, Macaristan Avrupa’nın en çok tercih edilen 6. ülkesi konumundadır. Macar diplomaları dünyada yüksek itibar görmektedir.
Macar yüksek öğretim kurumları tarafından verilen lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri bütün Avrupa Birliği ülkelerinde kolayca tanınmaktadır.
Macaristan bugün, yüksek eğitimlerini Avrupa’da tamamlamak isteyen uluslararası öğrenciler için en popüler losyonlardan biridir.
Her yıl ortalama 10,000 yabancı öğrenci ülkede eğitim hizmetlerinden faydalanmaktadır.

Macaristan’da Yüksek Öğretim

Üniversite ve kolej eğitiminden oluşan ikili bir sistem uygulanmaktadır. Bazı kolejler üniversitelerle bağlantılı olup “College Faculties “olarak anılır. Bir üniversite kolej düzeyinde eğitim programları da düzenleyebilir; Kolej programları da Lisans diplomasi verir, 
“Üniversite” eğitimi 4-5 yıl sürer (6 yıllık tip bilimleri istisnadır); lisans diplomasi alınır, yüksek lisans ve doktora programlarına devam etme imkân bulunur.
Macaristan 1999’dan bugüne Bologna Süreci’ne dahil olmuştur; hedef Avrupa Yüksek Öğretim Kriterlerinin oluşturulmasıdır. Bu surece bağlı lisans ve yüksek lisans uygulaması 1 Eylül 2006’dan itibaren devam etmektedir.

Yabancı öğrenciler için Macar Yüksek Öğretim Kurumlarına (Kolej ve Üniversiteler) kabul Sartları:
• Lise diplomasi, tercümemi transkriptleri ile,
• Bir yüksek eğitim kurumuna ait diploma (Yüksek Lisans eğitimi için)
• Macar yüksek öğretim kurumlarına kabulde öğrencinin lise hayatındaki basarileri ve bazı rekabetçi sınavlardaki dereceleri de etkili olmaktadır.
• Yabancı öğrenciler Doktora eğitimi için Macar veya yabancı bir üniversitenin diplomasına sahip olmalıdır.
• Ayrıca üniversitelerin giriş kabul evrakları, vize, sağlık sigortası…

Yabancı dillerde verilen yüksek öğretim dalları arasında Tip, Eczacılık, Dişçilik, Mühendislik, Ekonomi, Doğal Bilimler, Beşeri Bilimler, Sanat Ve Müziği sayabiliriz.

Macar yüksek öğretiminin gücünün göstergelerinden biri Doktora seviyesinde 
verilen eğitim dallarının çeşitliliğidir. Doktora, Yüksek Lisans ve Lisans dereceleri Avrupa ülkelerinde ve bir çoğu da Türkiye’de YOK tarafından tanınmaktadır.

Tam zamanlı eğitim dışında kısa sureli yaz üniversitesi sertifika programları ve yarı zamanlı eğitim alma imkân da vardır.

Macaristan Üniversiteleri

BUDAPEST UNIVERSITY OF TECHNOLOGY AND ECONOMICS  (BME) 
     BUDAPESTI MUSZAKI ÉS GAZDASAGTUDOMANYI EGYETEM
     www.tanok.bme.hu

 

1782 yılına dayanan kökleri ile üniversitenin strüktürel gelişimi ve bugünkü ismini alisi 2000 yılında gerçekleşmiştir. 1984 yılından bugüne İngilizce dilinde de eğitim vermektedir.

 

Üniversite bugün 110 departmanı ve kurumu kanalıyla sekiz fakültede eğitim vermektedir. 1100 eğitmen, 400 araştırmacı, çok sayıda misafir uzman ve eğitmen üniversitenin eğitim ve araştırma hayatını oluşturmaktadır. 14 000 öğrencili üniversitede 50 ülkeden yaklaşık 800 yabancı öğrenci eğitim görmektedir. Üniversitenin mühendislik programları İngilizce, Almanca, Fransızca veya Macarca olarak yürütülmektedir.

