Kanada
Community Colleges \ Technical Institutions
Kanada Üniversiteleri
Kanada'da Eğitim hakkında Linkler
Neden Kanada da Eğitim
Kanada Dil Okulları
Kanada Üniversiteleri için Burs Olanaklari
Kanda da Yaşam ve Konaklama
University Colleges
Eyaletlere göre Üniversite listeleri
Kanada'da Çalışma Olanakları
Kariyer Kolejleri
Üniversite basvuruları için gerekli evraklar

Kanada 9.970.610 km ve 6 saat dilimi ile dünyanın en büyük ikinci ülkesidir.  1996 yılında Kanada nüfusunun 30.000.000 olduğu bilinmektedir. Buna rağmen çok geniş topraklara sahip olması nedeni ile kilometrekareye düsen insan sayısı 2.9 olduğu için bu oranda dünya sıralamasında ilk baslarda gelmektedir.

 

Kanada’ya ilk olarak ayak basan kişiler Sibirya ile Alaska arasındaki köprüden geçerek geldiklerine inanan Aborjinlerdi. Fransa ve Büyük Britanya’dan gelen gezginler ise 400 yıl önce bölgeyi keşfe çıkmışlardı ve bu iki millet 1600’lu yılların başında ülkeye yerleşmeye başladılar.

 1. Dünya Savasının sonlarına kadar ülkeye gelen göçmenler İngiliz Adalarından ve doğu Avrupa’dan geliyorlardı fakat 1945 yılından itibaren etnik grupların sayısı Güney Avrupa, Asya ve Güney Amerika’dan gelen kişilerle birlikte arttı. Su anda 12 eyaletten oluşan ülke nüfusun %42’sinin ataları Büyük Britanya ve Fransa dışındaki ülkelerdendir.

 

Kanada dünyada en fazla üretim hacmine sahip ilk 10 ülke arasındadır. Ontario ve Quebec Eyaletleri özellikle otomobil üretim sektörü olmak üzere Kanada’nın sanayi bölgeleridir. Atlantik ve Pasifik Bölgeler balıkçılık, madencilik ve ormancılık ile geçinirken British Columbia ormancılık, madencilik ve turizmdir.

 

Otomobil parçaları, makina, high-tech ürünler, doğalgaz, metal, orman ve çiftlik materyalleri ile yağ başlıca ihraç ettiği ürünler; İletişim ve elektronik eşyalar, kimyasal ürünler, metaller, yun, tekstil, demir & çelik ve plastik ise başlıca ithal ettiği ürünlerdir.

 

Kanada’da 70. paraleldeki buzullardan British Columbia’daki ılıman iklime kadar değişik iklim tipleri bulunmaktadır. Genele batiğimiz zaman ise başlıca dört mevsimin yaşandığını, gündüz sıcaklığın 35˚C ve kişin geceleri ise -25˚C olduğunu belirtebiliriz. Bahar dönemlerinde ise iklim daha yumuşaktır.

 

Seneler geçtikçe Kanadalılar soğukla basa çıkmayı öğrenmiş ve merkezi ısınma araçlarına sahip konaklama merkezleri, araba ve toplu taşıma araçları ile binalardan okullara direkt ulaşımı sağlayan yeraltı yürüme yolları inşa ederek soğuktan mümkün olduğunca kaçınmışlardır.

BRITISH COLUMBIA

Başkent: Victoria

Kuzey Amerika’nın en dağlık bölgelerinden biri olan British Columbia Kanada’nın en bati noktasıdır ve bu özelliği ile Pasific ve Asya’ya geçiş kapısı olarak nitelendirilir. Ilıman iklime sahip olan BC hem Kanadalıları hem de yabancıları ayni oranda etkilemektedir. Her yıl 40.000 kişinin yerleştiği BC’nin nüfusu 3,3 milyonu aşmıştır. Kuzey Amerika’nın en büyük kuru kargo liman kenti olan Vancouver 1,5 milyon nüfusu ile Kanada’nın en büyük üçüncü şehridir. Kuzey Amerika’da ki en büyük ikinci Cin nüfusuna da sahip olan Vancouver ’da 60.000 kişi Hindistan ve 16.000 kişide Japon kökenlidir.

SASKATCHEWAN

Başkent: Regina

Bozkırları ve buğday tarlaları ile un yapmış olan Saskatchewan Kanada’nın “ekmek sepeti” olarak adlandırılır. Kanada’nın batısında yer alan ve Manitoba, Alberta, Kuzey Eyaletleri ve ABD ile sinir komsusu olan Saskatchewan 651.900 km’dir ve adeta bir dikdörtgen seklindedir. Değişik etnik gruplardan gelen kişilerden oluşan Saskatchewan nüfusunun mottosu “Değişik insanlardan gelen Güç’tür.”

