Polonya

Polonya, Orta Avrupa'da bulunan bir ülkedir. Komşuları, batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya Federasyonu ve Litvanya, doğuda Belarus, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi'dir. Ülke 312.679 km²'lik yüzölçümüyle Avrupa'nın dokuzuncu, dünyanın altmış dokuzuncu büyük ülkesidir. Yaklaşık 38 milyonluk nüfusuyla dünya sıralamasında en kalabalık 33. ülkedir. Başkenti Viyana, resmi dili Lehçe’dir.

Polonya Eğitim Sistemi

Polonya son yıllarda siyasi, ekonomik ve eğitim olarak Avrupa’nın en göze çarpan ülkelerinden biri haline gelmiştir. Polonya’da eğitim almayı çok avantajlı kılan neden ülkenin özellikle öğrenci yaşamı ve öğrenim maliyetleri açısından birçok ülkeye kıyasla çok ekonomik olmasıdır. Polonya’da eğitim almayı tercih eden öğrenciler birçok bölümde İngilizce ya da Lehçe eğitim alabilmektedirler. Bazı üniversitelerin bünyesinde yabancı öğrenciler için Lehçe ve İngilizce hazırlık eğitimi de sunulmaktadır. Bu eğitim genellikle bir yıl sürmektedir.

Polonya üniversite eğitim sisteminde lisans eğitimi 3 yıl sürer. Bazı mühendislik bölümlerinde ise bu süre 4 yıla kadar uzayabilmektedir. Polonya'da tıp eğitimi 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği eğitimi ise 5 yıl sürmektedir. Yüksek lisans eğitimi ise 1 veya 2 yıl sürelidir.

Eğitim maaliyetlerinin oldukça düşük olduğu Polonya’da yıllık eğitim ücreti programa ve üniversiteye göre değişmekle birlikte ortalama €2000 - €5000 arasındadır. Ancak tıp ve veterinerlik bölümleri daha yüksek ücretlidir.

Polonya'da Lisans Eğitimi ve Başvuru Koşulları

Lisans eğitimine başvuru için noter onaylı lise diploması veya öğrencinin lisenin son sınıfında olması durumunda geçici mezuniyet belgesi ve transkript gereklidir. Başvuru için gerekli diğer belgeler pasaport kopyası, fotoğraf, sağlık raporu ve İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sonuç belgesidir.

Polonya'da Yüksek Lisans Eğitimi ve Başvuru Koşulları

Yüksek lisans eğitimine başvuru için ilgili alandan alınmış 4 senelik bir lisans diploması veya öğrencinin üniversitenin son sınıfında olması durumunda geçici mezuniyet belgesi ve transkript gereklidir. Başvuru için gerekli diğer belgeler pasaport kopyası, fotoğraf, sağlık raporu, CV, niyet mektubu, referans mektupları, bazı bölümler için portfolio ve İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sonuç belgesidir. Gerekli görüldüğü takdirde Skype veya telefon ile mülakat da yapılmaktadır veya lisans bitirme tezi de talep edilebilmektedir.

Polonya'da Yaşam

Polonya’da barınma, beslenme, ulaşım, internet, telefon, kültürel ve sanatsal aktiviteler ile eğlence için harcanan giderler aylık yaklaşık €300 - €600 arasındadır.