 

Araştırma ve Uluslararası ilişkilere çok önem veren kurum Avrupa ve A.B.D basta olmak üzere 100’den fazla üniversite ile resmi anlaşmalı iş birliği sürdürmektedir. Bu ortaklıkların bir kısmi araştırma içerikli iken diğerleri fakülte ve öğrenci değişim programlarını içermektedir. Üniversite profesörleri ayrıca yüksek eğitim ile ilgili birçok uluslararası organizasyonda lider konumda varlık göstermektedir.

 

Kampusu ; Üniversitenin 1892-1898 yıllarında inşa edilen binaları 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine girmiştir.

 

İngilizce olarak eğitim verilen programlar:

 

Hazırlık kursları: Yeni öğrencilerin tümü akademik eğitimleri öncesi bir yerleştirme sınavına girer. Sınav sonuçlarına göre öğrenciler 1.sinifa başlamaya hak kazanabilir veya aşağıda belirtilen İngilizce eğitimli hazırlık kurslarına devamları tavsiye edilir:

 

„ Mühendislik hazırlık kursu

„ İşletme hazinlik kursu

„ Genel Mimarlık Eğitimi hazinlik kursu

 

Fakülteleri:

  • Mimari,

  • Kimyasal Teknoloji ve Bio Teknoloji,

  • İnşaat mühendisliği,

  • Ekonomi ve Sosyal Bilimler,

  • Elektrik Mühendisliği ve Bilişim,

  • Makine Mühendisliği,

  • Doğal bilimler,

  • Ulaştırma Mühendisliği

 

Eğitimler sonunda;

 

R Lisans (3- 3,5- 4 yıllık program);

R Yüksek Lisans (2 yıllık program);

R Bireysel doktora (3 yıllık program) diplomalarına ulaşmak mümkündür.

 

Yukarıdaki doktora programlarına ek olarak, Bilgisayar Bilimleri & Mühendisliği, Yer Bilimleri, Mimarlık, Kimya & Kimya Mühendisliği, Ulaştırma Mühendisliği, Fizik, Ekonomi & İşletme bilimleri, Psikoloji & Bilişsel bilimler, Filozofik & Bilim Tarihi, Araçlar& Hareketli makineler konularında da Doktora eğitimi almak mümkündür

 

  

UNIVERSITY OF DEBRECEN (DE)  ---  DEBRECENI EGYETEM

 

Debrecen Üniversitesi resmi adını 1 Ocak 2000 yılında, kökleri 1538’e dayanan  çeşitli yüksek öğretim kurumlarının entegrasyonu neticesinde al mistir. 450 yılı asan geçmişi ile ülkenin en eski okullarından biridir. Ziraat fakültesini kurulusu 1868 yılına dayanmaktadır.


Yaklaşık 30.000 öğrencisi, 1700 eğitmeni; 15 fakültesi ve 20 doktora programı ile geniş çeşitlilikte eğitim imkân tanımaktadır. Eğitmenlerin yarısı akademik derecelere sahipken, 26 Profesör Macar Bilim Akademisine üyedir. Macar Millî Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen senelik araştırmaya göre Debrecen Üniversitesi %15 senelik hacimle ülkenin araştırmaya en fazla kaynak ayıran üniversitesidir.


Bu seçkin entelektüel merkez geniş ar-ge kapasitesiyle bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır.

 

İngilizce olarak eğitim verilen programlar:


Sanat & Beşeri Bilimler Fakültesi: (www.englishstudies.sci.unideb.hu)

International Foundation Year:

İngilizce eğitim verilen mühendislik ve diğer bilim programlarında lisan seviyesini uygun yeterliliğe ulaştırmak için düzenlenen lisan eğitim programıdır. Bu programı basariyle bitiren öğrencilerin Üniversitenin tüm fakültelerine girişleri garantilidir.


Lisans programları : İngiliz Dili ve Edebiyatı, Bilgisayar Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Kimya Mühendisliği , Elektrik Mühendisliği, İşletme, Biyoloji, Kimya, Matematik, Fizik, Gösteri sanatları, Kreatif sanatlar ve müzikoloji ?

