Avustralya
Avustralya Universitelerine Basvuru icin gereken Belgeler
Avustralya’da Lisans ve Lisansüstü Eğitimi
Avustralya'da Eğitim Sistemi
Avustralya Üniversitelerinde Başvuru Tarihleri
Avustralya’da Ortalama Egitim Masraflari
Avustralya’da Ingilizce Dil Eğitimi
Avustralya'da Çalışma Olanakları
TAFE Sistemi Nedir?

Avustralya’nın nüfusu yaklaşık 19,000,000’dur. Yıllık ortalama %1,4’luk nüfus artışı olan farklı kültürlerin iç içe yasadığı bir ülkedir. Avustralya modern anlamda yeni bir ülke olmasına rağmen, 50.000 yıldır dünyanın en eski yaşam kültürünü koruyan yerli bir halka sahiptir. 100 yıllık bir tarihe sahip ülke son yılların yaşam standartları açısından en yüksek ülkelerden birisidir. Nüfusu oldukça farklı etnik kökenlerden, tam 200 ayrı ülkeden gelen insanlardan oluşuyor. Avustralya Devleti “çok kültürlülüğünü” resmi bir politika ile benimsemiştir. Böylece Avustralya’daki yabancıların farklılıkları “yabancı” olarak tanımlanmaz, aksine çok kültürlü dokunun bir parçası olarak kabul edilir. Ülkenin nüfusunu %94 Avrupalılar, %4 Asyalılar, %1,5 yerli halk oluşturur.

Doğa ile iççice yaşamayı seven, canlı, enerjik ve sıcakkanlı insanları ile ünlüdür. Kültürel ve coğrafi çeşitliliği ile de bilinen kıta devasa parkları, temiz havası, hemen hiç tıkanmayan trafiğin, geniş yolları, bahçeli ve en fazla iki katli konutları, düşük suç oranları ile yabancılar için en yaşanabilir ülkelerden biridir. Avustralya yıl boyunca yumuşak iklime sahip olması (kış mevsiminde 0-15 derece), tüm spor ve eğlence olanaklarına imkân sunar.

Yasam ucuz ve çok güvenlidir. Konuşulan dil İngilizcedir. Avustralya, ABD ve İngiltere gibi ülkelerle kıyaslandığında eğitim kalitesi bu iki ülke ile ayni niteliklere sahip olduğu halde, fiyat bakımından daha uygundur.

Avustralya eğitim sistemi çok yüksek standartlara sahip bir ülkedir. Üniversiteler devlete bağlıdır ve bütçeden eğitime ayrılan pay dünyanın gelişmiş ülkeleri içerisinde Kanada ile birlikte en önde gelmektedir.

Üniversiteler teknoloji ve bilim merkezleridir. En son teknolojiyi kullanmaktadırlar. Avustralya'da eğitim yılı Kuzey yarımküreden farklı olarak Şubat’ta baslar. Haziran ayında Türkiye’de eğitim yılını tamamlamış öğrencilere bu 6-7 aylık ara İngilizce bilgilerini tazelemeye iyi bir fırsat yaratmaktadır.

Avustralya 6 eyaletten ve 2 büyük bölgeden oluşmaktadır. Ülke halen İngiliz krallığına bağlı olup, krallığın görevlendirdiği bir genel vali tarafından yönetilir. Son yıllarda Avustralya'da Cumhuriyet olma eğilimi artmaktadır. Yakın bir zamanda Cumhuriyet rejimine geçilme olasılığı yüksektir. Ülke Dünya’nın en geniş yüzölçümüne sahip 6. ülkesidir.  