 

ALBERTA

 

Başkent: Alberta

Resmi sembolünün vahşi bir gül olduğu Alberta’nin mottosu “Fortis et Liber” yani “Güçlü ve Özgür’dür” ve Albertalilar bu mottoya özgü davranırlar.  Alberta British Columbia’dan sonra bati etkilerinin en çok görüldüğü eyalettir. 600.000 km alana yayılan eyalet 2 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Doğuda Saskatchewan, batıda Rocky dağları ile British Columbia ve güneyde ABD Eyaleti Montana ile sinir komsudur. Eyaletin doğal güzelliklerinin açığa cikciği dağlar ve buğday tarlaları enerji bolluğununsa dışa vurumcudur. Eyaletin büyüme haizinin ve refahınındı bir parçası olan ziraat rezervleri ve ormanlar Alberta’nın vazgeçilmez parçalarıdır.

 

ONTARIO

 

Başkent: Toronto

Kanada’nın endüstri ve finans merkezi olan Ontario dünyaca unlu Niagara Şelalesine, Kanada’nın başkenti Ottawa ve büyük bir Fransız orjinli nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Quebec, Manitoba, St. Lawrence Nehri ile komsu olan ve 1.000.000 km yüzölçümü ile Kanada’nın en geniş ikinci eyaleti olan Ontario yârim milyondan fazla gole ve 60.000 km nehre sahiptir.  10 milyondan fazla nüfusu ve Fransa ile İspanya’nın birleşiminden daha büyük yüzölçümüne sahip olan Ontario çeşitli kültürel ve ekonomik aktivite yede ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en uzun bireysel binası olan CN Kulesi’ne de sahip olan Ontario adını “güzel su” anlamına gelen “Skanadario” kelimesinden al mistir.

 

MANITOBA

 

Başkent: Winnipeg

Birçok sayıda etnik gruba ev sahipliği yapan Manitoba’nin ekonomisi mineral ve tarım üzerine kuruludur. Kanada’nın tam ortasında bulunan eyalet Ontario, Saskatchewan, Hudson Bay ve ABD ile sinir komsusudur. Uzun yıllardan beri Manitobalilarin çoğu İngiliz orijinine sahipti fakat daha sonra hiçbir irkin sayısal olarak baskın olmaması için göçmenlik yasasında yasal düzenlemeler yapıldı. Eyalette yeni Kanadalıları ve Kanada Göçmenlerini destekleyen 700’den fazla organizasyon bulunmaktadır. Manitoba nüfusunun %60’i başkent Winnipeg’de yasamaktadır. Manitoba ismi “Kutsal ruha giden yol” anlamına gelen “Manitou Bou” kelimesinden gelmektedir.

 

QUEBEC

 

Başkent: Quebec City

1.450.680 km yüzölçümü ile Kanada’nın en büyük eyaleti olan Quebec Fransa’nın 3, Büyük Britanya’nın ise 7 kati yüzölçümüne sahiptir. Ontario, New Brunswick, Labrador ve ABD ile sinir komsusu olan Quebec’de en önemli şehir zengin tarihi ve canlı kültürel aktiviteleri ile Montreal’dir. 7 milyon olan toplam nüfusun 5 milyonu Fransa orijinlidir ve nüfusun %82’si Fransızca konuşmaktadır.

 

NEWFOUNDLAND

 

Başkent: St. John’s

Kuzey Amerika’nın kuzeydoğu bölgesinde Kuzey Atlantik’e komsu olan Newfoundland 2 ayrı bağımsız coğrafi bölgeden oluşur: Newfoundland ve Labrador. Tarihi Newfoundlandliler arasında balina avcıları ve meşhur savaşçı Wikingler’de bulunmaktadır. 1700’lu yılların sonları ile 1800’lu yılların baslarında Güneybatı İngiltere ile Güney Irlamadan gelen göçmenlerin yerleştiği bölgenin günümüz nüfusu 570.000’dir. 172.000 kişilik nüfusu ile Eyaletin en kalabalık şehri ve aynı zamandaşa başkenti olan St. John’s tarihi ve ticari merkezidir. Bölge halkı balıkçılık ve buna bağlı endüstrilerle geçimini sağlamaktadır.

