Rusya

Rusya, kuzey Avrasya'da bir ülkedir. Yönetim şekli federal yarı başkanlık tipi cumhuriyettir. Kuzeybatıdan güneydoğuya Rusya, Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya, Belarus, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşudur. Deniz sınırı olarak Ohotsk Denizi ile Japonya ve Bering Boğazı ile bir ABD eyaleti olan Alaska ile de komşudur. 17,075,400 km²'lik yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkesidir ve dünya yaşam alanının sekizde birini kapsar. Rusya aynı zamanda 2014 yılı itibarı ile 144 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık dokuzuncu ülkesidir. Kuzey Asya'nın tamamına ve Doğu Avrupa'nın büyük bir kısmına uzanan Rusya, dokuz zaman dilimine yayılır ve üzerinde çok çeşitli çevre ve yerşekilleri bulunur.

Rusya dünyanın en büyük maden ve enerji kaynaklarından birine sahiptir ve dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz üreticisidir. Başkenti Moskova olan ülkenin resmi dili Rusçadır.

Rusya Eğitim Sistemi

Zengin ve asırlık eğitim geleneklerine sahip Rusya, eğitime son derece önem veren bir ülkedir, vatandaşlarının yarısı üniversite mezunudur. Rus üniversiteleri öğrencilerine rahat eğitim ile yaşam koşulları sunar ve ülkeye uyum sağlamalarına yardımcı olur. Rus üniversiteleri tüm alanlarda derinlemesine eğitim vermektedir ancak ülke, fizik, matematik ve doğa bilimleri alanlarındaki güçlü akademik okullarıyla tanınmaktadır. Rusya, matematikçi, fizikçi, kimyager, jeolog, mühendis, hekim ve programcı eğitimi konusunda dünya lideri olarak kabul edilir. Bu, Rus üniversitelerinin dünya sıralamasındaki yeri ile de onaylanmıştır.

Rusya’da 548’i devlet, 402’si özel olmak üzere 950 üniversite bulunmaktadır. Matematik ve doğa bilimlerinden, sanata kadar 205 farklı alanda 657 farklı program sunulmaktadır. Rus üniversiteleri ayrıca öğrencileri lisans ve yüksek lisans programlarına hazırlayan hazırlık programları da sunmaktadır. Rusya üniversitelerinde eğitim son derece uygun ücretlidir. Üniversite ve seçilen programa göre ücretler değişmekle birlikte yıllık $1500 - $6500 arasındadır. Moskova ve St. Petersburg dışındaki üniversiteler ve bölgelerde eğitim ve yaşam ücretleri çok daha uygundur.

Rusya'da Lisans Eğitimi ve Başvuru Koşulları

Rusya’da lisans düzeyindeki eğitim genel olarak Rusçadır. Az sayıda da olsa İngilizce programlar bulunmaktadir. Lisans eğitimine başvuru için lise diploması veya öğrencinin lisenin son sınıfında olması durumunda geçici mezuniyet belgesi ve transkript gereklidir. Ayrıca YGS sonuç belgesi de aranan temel şartlardan biridir. Öğrencinin barajı geçmesi yeterlidir. Bu belgelerin valilik veya kaymakamlıktan apostile edilmesi gerekmektedir. Başvuru için gerekli diğer belgeler pasaport kopyası, fotoğraf ve İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sonuç belgesidir.

Rusya'da Yüksek Lisans Eğitimi ve Başvuru Koşulları

Rusya’da yüksek lisans düzeyindeki eğitim Rusça ve İngilizcedir. Yüksek lisans eğitimine başvuru için ilgili alandan alınmış 4 senelik bir lisans diploması veya öğrencinin üniversitenin son sınıfında olması durumunda geçici mezuniyet belgesi ve transkript gereklidir. Bu belgelerin valilik veya kaymakamlıktan apostile edilmesi gerekmektedir. Başvuru için gerekli diğer belgeler pasaport kopyası, fotoğraf, CV, niyet mektubu, referans mektupları, bazı bölümler için portfolio ve İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sonuç belgesidir. Gerekli görüldüğü takdirde Skype veya telefon ile mülakat da yapılmaktadır.

Rusya'da Yaşam

Rusya’da barınma, beslenme, ulaşım, internet, telefon, kültürel ve sanatsal aktiviteler ile eğlence için harcanan giderler aylık yaklaşık $300 - $400 arasındadır.

Rusya'da Çalışma Koşulları

Rusya’da çalışabilmek için, yabancı vatandaşların 18 yaşını doldurmuş olması ve “Federel Migration Service” tarafından ilgili izne sahip olması gerekmektedir. Uluslararası öğrenciler eğer ders saati dışında (tatiller dahil) üniversitede çalışıyorlarsa herhangi bir izne gerek yoktur. Diğer tüm koşullarda çalışma izni almak şarttır. Çalışma izni sadece devlet onaylı üniversitelerin tam zamanlı programlarına kayıtlı öğrencilere verilmektedir. Bu izinle öğrenciler sadece üniversitelerinin bağlı bulunduğu bölgede/şehirde ve izinde belirtilen meslek grubunda çalışabilir. Çalışma izni bir sene için onaylanmaktadır. Öğrencilerin diğer seneler için izinlerini uzatmaları kendi sorumluluklarındadır. Eğer çalışma iznine sahip öğrenci programını bırakırsa, çalışma izni de otomatik olarak iptal edilir.  Hazırlık ve dil programlarına kayıtlı öğrencilerin çalışma izni yoktur ve verilmemektedir.

Rusya'da Burs Olanakları

Rus Hükümeti tarafından uluslararası öğrenciler için sunulan burs bilgisine ve başvuru detaylarına aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

http://studyinrussia.ru/en/study-in-russia/scholarships/

Rusya Üniversiteleri

Rusya’da 548’i devlet, 402’si özel olmak üzere 950 üniversite bulunmaktadır. Şehirlere göre üniversite listelerine aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

http://studyinrussia.ru/en/study-in-russia/universities/