 

Öğrencilerin En Çok Tercih Ettiği Şehirler:

 

 

Sydney: Dünya’nın dört bir yanından gelen insanların oluşturduğu 4 milyona yakın nüfusuyla, Sydney Avustralya’nın en büyük en eski ve en heyecan verici şehridir. Ayrıca Sydney, çarpıcı limanı ve büyük Opera House’i ile dünyanın en harika şehirlerinden biridir. Fakat Avustralya’nın bu en büyük ve en kozmopolit şehrinin cazibesi burada bitmiyor; Sydney uluslararası karakteri, ödül kazanmış mimarisi, mükemmel doğal limanı, 36 muhteşem plajı ve ideal iklimi ile de unludur. Sydney’in her bir yerini şehir merkezinden keşfetmek çok kolaydır. Otobüsler ve tren için ana istasyon yolun sadece karşı tarafındadır. Dünyaca unlu Bondi Plajı 20 dk.’lık uzaklıkta olup; Sydney’in birçok güzellikleri Bondi’den sadece birkaç istasyon ileridedir. Bondi sahili, Harbour Bridge köprüsüne yakın olan koloni dönemin Rocks bölgesi ve yakınlardaki Blue Mountains dağlarının görkemi ile Sydney’de hiç sıkılmayacaksınız. Burası, güzel doğa çekiciliğini dünya klasında eğlence, kültür ve dinlence etkinlikleri ile birleştirmektedir.

Melbourne: Avustralya’nın ikinci en büyük şehri olan Melbourne Victoria Eyaleti’nin de Başkent’idir. Şık görünümlü şehir merkezi, ilginç mimari yapıları, güzel su kenarı banliyöleri, mükemmel eğlence ve spor tesisleri ile essiz bir birleşim göreceksiniz. Üstün bir ulaşım ağına sahip olan Melbourne güçlü bir akademik geleneğe sahip, kozmopolit ve güvenli bir şehirdir. Dağlar, sahil kasabaları, korular ve Victoria State’in vahşi ormanlarına kolayca ulaşılabilir.

Brisbane: Brisbane, Queensland’in başkentidir. Hoş iklimi, pek çok turistik yeri ve huzurlu, dışadönük yasam tarzıyla, Brisbane eğitim görmek için ideal bir yerdir. Brisbane’nin çevresi 4000 yıldır Aborgines’lerin çeşitli kabilelerine ev sahipliği yapmıştır. Brisbane’nin çevresinde bulunan pek çok kasabanın adi buradan esinlenerek verilmiştir. Brisbane, yazları sıcak, kışları ise ılıman iklime sahip Avustralya’nın doğusunda Brisbane nehrinin ağzında kurulmuş bir şehirdir. Bu güzel şehirde, şehir ve açık yasam tarzının harika bir birleşimini yakalayabilirsiniz. Muhteşem mağazaları, restoranları, sanat galerileri ve müzeleri ile büyüyen bir uluslararası şehir olmanın tüm avantajlarının yanı sıra, yakındaki Gold ve Sunshire Coast’taki su sporları ve diğer etkinlikleri de unutmamak gerekir.

Perth: Perth, Swan Nehri kıyısında kurulmuş güzel bir şehir olup, Hint Okyanusu’nun muazzam sahillerinden sadece birkaç kilometre ötededir. Avustralya’nın en güneşli şehridir. Buradaki kozmopolit, dışadönük bir yasam tarzı ile bir dizi kültürel, spor ve rekreasyon tesisinin keyfini çıkaracaksınız. Perth’in güneyinde 19. yüzyıl mimarisine sahip, açık hava kafeleri, müzeler ve yiyecek pazarları olan Freemantle sahil kenti bulunmaktadır.

Avustralya Universitelerine Basvuru icin gereken Belgeler

1) MEC Bilgi Kayıt Formu - Fotoğraflı
2) Okulun Başvuru Formu – Fotoğraflı istenebilir
3) Öğrencinin işlemlerini MEC’in takip edeceğine dair İmzalı Yetki Belgesi
4) Öğrencinin Özgeçmişi
5) Öğrencinin gelecek hedefleri ile ilgili yazdığı Niyet Mektubu
6) Research Proposal (Doktora başvuruları için)
7) Diploma (İngilizce değilse noter tasdikli çevirisi)
8) Transkript (İngilizce değilse noter tasdikli çevirisi)
9) En az iki Referans mektubu
10) Is deneyimi isteyen Yüksek Lisans Programları için IS Referans Mektubu
11) Şimdiye kadar almış olduğu Sertifikalar
12) Varsa; sporda sahip olduğu lisanslar
13) Varsa; sanat dallarında belge ve ödülleri
14) Varsa; bilim ödülleri
15) TOEFL belgesi
16) GMAT (MBA iççin) – genelde istenir
17) GRE (Yüksek Lisans için) – genelde istenir

Tüm belgeler İngilizce hazırlanmak zorundadır.