NEW BRUNSWICK

Başkent: Fredericton

Doğu Kanada’da bulunan New Brunswick farklı ve etkileyici kültürel mirasa sahiptir. Nova Scotia, Quebec ve ABD Eyaleti olan Maine ile sinir komsusu olan New Brunswick bir yarımadadır. 723.900 nüfusa sahip olan eyalette nüfusun %35’i Fransızca konuşur.

PRINCE EDWARD ISLAND

Başkent: Charlottetown

Kanada tarihi Charlottetown’da temellerini artmıştır. 1864’de yapılan Charlottetown Konferansı 1867’de yayınlanan ve Kanada’nın biçimsizliğini simgeleyen Bağımsızlık Beyannamesinin ilk olarak ele al indiği yerdir. Konferanstan dolay Charlottetown “Konfederasyonun Doğum Yeri” olarak bilinmektedir. Ada bir uçtan diğer uca 280 km’dir (170 mil) ve bu bölgenin her karisinin keşfedilmesine olanak vermektedir. Zengin toprağı ve ılıman iklimi Prince Edward Island’i çiftçilik için ideal bir ortam sağlamaktadır. Bölge toprağının yarısı islenmektedir. 1991 yılında 130.000 nüfusu olan Eyalet nüfusunun 33.000’i başkent Charlottetown’da yasamaktadır. Oldukça genç bir nüfusa sahip olan Prince Edward Island’a nüfusun %38’i 25 yaşın altındadır.

 

NOVA SCOTIA

 

Başkent: Halifax

Nova Scotia’nin 500 km uzunluğundaki yarımadası Atlantik Okyanusu, Fundy Körfezi, Northumberland Boğazı ve St. Lawrence Körfezi ile çevrelenmiştir. Coğrafi konumu, derin deniz suyu ve limanları eyaletin ekonomisini belirleyen en önemli etkenler olmuştur. Deniz ile karanın harmonisini yansıtan rüstik balıkçı köyleri ve deniz fenerleri ile Nova Scotia 55.941 km’lik yüzölçümü ile Danimarka’dan daha büyüktür fakat adını aldığı İskoçya’dan daha küçüktür. 920.000 kişilik nüfusun %80’inin ataları Büyük Britanya adalarından gelmektedir. Fransız orijini ise eyalette ikinci sıradadır ve nüfusun %18’i Fransız atalara sahiptir. Eyaletin en kalabalık nüfusu 320.000 kişi ile başkent Halifax’dadir.

 

NORTHWEST TERRITORIES

 

Başkent: Yellowknife

Haritada Kuzey Amerika’nın üstünde 60. paraleli bulduğunuz zaman üstünde gördüğünüz her yer Northwest Territories olarak geçmektedir. Kuzey Kutbunda kapsayan bölgenin 52.000 kişilik nüfusunun %60’ini bölgenin yerli hali oluşturur. Madencilik bölgenin geçim kaynağını oluşturmaktadır. “Geçerlisi güneşinin ülkesi” olarak bilinen bölgede yaz aylarında güneş çok nadir batar. Kış aylarında ise hemen her zaman karanlıktır.

 

YUKON

 

Başkent: Whitehorse

483.450 km yüzölçümü olan fakat sadece 28.000 kişinin ev olarak adlandırıldığı Yukon Alaska’nin sinir komsusudur ve Kanada’nın kuzeybatı kösesinde yer almaktadır. Başkent Whitehorse nüfusun %60’ina ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede akan nehirden adını alan Yukon da “Geçerlisi güneşinin ülkesi” olarak adlandırılmaktadır.

Community Colleges \ Technical Institutions

Lise sonrası eğitim veren ve ACCC (Association of Canadian Community Colleges) tarafından akredite 175 devlet koleji, teknik enstitü ya da Cegep adi ile anılan okullar işletme, bilgisayar, teknikerlik, sekreterlik gibi onlarca alanlar arasından belirli bir konuda uzmanlaşarak sektöre hemen adim atmak isteyen kişilere yönelik programlar vermektedirler. 18 tanesinin artık üniversite diplomasi vermeye hak kazandığı bu okullar liseden yeni mezun kişilerin ihtiyaçlarına cevap verdikleri gibi, aynı zamanda ise henüz girmemiş olan üniversite mezunlarının ve is sahibi olan fakat belli alanlarda kendini geliştirmek isteyen profesyonellerinde ihtiyaçlarına cevap verirler. Müfredatlarını becerili, yetenekli ve profesyonel is gücü yetiştirmek için düzenleyen ve pratik derslere amirlik veren okulların eşsizliği işveren odaklı öğretim sisteminde yatar.

