Fransa Dil Okulları

Fransa'da "Fransızca Dil Eğitimi" için en çok tercih edilen "ŞEHİRLER":

 

PARIS:

 

Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Paris, aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır.

Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, "Işık Şehir" (Ville Lumière) diye de anılmaktadır. 2007 yılında Paris şehir sınırları içindeki nüfusun 2.200.000 kişi olduğu tespit edilmiştir. Paris şehir planında genellikle her katında iki ya da daha fazla daire bulunan altı katlı apartmanlar vardır. Şehirdeki bulvarlarda bulunan kafeler Paris halkının en büyük uğrak yerleridir.

Paris'te ulaşım ise otomobil, otobüs ve metroyla sağlanır. Fransa'nın kara ve demir yolları Paris'ten başlayarak tüm ülkeye yayılmaktadır. Şehrin güneyindeki sanayi bölgesinde tabakhaneler, çimento, bira ve tütün fabrikaları bulunmaktadır. Uçaklar, lokomotifler, elektrikli araçlar, kimyasal maddeler ve ilaçlar, Paris'in sanayi ürünleri arasındadır. Paris aynı zamanda Fransa'nın film yapım merkezidir.

 

NICE:

 

Asillerin kenti Nice’nin yıldızı 18.yy’ da yükselmeye başlamış ve o zamandan bu yana da Nice seçkinlerin şehri olarak bilinmektedir. Nice’de Fransızcanın seçkin bir aksanı konuşulmaktadır. Cote D’Azur bölgesinin başkenti olan Nice, Fransa’nın beşinci büyük kentidir. Kültürel ve mimari zenginliğiyle de baş döndüren Nice, Akdeniz’in kıyısında ve Riveria bölgesinin batısında bulunur. Bu kentte birçok tarihi kalıntı, müze ve butik bulabilirsiniz. 17. ve 18. y.y.’a ait tarihi dokusu bozulmamış sokaklarda bulunan kafeler turistlerin uğrak noktasıdır.

Bu kente gelmişken trenle kolayca ulaşabileceğiniz Riviera, Monaco, Cannes ve Antibes’i ziyaret etmenizi öneririz. Ünlü sanatçıların ziyaret ettiği Saint Tropez’yi otobüsler vasıtasıyla ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Tarte Tropezienne adlı geleneksel tatlıyı da tatmanızı öneririz. Gezi listenize Grasse’yi de ekleyebilirsiniz. Grasse Fransız parfümünün ana yurdudur. Ayrıca St. Paul de Vence’in en yüksek tepesinden harika bir manzara izleyebilirsiniz. Bu manzarayı gördükten sonra neden ressamların burayı tercih ettiklerini daha iyi anlayacaksınız.

Nice şehrinin nüfusu yaklaşık 400.000 civarındadır. Nice deniz kenarındaki göz alıcı konumu sebebiyle, Akdeniz ikliminin keyfini süren bir şehirdir. Ilıman bir iklimi vardır. Yaz mevsiminin yakıcı sıcaklığı tepelere çok az etki eder. Kış mevsiminde dahi hava güneşli ve ılımandır. Yaz aylarında çok nadir olmakla beraber yılın birçok günü ağır sağanaklar görülebilmektedir.

 

BORDEAUX:

 

Bordeaux, Fransa’nın altıncı büyük şehridir. Garonne Nehri’nin göbeğinde kurulu olan şehrin, kuzeyinde akan Dordogne ve Garonne Nehirleri, Bourg kasabasında birleşip Gironde Nehri’ni oluştururlar. Bordeaux, tüm Fransa sınırları içinde en ideal iklim koşullarına sahip şehirdir. Genelde ılıman olan hava, kışları ortalama 7.5 C, yazları ise 18 C civarındadır. Ayrıca, Bordeaux ünlü şarap imalat bölgesidir ve harika şarap mahzenlerine, üzüm bağlarına sahiptir.

Bordeaux yöresinin özellikle kırsal kesimleri çok etkileyici manzaralar sunmaktadır. Sadece üzüm bağları değil, Atlas Okyanusu sahilleri de bir o kadar güzeldir. Kilometrelerce uzayan kumsallar, romantik göller, kozalak ağaçlarından oluşan ormanlar, rıhtımlar ve limanlar bu yörenin özelliklerindendir. Ayrıca, Bordeaux şehri doğa sporlarına uygun ortamlar sunduğu için, yaz aylarında bölgenin nüfusu artmaktadır. Bordeaux’un rıhtım bölgeleri ise hala en gözde turistik yerler arasındadır. Bourse Sarayı’nın karşısına demirlenmiş olan gezi botları bölgeye canlılık katmakta ve turistlerin ilgisini toplamaktadır.

 

LYON:

 

Lyon, Fransa'nın güneydoğu tarafında yer alan bir kenttir. Fransa'nın Rhône yönetiminin merkezidir ve Rhône-Alpes bölgesinde yer alır. Konum olarak Marsilya ile Paris'in arasıda yer alır. Lyon, Paris'den 470 kilometre, Marsilya'dan 320 kilometre, Cenevre'den 160 kilometre, Torino'dan 280 kilometre, Barcelona'dan 600 kilometre uzaklıktadır. Lyonlular kendilerine Lyonnais derler.

Fransız iş dünyasının merkezlerinden biri olan Lyon, Fransız gastronomisinin merkezidir. Şehirin Auguste ve Louis Lumière kardeşler nedeniyle, sinema tarihinde önemli bir yeri vardır. Şehirin futbol takimı Olympique Lyonnais'dir. Lyon'un şehir merkezindeki nüfusu 472.305'dir. Bağlı bölgeler ile birlikte bu nüfus 1.748.271 olur. Lyon'da genelde kimyasal ve biyoteknik sanayisi hakimdir. Öte yandan şehir Fransa bilişim teknolojileri ve yazılımlarının merkezidir.

Lyon UNESCO Dünya Mirasları listesindedir. Şehir tarihsel olarak dünyanın ipek ticaretinin merkezidir. Lyon içerisinde Interpol'ün merkezini, uluslararası haber kanalı Euronews'in merkezini ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı'nı barındırır.

 

ROUEN:

 

Rouen, Fransa’nın kuzeybatısında tarihi bir bölge olan Normandiya’nın başkentidir. Burası Ortaçağ Avrupası’nın en büyük şehirlerinden birisidir. Rouen’ın Sen Nehri üzerinde olması, burayı çok önemli bir endüstri ve ticaret merkezi haline getirmiştir. Nemli bir iklime sahip olan Normandiya’da ticaret, tarım ve bilhassa hayvancılık çok gelişmiştir. Dünyaca ünlü süt endüstrisinin ürünü Cemembert peyniri Normandiya’da yapılmaktadır.

Rouen’da Ortaçağ mimarisi, sanat, edebiyat ve sosyal hayata dair tüm zenginlikleri bulabilirsiniz. Rouen aynı zamanda bir üniversite şehridir ve Rouen Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Rouen, Paris’e bir saat uzaklıktadır. 103 bin civarında nüfusa sahiptir. Paris’e trenle 1 saat uzaklıktadır.