 

Yüksek lisans programları: Bilgisayar mühendisliği, Uygulamalı matematik, Kimya

 

Doktora programları: Biyoloji, Kimya, Yer Bilimleri, Çevre bilimleri, Matematik ve Bilgisayar Bilimi, Fizik

 

Ziraat Bilimleri Fakültesi: ( www.date.hu/e_frame.html )

 

Doktora programları: Zirai üretim & Bahçecilik, Hayvan yetiştiriciliği, Çok disiplinli Ziraat Bilimleri, Multidisipliner Sosyal Bilimler

 

 

Tip ve Sağlık Bilimleri Fakültesi: (www.eduoffice.dote.hu )

 

Temel Tip Eğitimi (Premedical studies):

Bu temel tip kursu lise eğitiminde özellikle fizik, kimya ve biyoloji konularında yeterli İngilizce birikimine sahip olmamış öğrenciler içindir. Yoğun İngilizce, Latince ve Macarca kursları da bu programa dahil edilebilir. Bu yılı tamamlayan öğrenciler Debrecen Üniversitesinin Tip Bilimleri Fakültesindeki eğitimlerine doğrudan devam ederler.

 

Lisans programları: Tip Bilimleri, Dişçilik, Eczacılık

 

Yüksek lisans programı: Halk Sağlığı

 

Doktora programları :Teoretik Tip, Klinik Tip, Sağlık Bilimleri, Farmakoloji,

 Multidisipliner Tip, Halk Sağlığı

 

 

 

IBS INTERNATIONAL BUSINESS SCHOOL, BUDAPEST (IBS)
NEMZETKOZI UZLETI FOISKOLA
www.ibs-b.hu

 

17 yıl önce kurulan, bu kısa zamanda dünyanın  en prestijli özel İşletme okullarından biri olarak anılan IBS bu unvanı uluslararası saygınlıktaki  uzman eğitimcileri, Oxford’dan gelen misafir profesörleri tarafından verilen nitelikli eğitim programlarının yani sıra paylaşımcı kültürü, akademik titizliği, işbirlikçi takım çalışması, girişimciliği, bitmeyen yenilikçiliği ve resmi anlaşmalı ortak kurumlarda devam ettirme imkânlı eğitimi sayesinde kazanmıştır.

 

 

IBS öğrencileri Budapeşte kampüsündeki eğitimlerinin yani sıra 20 farklı ülkede, 80’den fazla ortak enstitüde eğitim imkânına sahiptir. Ayrıca dünyanın en heyecan verici şehirlerinde, en iyi is okullarında en az bir sömestri misafir edilirler.

 

 

Öğrencilerin eğitimleri sonunda Macar diplomalarının yani sıra prestijli Oxford Broker Üniversitesinin YOK onaylı diplomasına sahip olma imkânları vardır. Sadece isminden değil 60 farklı ülkeden 1300 civarı öğrencisiyle tam anlamıyla uluslararası bir okuldur. %40’a varan yabancı öğrenci sayısıyla Macar yüksek öğretiminde  yüzde olarak en fazla yabancı
öğrenciyi barındırır.

 

İngilizce olarak eğitim verilen programlar:

 

Lisans programları:   İşletme, Finans ve Muhasebe, Uluslararası Is İlişkileri,

Sanat İşletmeciliği, Gezi ve Turizm İşletmeciliği

 

Yüksek Lisans programları: Uluslararası İşletme, Finansal İşletme,

Ihsan Kaynakları İşletmeciyi, Pazarlama İşletmeciliği (2008/2009)

Sertifika Programları: Pazarlama’da İletişim, Yoğunlaştırılmış İngiliz Dili Programıdır

 

 

UNIVERSITY OF PECS   (PT)  -  PECSI TUDOMANEGYETEM  / www.english.pte.hu 

Ülkenin en eski üniversitesi olan Peçse Üniversitesi 1367 yılında kurulmuştur. 1.Dunya Savaşı sonrası yeniden yapılandırılmıştır. Devlet Üniversitesidir. Uluslararası eğitim programı 1984 yılında 38 öğrenci ile başlamış 2007 yılı itibari ile 580 yabancı öğrenci M.D (Yüksek Lisans diplomasi) ile derecelendirilmiştir.