Avustralya Üniversitelerinde Başvuru Tarihleri

Şubat ayından aralık ayına süren eğitim yılında birçok kurs için son başvuru tarihleri Ekim ayı içerisindedir. Bazı üniversite ve meslek okulları ayrıca sömestr arasında da öğrenci alır. İngilizce dil kurslarının tarihleri esnektir, bazen aylık bile olmak üzere sık sık yeni kurs dönemleri baslar.

 Avustralya üniversitelerinin, meslek okullarının ve diğer okulların en önemli özelliklerinden biri araştırma konusunda ulaşılan yüksek standart ve çeşitliliktir. Çoğu üniversitelerde görevli olan Avustralyalı araştırmacılar 1989 - 1994 yılları arasında tüm dünyada yayınlanan bilimsel araştırmalarının %2.5'luk kısmına imza atmışlardır. Avustralya nüfusunun sadece 19 milyon olduğunu düşünürseniz, bu çok önemli bir başaridir.

 Avustralya’da her okul veya üniversite, başvuru koşulu olarak aradığı standardı kendisi açıklar. Avustralya'daki okullar başvuruların değerlendirilmesi aşamasında öğrencilerin almış oldukları eğitimin seviye ve içeriğini incelerler. Bunun için tamamlamış olduğunuz eğitim suresince aldığınız ders ve notları (transkriptleri) sunmanız gerekmektedir.

Gerekli en az İngilizce seviyeleri; IELTS 6.0, TOEFL 550, TWE 4.5 Avustralya üniversitelerine, kurumlarına, kolejlerine ve okullarına her yıl gittikçe artan sayıda yabancı öğrenci kabul etmektedir. Bu öğrencilerin çoğu İngilizce eğitimini, ya diğer akademik eğitimlerinden ayrı olarak ya da diğer akademik eğitimlerine hazırlık olarak Avustralya’da almaktadır.

Avustralya’da Ingilizce Dil Eğitimi

Her yıl farklı ülkelerden gelen binlerce öğrenci yüksek eğitim standartlarından İngiltere ve Amerika’ya kıyasla daha düşük maliyetlerle faydalanmaktadır. Avustralya’da Kurslar, sadece dil yeteneklerini biraz "tazelemek" isteyenlerden, kariyerlerinde yükselmek amacıyla ikinci bir dil olarak İngilizcede uzmanlaşmak isteyenlere kadar tüm farklı seviyeleri kapsamaktadır. Akademik Amaçlı İngilizce kursları öğrencileri planladıkları sertifika, lisans ya da master eğitimine hazırlar. Ayrıca, uluslararası geçerliliği olan belli başlı İngilizce sınavları için hazırlık programları da mevcuttur. Avustralya’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için maksimum kayıt suresi 60 haftadır. 3 ayin altında dil eğitim almak isteyen öğrenciler turist vizesiyle seyahat eder.

Avustralya’da Lisans ve Lisansüstü Eğitimi

Avustralya’da ikisi özel olmak üzere toplam 39 üniversite vardır. Avustralya üniversiteleri teknolojik açıdan gelişmiş imkanlar ve uzman öğretmenlerle kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Avustralya üniversiteleri, uzun zamandır öğretim ve araştırmadaki mükemmellikleriyle uluslararası bir üne kavuşmuştur. Tüm Avustralya üniversiteleri YÖK tarafından onaylıdır.

