Norveç

Batı Avrupa'nın en kuzeyinde, İskandinavya Yarımadası’nda yer alan ve bağımsız bir krallık olan Norveç; Finlandiya, İsveç ve Rusya Federasyonu ile komşudur. Başkenti Oslo olan ülkenin Resmi dili Norveççe'dir. Kişi başına gelir esas alındığında dünyadaki refah seviyesi en yüksek ülkelerden biridir.

Norveç Eğitim Sistemi

Norveç’te üniversite eğitimi 9 ulusal üniversite, 9 uzmanlık üniversitesi, ve 22 devlet üniversite koleji tarafından verilir. Ayrıca 2 adet ulusal sanat akademisi bulunur.

Uluslararası öğrenciler için lisans eğitimi düzeyindeki İngilizce programlar çok azdır; Norveç genelinde sadece 13 adet İngilizce program mevcuttur. Ayrıca hiçbir üniversite bünyesinde uluslararası (non-EU) öğrenciler için Norveççe hazırlık yılı sunulmamaktadır. Ek olarak; Norveç, Türk öğrencileri direkt liseden sonra kabul etmemekte, en az 1 sene üniversite eğitimi almış olmasını talep etmektedir. 1 senelik hazırlık eğitimi ise buna dahil değildir. International Baccalaureate (IB) Diploma sahibi öğrenciler ise Norveç üniversitelerine direkt başvuru yapma hakkına sahiptir.

Uluslararası öğrenciler için yüksek lisans düzeyindeki İngilizce programlar ise oldukça fazladır. 4 senelik lisans eğitimini iyi bir ortalama ile bitirmiş olan ve lisans diplomasına sahip olan adaylar dil yeterliliklerini de kanıtladıkları takdirde ilgili alanda yüksek lisans programlarına başvuru yapabilir.

Özel üniversiteler dışında eğitimin ücretsiz olduğu Norveç’te sadece NOK 300 – 600 (100-200 TL) dönemlik harç alınmaktadir. Norveç üniversitelerine başvuruların çok erken kapandığı unutulmamalıdır. Genellikle bir önceki yılın Ekim ayında açılan başvurular 1 Aralık – 15 Mart tarih aralığında son bulmaktadır. Bu nedenle Aralık ayından önce başvuru yapmak son derece önemlidir. 

Başvuru yapılacak olan program ve üniversiteye göre başvuru koşulları değişiklik gösterebilir; ancak genel olarak istenilen koşullar ve belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Ortalamanın üstünde bir not ortalaması (GPA)

  • Niyet mektubu

  • Referans mektupları

  • CV

  • Diploma ve transkriptler

  • İngilizce yeterliliği gösteren belge (TOEFL, IELTS gibi...)

  • Pasaport fotokopisi

  • Norveç’te yaşam giderlerinin karşılanabileceğini kanıtlayan finansal teminat

Finansal Teminat Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Norveç’te yaşam giderleri diğer Avrupa ülkelerinin üstündedir ve öğrenciler oradaki yaşam giderlerini kendileri karşılamak durumundadırlar. Aday, başvuru sırasında diğer belgelerinin yanı sıra 1 akademik (10 ay) yıl için NOK 116,369 (yaklaşık 72,000 TL) banka teminatini belgelemelidir. Bu tutar, adayın kendi adına olan bir hesapta gösterilmelidir.