Peçse Üniversitesi geniş araştırma ve eğitim aktiviteleri ile Macaristan’ın en büyük yüksek öğretim kurumudur. Toplam öğrenci sayısı 35.000 civarındadır. 2000 eğitmen ve 10 fakülteden oluşmaktadır.

2010 yılı için " Peçse ve İstanbul" karşılıklı olarak "Avrupa Kültür Başkenti" unvanını almışlardır. Pers’te zaten hareketli olan sosyal yasam, zengin kültür ve sanat faaliyetleri bu sayede iyice renklenecektir.

 

İngilizce olarak eğitim verilen programlar:

 

Premedikal hazinlik kursu (yaz donemi): Bu kurs tip ve dişçilik programlarına girecek öğrencilerin İngilizce eğitimli biyoloji, fizik, kimya konularında genel bilgilerini kuvvetlendirmek amaçlıdır.

Lisans programları: İşletme Yönetimi (3 yıl), Genel Tip (6yil, Lisans), Dişçilik (5yil, Lisans),

          Psikoloji (3yil, Lisans)

Yüksek lisans programları: Uygulamalı İşletme

Doktora programları: İşletme, Toerotik Tip, Klinik Tip, Multidisipliner Tip Bilimleri,  

                              Eczacılık Bilimleri,  Biyoloji, Kimya, Coğrafya, Fizik

 

  EUROPEAN UNIVERSITY (CEU) ---- KOZÉPEUROPAI EGYETEM 
     www.ceubusiness.org

 

1991’de kurulan Üniversite akademik mükemmeliyet ve sosyal sorumluluk esasına dayalı verdiği eğitim ile sosyal ve beşerî bilimler baslıkları altında programlar sunmaktadır. Öğrencileri, geleceğin bilim insanları ve liderleri olarak global konular ve bağlantılı farklılıklara hassasiyetle yaklaşır. Üniversite sorumlu vatandaşlık ilkesine sikaca bağlıdır; bu ilke öğrencinin eğitim hayatinin kapsamına tüm yönleri ile yansır.

CEU, 65 ülkeden gelen 1400 civarında öğrenciye Amerikan ve Avrupa sistemleri doğrultusunda, 14 bolümde lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır.   
CEU’da eğitim ve iletişim dili İngilizcedir.

Lisans programları:

 

… Uluslararası İşletme ( Dual Degree Program)

İtalya, Bocini Üniversitesi ile bağlantılı eğitim vermektedir.

Ilık iki yıl Budapeşte CEU, son iki yıl Milano Bocini  Üniversitesi’nce eğitim alınır.

… Global İşletmecilik

 

Yüksek lisans programları: Amerikan diplomasi veren 3 program mevcuttur:

… MBA (ful-time veya part-time eğitimli programlar),

… International Executive MBA,

… Information Technology Management

 

 

CORVINUS UNIVERSITY OF BUDAPEST  (BCE) 

BUDAPESTI CORVINUS UNIVERSITY
    www.uni-corvinus.hu

 

Eğitim ve araştırma alanında uluslararası tanınırlığa sahip, Macaristan ve bölgesinin en iyi eğitim kurumlarından biri olarak kabul edilen Corvinus Üniversitesinin kuruluş tarihçesi 1853 yılına dayanmaktadır.

Toplam 17 900 civarı öğrencinin eğitim gördüğü Üniversitede 867’si eğitmen toplam 1643 akademik personel bulunmaktadır. Yabancı öğrenciler toplamı yaklaşık 1400’dur. Eğitim dilleri Macarca, İngilizce, Almanca ve Fransızcadır.

Mevcut coğrafi ve ekonomik durumlar Üniversite için Avrupa’ yı uluslararası aktivitelerde odak konumuna sokmuştur. Son yıllarda 200’den fazla üniversite ile iş birliği yapmakta ve bu uzun sureli karşılıklı anlaşmalar kapsamında öğrenci ve eğitmen değişim programları, ortak araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütülmektedir.