Avustralya üniversitelerinin tamamı devlet tarafından finanse ve kontrol edilir, ayrıca çok sıkı kurallara ve standartlara uymak zorundadırlar. Avustralya eğitim sistemi, Amerikan sisteminden çok İngiliz sistemine yakındır. Avustralya üniversitelerinin sunduğu diplomalar bütün dünyada kabul görmektedir ve bu üniversitelerin mezunları analitik düşünebilen, iş hayatlarında oldukça iyi bir donanıma sahip profesyoneller olarak ün yapmışlardır. 
İstisnai derecede yüksek akademik standartları nedeniyle her öğrenci bu kurumlara giriş izni alamamaktadır. Bununla beraber Master ve PhD yapmak isteyen Türk öğrencilerinin genellikle kolay kabul edildiği de bir gerçektir. Avustralya üniversiteleri endüstriyel sektörle çok yakından çalışmakta ve yüksek derecede öğretmen katılımı içeren modern ve dinamik eğitim ortamlarının da yardımıyla teorik bilgiyle iş tecrübesini birleştirmek isteyen öğrencilere büyük fırsatlar sunmaktadır.

Avustralya'da eğitim yılı Kuzey yarımküreden farklı olarak şubatta baslar. Haziran ayında Türkiye’de eğitim yılını tamamlamış öğrencilere bu 6-7 aylık ara İngilizce bilgilerini tazelemeye iyi bir fırsat yaratmaktadır. Şubat ayından aralık ayına süren eğitim yılında birçok kurs için son başvuru tarihleri Ekim ayı içerisindedir.  Sınavlar sömestr sonlarında haziran ve kasım aylarındadır. Sömestrler arasında 2 ile 4 hafta arası tatil vardır ve yaz tatili Kasım yada Aralıkta başlayıp, Şubata kadar sürmektedir.(Avustralya’da mevsimlerin tam ters olduğunu unutmamak gerekir.) Bazı üniversite ve meslek okulları sömestr arasında da öğrenci alır.

 

Üniversite Hazırlık-Foundation Programı; Avustralya'daki İngiliz eğitim sisteminde olduğu gibi üniversiteye başlamadan önce bir hazırlık yılı (foundation) tamamlamak gerekir. Foundation programları yabancı öğrencilere kendi ülkelerinde gördükleri öğrenimden Avustralya'daki üniversite öğrenimine geçişleri için gerekli akademik bilgi ve becerileri sağlamaya yöneliktir. Foundation programları içeriğine göre işletme ya da fen gibi dallara ayrılmıştır.

 

Avustralya’da egitim suresi ;

Avustralya’da birçok kurs diğer ülkelere oranla daha düşük ücretlidir. Bunun yanında lisans ve doktora programları genellikle 3 yıl sürmektedir. Bu da ekstra bir yılın maliyetini otomatik olarak çıkartmaktadır. Master programları ise genelde 1 yıldır.

 

Üniversitelerde yabancı öğrenciler için rehberlik ofisleri mevcuttur. Yabancı öğrenciler için karşılama imkânları, oryantasyon turları ve öğrencilerin Avustralya yaşam biçimine alışmaları için çeşitli sosyal aktiviteler ve tanışma toplantıları da sağlanan imkanlar arasındadır.

 

Avustralya Universiteleri hakkinda bilgi alabileceginiz kaynak siteler:

http://www.thegoodguides.com.au 
Avustralya’daki üniversitelere linkler veren, üniversitelerde eğitim yapılabilecek bölümleri gösteren ve Avustralya hakkında yararlı bilgiler içermektedir.

Avustralya’da Ortalama Egitim Masraflari

Dil Eğitimi                     : 100 –  150   US$ / hafta

TAFE                            : 6000 – 8000 US$ / yıl

Üniversite Hazırlık          : 6000 – 8500 US$ / yıl

Üniversite                     : 6500 – 10.000 US$ / yıl (Sözel Bölümler)

Yüksek Lisans                : 7800 – 12.000 US$ / yıl (Sözel Bölümler)

Avustralya'da Çalışma Olanakları

Öğrencilik Statüsü sırasında;

Dil okulu öğrencileri de üniversite veya kolej öğrencileri gerek kampus içinde gerekse de kampus dışında çalışabilirler.   Öğrenci vizesi ile Avustralya'da bulunan bir kişi haftada 20 saat part-time bir iste çalışabilir. Tatil dönemlerinde ise full-time çalışabilir. Öğrencilere tavsiyemiz, sadece çalışarak Avustralya'da tüm masraflarını karşılayabileceklerini düşünmemeleridir. Öğrenci mutlaka okul ve konaklama ücretlerini kendisi karşılamalıdır.