 

Genelde 5000-70000 öğrenci nüfusuna sahip olan kolejlere Kanadalı öğrencilerden çok büyük talep olduğu gerçektir. Kanada is dünyasının ovunduğu kaliteli ve yetenekli is gücü genelde kolejlerde yetişmiş kişilerden oluşmuştur. Özellikle Öğrenci popülasyonunun %10-15ini de yabancı öğrenciler teşkil eder. Bünyelerinde bulundurdukları Dil Hazırlık departmanları yabancı öğrencilerin ihtiyaçları dahilinde dil programlarından yararlanabilmesi için de büyük bir fırsattır. Kolejlerin bünyesindeki programların büyük bir kısmi maaşlı/maaşsız staj dönemlerini de içerir. Böylelikle öğrenciler sektörle deneyimlere sahip olarak mezun olurlar.

 

Devlet Kolejlerinde öğrencilere bireysel ilgi çok daha fazladır. Daha küçük sınıflarda eğitim alırlar. Ücretleri de üniversitelere göre biraz daha uygundur. Kanada’nın her bölgesinde bulabileceğiniz devlet kolejlerinin kimi şehir merkezlerinde kimi kırsal bölgelerdedir.

 

Devlet kolejlerinde çoğunlukla işletme ve bilgisayar üzerine 4 yıllık Lisans programları; 2 veya 3 yıllık lise sonrası öğrencilerin devam edebileceği Sertifika ve Diploma programları, üniversite sonrası devam edilebilen 1 yıllık Post-Diploma Programları vardır.

 

Sertifika veya diploma programlarını basari ile tamamlayan öğrenciler mezun olduktan sonra direk çalışma hayatına girebilecekleri gibi isterlerse istedikleri üniversitede ayni alanda eğitimlerine 1 veya 2 sene daha devam ederek lisans derecesine sahip olabilirler. Üniversiteye geçişlerde özellikle ayni eyaletteki üniversitelere geçişte kredi transfer problemi pek yaşanmaz.

Kanada Dil Okulları

Kanada’da iki resmi dil olması dolayışı ile hem İngilizce hem de Fransızca eğitim veren dil okulları bulunmaktadır. Özel dil okullarının yani sıra üniversitelerin, Üniversite College’lerin ve Kolejlerin bünyesindeki dil okulları da mevcuttur. Kampus ortamında dil eğitimi programlarına katılmak isteyen öğrencilerin üniversitelerin dil okullarını seçmeleri önerilir. Bu durumda öğrenci üniversite kampusunun sunduğu tüm olanaklardan yararlanabilir. İngilizce dil eğitimi için özellikle de 8 haftadan uzun donem programlar için İngiltere ve Amerika’dan

Eyaletlere göre Üniversite listeleri

British Columbia

 1. The University of British Columbia

 2. Emily Carr University of Art and Design

 3. University of the Fraser Valley

 4. Vancouver Island University

 5. University of Northern British Columbia

 6. Royal Roads University

 7. Simon Fraser University

 8. Thompson Rivers University

 9. Trinity Western University

 10. University of Victoria

Alberta

 1. University of Alberta

 2. Athabasca University

 3. University of Calgary

 4. Concordia University College of Alberta

 5. The King's University College

 6. University of Lethbridge

Saskatchewan

 1. Campion College

 2. First Nations University of Canada

 3. Luther College

 4. University of Regina

 5. University of Saskatchewan

 6. St. Thomas More College

Manitoba

 1. Brandon University

 2. Collège universitaire de Saint-Boniface

 3. University of Manitoba

 4. University of Winnipeg

New Brunswick

 1. Université de Moncton

 2. Mount Allison University

 3. University of New Brunswick

 4. St. Thomas University

Ontario

 1. Algoma University

 2. Brescia University College

 3. Brock University

 4. Carleton University

 5. Dominican College of Philosophy and Theology

 6. University of Guelph

 7. Huron University College

 8. King's University College at The University of Western Ontario

 9. Lakehead University

 10. Laurentian University of Sudbury

 11. McMaster University

 12. Nipissing University

 13. Ontario College of Art & Design

 14. University of Ontario Institute of Technology

 15. University of Ottawa

 16. Queen's University

 17. Redeemer University College

 18. Royal Military College of Canada

 19. Ryerson University

 20. Saint Paul University

 21. St. Jerome's University

 22. University of St. Michael's College

 23. University of Sudbury

 24. University of Toronto

 25. Trent University

 26. University of Trinity College

 27. Victoria University

 28. University of Waterloo

 29. The University of Western Ontario

 30. Wilfrid Laurier University

 31. University of Windsor

 32. York University

Prince Edward Island

 