Corvinus Üniversitesinin Avrupa ve dışında birçok üniversite organizasyonunda üyelikleri bulunmaktadır. CEMS ve PIM üyesidir.

Üniversitenin Internalizasyon kriterlerinin önemli bir örneği olarak ülke sınırlarına yakın Macar azınlıkların bulunduğu ülkelerde eğitim imkân gösterilebilir.

Erosmuş, Erosmuş Mundus, Jean Monnet gibi AB-finansmanli program üyelikleri araştırma, hareketlilik, müfredat gelişimi, yoğunlaştırılmış programlar ve staj imkânları sağlanmaktadır.

İngilizce olarak eğitim verilen programlar:

 

Lisans programları: Uygulamalı Ekonomi, Is İdaresi, Uluslararası İşletme, Sosyoloji

 

Yüksek lisans programları : MBA, Executive MBA, Business Information Systems,     

        Sustainable Regional Health Systems, International Economy & Business,

        IMEES(Double Degree)(International Masters in Economics,State & Society, UCL)                   

        (Master of Arts in International Relations, Corvinus), MIREES , Master of Arts in 

        Interdisciplinary Research & Studies on Eastern Europe, Local Development,                               

        Joint European Masters in Comparative Local Development , International Relations, 

        Horticulture

 

Doktora programları: İşletme & Is İdaresi, Sosyoloji, Politika Bilimleri, Gida Bilimi,                

        Bahçecilik Bilimi, Peyzaj Mimarlığı

 

EOTVOS LORAND UNIVERSITY, BUDAPEST  (ELTE)
EOTVOS LORAND TUDOMANYEGYETEM
www.elte.hu

 

370 yıllık geleneğe sahip, modern bir üniversitedir. Avrupa’ nın önde gelen üniversitelerinden olan ELTE’ de yaklaşık 32 000 öğrenciye  1800 kadar eğitmen ve akademik personel hizmet vermektedir. Eğitmen ve araştırmacıların %15’i Macar Bilim Akademisi mezunudur.

 

Son yüzyıl içinde ELTE dünyaca unlu öğrencilerinin yani sıra eğitmen ve mezunları arasından 4 Nobel ödülü sahibi yetiştirmiştir.

 

Mükemmel eğitim iyi donanımlı kütüphaneler, laboratuvarlar ve çeşitli kaynaklar tarafından desteklenmektedir.

 

Eğitimler sonunda alınan dereceler Dünyaca tanınmaktadır; alınan krediler Avrupa Birliğindeki üniversitelere transfer edilebilmektedir.

 

Avrupa, Asya, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’da olmak üzere 120 üniversite ile resmi anlaşmalı iş birlikleri yapan ELTE’ nine bu kapsamına düzenlediği eğitim ve araştırma projeleri, uluslararası konferans ve çalıştalar ortak katılımlar, program akreditasyonları, öğrenci ve eğitmen değişim programları girmektedir.

 

İngilizce olarak eğitim verilen programlar:

 

Lisans ve yüksek lisans programları:

Sanat Fakültesi à  İngiliz Dili ve Edebiyatı, İkinci dil olarak İngilizce Öğretmenliği,

Eğitim ve Psikoloji Fakültesi à  Psikoloji, Eğitim

Bilişim Fakültesi à Bilgisayar Bilimi,

Bilim Fakültesi à  Biyoloji, Kimya, Yer Bilimleri, Matematik, Fizik

Sosyal Bilimler Fakültesi (lisans) à  Sosyal Bilimler

Sosyal bilimler Fakültesi (yüksek lisans) à  Etnik ve Azizlik Çalışmaları

 

Doktora programları

 

Sanat Fakültesi

Eski Cağ araştırmaları, Arkeoloji, İletişim, Karşılaştırmalı

 Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Etnoloji, Tarih, Sanat Tarihi,