 

 

Mezuniyet sonrasında;

Üniversiteden mezun olan öğrenciler mezuniyet sonrasında  BIR  YILLIK çalışma hakkı alır.

Avustralya'da Eğitim Sistemi

Avustralya'da eğitim sistemi beş bölümden oluşur:

 1. İlk ve orta dereceli okullar

 2. Yüksek eğitime hazırlık

 3. ELICOS kurumları: Yabancı öğrenciler için İngilizce dil öğrenimi verir.

Ayrıca özel İngilizce dil okulları ve birçok üniversitenin kendi İngilizce dil kurumları vardır.

 1. TAFE: Devletin Teknik ve Yüksek Öğrenim kurumlarıdır ve özel sektörün iş birliği ile STAJ sistemli mesleki eğitimi sağlar.

 2. Üniversiteler

 

Avustralya'da eğitim yılı Kuzey yarımküreden farklı olarak Şubat’ta baslar. Haziran ayında Türkiye’de eğitim yılını tamamlamış öğrencilere bu 6-7 aylık ara İngilizce bilgilerini tazelemeye iyi bir fırsat yaratmaktadır.

Avustralya’da eğitim, modern olanakları, istediğiniz alana yoğunlaşmayı sağlayan içeriği esnek programları ve nitelikli akademisyenleri ile dünya çapında kabul görmektedir. Avustralya’da her yıl binlerce öğrenci güvenli, sıcak bir ortamda, yüksek standartlarda eğitim almakta ve uluslararası tanınır diplomalar edinmektedir.

 

Avustralya suç ve politik huzursuzluğun en düşük düzeyde olduğu ülkelerden biridir. Dünyanın en uyumlu çok kültürlü toplumlarından biri olup, insanlar sıcakkanlı, acık fikirli ve cana yakındır. Diğer kültürlere karsı güçlü bir anlayış ve saygı yerleşmiş durumdadır.

 

Avustralya’da yabancı öğrenciler için çok geniş bir yelpazede kurs imkânı olmasının yani sıra, tüm bu kursların yüksek standartlara sahip olması yasalarla sağlanmaktadır. Avustralya kanunları yabancı öğrencilere sunulan kursların yüksek standartta olmasını temin eder, yabancı öğrencilere yönelik kursların mutlaka onaylı ve kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Avustralya’da öğrenim görmenin Amerika ve İngiltere’ye göre birçok avantajı vardır:

 • Amerika ve İngiltere’ye oranla çok daha düşük eğitim ve yaşam giderleri

 • Kolay başvuru prosedürü

 • Uluslararası öğrencilere dil okulları sırasında tanınan çalışma imkânı

 • Öğrenciler eğitim gördükleri süre içerisinde, çalışma olanakları da vardır. Okul dönemleri boyunca saat ücret min. AU$10’dan haftada 20 saat, tatillerde tam gün çalışabilirler.

 • Düşük fiyatlara rağmen yüksek yasam standartları

 • Güvenli, rahat ve politik açıdan istikrarlı bir ülke

 • Amerika’ya oranla daha kısa suren lisans (3 yıl) ve yüksek lisans eğitimi (1 yıl)

 • Bünyesindeki etnik gruplar sayesinde oluşmuş zengin bir kültür

 • Güvenli, sıcakkanlı ve enerjik bir ortam

 • Yüksek standartta, uluslararası tanınan diplomalar 

 • Avustralya dünyanın en uyumlu çok kültürlü toplumlarından biri olup, insanları sıcakkanlı, açık fikirli ve cana yakındır.