Filozofik, Romantizm Donemi, Doğu Çalışmaları,

İkinci Lisan Olarak İngilizce Eğitmenliği,

          Eğitim ve Psikoloji Fakültesi à Psikoloji, Eğitim

Bilişim Fakültesi 

Bilgisayar Bilimi;

Bilim Fakültesi 

Biyoloji, Kimya, Yer Bilimleri, Matematik, Fizik;  

Sosyal Bilimler Fakültesi à  Sosyal Politika, Sosyoloji

 

 SZOLNOK UNIVERSITY COLLEGE  (SZO)  ---  SZOLNOKI FOISKOLA
    www.international.szolf.hu

1976: Budapeşte “Ticaret & Catering Koleji’nin” Konsültasyon Merkezi Szolnok’ta eğitim vermeye baslar.

1990: Bir başka Budapeşte merkezli okul olan “Dış Ticaret Koleji” Szolnok şubesiyle eğitime devam eder.

1993: Parlamento kararnamesi ile bu iki okulun birleştirilmesi sonucu “Ticaret & Ekonomi Koleji” ismiyle özerk bir kurum oluşturulur. Tüm Macar eğitim sistemini etkileyecek birleşme sureci sonunda 1 Ocak 2000 tarihinde ülkenin tek özerk devlet tarafından finanse edilen is okulu olarak “Szolnok Üniversite Çöllere” ismiyle egitim-ogretim hayatını devam ettirir.

Bugün: Eğitim iki yerleşkede sürmektedir:  Szolnok kampüsünde İşletme Fakültesi ve Mazottur kampüsünde Teknik ve Zirai Eğitim. 

 

İngilizce olarak eğitim verilen programlar:

Lisans programları: Uluslararası Is İdaresi,

Uzmanlaşma seçenekleri:                  - European Business Development
                                       - Enterprising in International Trade

 

Turizm ve Catering,

Uzmanlaşma seçenekleri:   - Catering Management
- Health Tourism

Yüksek lisans eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler İngilizce olarak;

Is İdaresi programına Fransa, Angers ESSCA www.essca.fr ‘da

Turizm ve Catering programına İsviçre, Luzern HTMi www.htmi.ch ‘da katılabilirler.

 

 FERENC LISZT UNIVERSITY OF MUSIC  (LF)
     LISZT FERENC ZENEMUVÉSZETI EGYETEM
     www.liszt.hu 

1875 yılında kurulan Akademi 1925 yılında kurucusunun adi olan bugünkü ismini al mistir. Béla Bartok, Zoltan Kodaly, Jeno Hubay, Erno Dohnanyi, Leo Weiner, David Popper, Sandor Vegh, Imre Waldbauer  gibi sanat mirasimizda iz birakan isimler burada okumuş ve eğitim vermişlerdir.

Akademinin, özellikle müzik sanatı hakkında derin bilgiye sahip her üyesi üzerine düsen görevi yerine getirmek üzere çalışmaktadır; ulusal ve global  kültür hakkında bilgi, acık fikirli ve güncel müzikal deneyim; performans, müzikal kompozisyon, müzik tarihi ve bunlara bağlı olarak yabancı dillerde hakimiyet konularında ileri derece profesyonel bilgi sahibi eğitmenler tarafından sürdürülen öğretimin essiz üstünlüğü sayesinde Müzik Akademisinin resmi adi Ferenc Liszt Muzik Universitesi’dir.

Akademinin Budapeşte’de 5 binası bulunmaktadır. 1907’de inşa edilen merkez binada yüksek öğretimin yani sıra canlı bir konser hayati sürdürülmektedir.

Lisans düzeyinde verilen programlar: Klavsen;  Jazz-Kontrabas; Jazz-Trampet/Sarki; Sarki; Jazz-Piano; Jazz-Gitar, Jazz- Uflemeli Calgilar; Telli Calgilar; Arp, Gitar, Akordeon; Santur, Perkusyon; Orkestra Sefligi;Folklorik Muzik; Org; Koro Sefligi; Piano; Jazz-Kompozisyon; Muzikoloji; Muzik Teorisi’dir.

Yüksek lisans eğitime devam mümkündür.