Avustralya'da Yaşam

Kıtanın üçte biri tropik, kalanı ılıman bölgedir. En soğuk bölgeler yayla ve yüksek yerlerinde ve anakaranın güneydoğu kıyılarındadır. Avustralya’da, tropik kuzey bölgelerinden daha iç bölgelerin kuru boşluklarına ve güneydeki sıcak alanlara kadar çok çeşitlilik gösteren farklı iklim bölgeleri vardır. Avustralya’da mayıs ayından Ekim ayına kadar kış yaşanır ve temmuz ayında hava sıcaklığı ülke genelindeki en düşük seviyeye ulaşır. Yüksek dağlık kesimler, 5 ila -5 derece arasında değişen sıcaklıklarıyla en soğuk olan bölgelerken, tropik kesimlerde sıcaklık derecesi, ortalama 5 ila 30 derece arasında değişerek daima artı seviyesindedir. Yılın yarısını kaplayan yaz suresince (Kasımdan Nisana kadar), Avustralya’nın güney kesimleri Ocak ile Şubat aylarında en yüksek ortalama sıcaklıklarını yasarken, Aralık ayini kuzeydeki en sıcak ay olarak geçirir.

 

Avustralya'da bir yanda 50.000 yıldır dünyanın en eski yaşam kültürünü koruyan yerli halk hayata eşsiz bir derinlik ve zenginlik katmaktadır. Aborijinler ve Torres Strait adalılar Avustralya’nın etnik ve kültürel zenginliğinin bir parçasıdır.  Diğer yanda her kıtadan ve 200'u aşkın ülkeden göç etmiş insanlar Avustralya’yı dünyanın en kozmopolit ülkesi haline getirmiştir. Kültürel çeşitlilik, Avustralyalıların ulusal kimliğinin en önemli parçalarından birisidir. Avustralya Hükûmetinin göçmenlik kanunlarının temelini ayrımcılık yapmama politikası oluşturmaktadır. Göç programı, Avustralya’nın ekonomik büyümesine yardımcı olacak eğitimli ve mesleki becerilere sahip yeni göçmenleri çekmek üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bunun dışında Avustralya ailelerin bir araya gelmesi ve insani yârdim zeminleri gibi başka ölçütleri değerlendirerek de göçmen kabul etmektedir

 

Denizaşırı ülkelerden gelen ziyaretçiler Avustralya yemeklerinin ve restoranlarının kalitesine her gün daha çok hayran kalmaktadır. Avustralya mutfağı hafif, sade, taze, kısıtlanmamış, bol çeşitli, Akdeniz mutfağı olmayan ama gene de Akdeniz mutfağının etkilerini taşıyan, farklı bir yemek pişirme tarzına sahiptir.

 

Çağdaş Avustralya sanatları, en az kıta kadar essiz ve çok yönlüdür. Hem dünyanın en eski kültürel geleneklerine hem de göçmen kültürlerinin zengin karışımının yuvası olan bir toprak yapısını yansıtmaktadırlar.


Müzik, tiyatro ve dans da dahil tüm gösteri sanatı biçimleri, Avustralya’da yoğun bir ilgiyle takip edilmektedir.

Avustralya, edebiyatını Çağdaş İngilizce eserler dünyasının en canlı dallarından biri haline getiren birçok önemli şair ve roman yazarı çıkartmıştır. Avustralya’da her yıl, ülke genelinde sergilenen çok çeşitli sanat biçimlerini vurgulayan birçok büyük festival düzenlenmektedir.

 

Avustralya başka hiçbir yere benzemeyen bir karadır. Benzersiz hayvanları, bitkileri ve manzarası, büyük ve yavaş bir jeolojik surecin eseridir. Avustralya’daki canlı türlerinin sayısının bir milyondan fazla olduğu tahmin edilmektedir- ve bunların çoğu sadece Avustralya’ya mahsus türlerdir. Avustralya’ya özgü 60'in üstünde farklı kanguru türü vardır. Koalaları milli parklarda ve güney sahili boyunca uzanan ormanlarda görmek mümkündür. Vahşi yaşam korunakları ziyaretçilerin bu canlıları yakından gözlemlemesini sağlamakta ve bazı hayvanat bahçeleri de ziyaretçilerin tesislere girmesine bile izin vermektedir

 

Yabancı öğrencilerin Avustralya'ya gelmeden önce Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortasına (Overseas Student Health Cover - OSCH) kayıtlarını yaptırmaları Avustralya Hükûmetinin bir şartıdır. OSHC sayesinde yabancı öğrenciler aşağıdaki avantajlardan yararlanırlar.


* Muayene ücretlerinde %85 dolaylarında bir indirim.      

* Herhangi bir devlet hastanesinden yararlanma OSHC

 

Avustralya’da bulunulan ilk 18 ayda   önceden var olan sağlık sorunlarının tedavisi, psikoterapi, diş hastalıkları ve Avustralya’da bulunulan ilk 9 ayda doğumla ilgili herhangi bir rahatsızlığı kapsamaz.  OSHC acil ambulansla taşıma masraflarını ve reçetedeki ilaçları kapsar. 

TAFE Sistemi Nedir?

Avustralya’nın TAFE sistemi, farklı bir kariyer imkânı sağlamak için mesleki eğitim veren kuruluşlardan oluşur.


Avustralya mesleki eğitim seçenekleri, çok sayıda mesleğe giriş yapmak için kabul edilmektedirler. Bu şekildeki bir mesleki eğitim özellikle herhangi bir sektörde iş idaresi becerileri kazanabilmek için çok elverişlidir. Bunların içinde otel yönetimi, uluslararası ticaret, kriz yönetimi, personel yönetimi, spor veya sanat yönetimi, ön-muhasebe, bankacılık ve KOBİ yöneticiliği gibi alanları sayabiliriz. Aynı zamanda bilgisayar, mühendislik, havacılık, inşaat veya telekomünikasyon gibi uzmanlaşmaya yönelik birçok yüksek teknoloji alanında da önerilen programlar mevcuttur. Bunun yanında hayvan biyolojisi, su bilimleri, tıbbi laboratuvar bilimleri, patoloji ve sağlık gibi alanlarda da yüksek kaliteli tesisler ve eğitim olanakları bulunmaktadır.

 

Mesleki eğitimin pratiğe yönelik yapısı öğrencilerin okul sırasınca son gelişmelerden yararlanabilecekleri, en son ekipmanı ve tesisleri kullanabilecekleri anlamına gelmektedir. Bu okullardan mezun olan öğrencilerin birçoğu multimedya design, animasyon, film yapımcılığı, fotoğrafçılık, güzel sanatlar, moda tasarımı ve üretimi gibi alanlarda sanatsal bir kariyere başlayabilmektedirler.

 

TAFE okulları sadece mesleki eğitim vermekle kalmaz. Bunun yanında başlangıç düzeyinden en ileri düzeye kadar İngilizce öğrenmeniz de mümkündür.

 

 

TAFE sistemi kimlere yöneliktir?

Yeni bir kariyer başlangıcı yapmak isteyenler   

Mevcut kariyerlerinde ilerlemek veya uzmanlaşmak isteyenler

Üniversite öğrenimine pratik beceriler katmak isteyenler       

Sonrasında üniversite öğrenimi görmek isteyenler.

TAFE sistemi ile universite sisteminden ayri midir?

 

Birçok TAFE okulunun Avustralya'daki üniversitelerle bağlantıları vardır. Bazıları bir üniversite tarafından yürütülmekte ve üniversite kampüsünü paylaşmakta, bazılarıyla yakınlarındaki üniversitelerle ittifak kurmaktadırlar. Bu bağlantılar sayesinde öğrenciler mesleki eğitim veren programları üniversiteye geçiş için kullanabilirler (pathway to university). Özellikle üniversiteye giriş için hazırlanan programlar bulunmaktadır.

İstenilen notları tutturduğunuz takdirde üniversiteye garantili giriş sağlarlar.

Okuduğunuz dersler üniversiteye geçişte kredi transferine izin verirler. Yani bir TAFE  

programını okuduktan sonra doğrudan üniversitenin ikinci sınıfından başlayabilirsiniz.

Bir yerine iki diploma sahibi olursunuz, TAFE diplomasi ve üniversite diplomasi.

Bu programlara 'degree programs' veya ‘universite transfer’ programları denir.