 1. University of Prince Edward Island

 

Newfoundland and Labrador

 

      1- Memorial University of Newfoundland

                                                                  

Quebec

 1. Bishop's University

 2. Concordia University

 3. HEC Montréal

 4. Université Laval

 5. McGill University

 6. Université de Montréal

 7. École Polytechnique de Montréal

 8. Université du Québec

 9. Université du Québec à Montréal

 10. Université du Québec à Trois-Rivières

 11. Université du Québec à Chicoutimi

 12. Université du Québec à Rimouski

 13. Université du Québec en Outaouais

 14. Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue

 15. Université du Québec : Institut national de la recherche scientifique

 16. Université du Québec : École nationale d'administration publique

 17. Université du Québec : École de technologie supérieure

 18. Université du Québec : Télé-université (now affiliated with UQAM)

 19. Université de Sherbrooke

 Nova Scotia

 1. Acadia University

 2. Cape Breton University

 3. Dalhousie University

 4. University of King's College

 5. Mount Saint Vincent University

 6. Nova Scotia Agricultural College

 7. NSCAD University

 8. Université Sainte-Anne

 9. St. Francis Xavier University

 10. Saint Mary's University

Kanada Üniversiteleri

Ülkenin her bölgesinde hem Üniversite hem de University-College’lara sahip olan Kanada, öğrencilere yüksek kalitede eğitim - öğretim ve araştırma olanakları sağlamaktadır. Kanada üniversitelerinden alınan tüm diplomalar hem ABD hem de dünyadaki diğer ülkelerde tanınmaktadır. Kanada üniversitelerin çoğu devlet desteklidir ve sonuç olarak bulunduğu bölgeye ya da çalışılan konuya göre fark gözetmeksizin kaliteli eğitim sunmaktadır.

 

Üniversitelerdeki tam zamanlı öğrenci sayısı 1000–35.000 arasında değişmektedir. Tam zamanlı öğrencilerin yansıra üniversitelerin çoğu yarı zamanlı öğrencilerimde kabul etmektedir. Kanada Üniversiteleri lisans programlarından doktora programlarına, sertifika programlarından profesyonel diploma programlarına kadar birçok alanda eğitim vermektedirler. Üniversitelerin eğitim ücretleri okunulan programa, bölgeye ve eyalete bağlı olarak farklılık göstermektedir.

 

Akademik yıl Eylül ayında baslar ve mayıs ayında son bulur. Bazı üniversitelerde ise tek veya üç dönemlik uygulamalar vardır ve yaz aylarında da eğitim verilir.

 

Kanada geneline yayılan ve öğrencilerin almakla yükümlü olduğu bir test yoktur ve her üniversite öğrencileri bireysel olarak değerlendirir. Fransızca ve İngilizce olmak üzere çift resmi dili olan Kanada’da öğrenciler eğitimlerini ister İngilizce ister Fransızca eğitim veren üniversitelerde istedikleri dilde alabilirler. Bazı üniversiteler iki dilde de eğitim vermelerine rağmen öğrencilerin üniversiteye kabulü için her iki dillide akıcı şekilde bilmelerine gerek yoktur. İngilizce eğitim veren üniversite programlarına kabul edilmek için, anadili İngilizce olmayan öğrencilerden İngilizce yeterliliklerini gösteren test skorları istenir. TOEFL tüm üniversitelerin kabul ettiği testtir fakat bunun yansıra IELTS skoruda kabul edilebilir. İngilizce yeterliliğini kendi sınavları ile tespit etmek isteyen üniversiteler de mevcuttur.

 

Kanada üniversiteleri Fransızca yeterliliğini gösteren uluslararası bir sınav kabul etmedikleri için Fransızca eğitim almak isteyen öğrencilerin Fransızca yeterlilikleri her üniversite tarafından bireysel olarak değerlendirilir. Eğer öğrencinin Fransızca seviyesi yeterli görülmezse Üniversite öğrenciden kendisinin hazırladığı Fransızca Dil Yeterlilik Sınavını almalarını ya da Fransızca Dil Okuluna gitmelerini isteyebilir.

Kanada Üniversiteleri için Burs Olanaklari

Kanada Üniversitelerinde BURSLAR

 

Kanada’da da burs imkânlarının yabancı öğrenciler için çok yoğun olamadığı bir gerçektir. Ancak yine de Kanada’da hemen hemen bütün üniversiteler, çeşitli fonlar veya eyalet hükûmetleri aracılığıyla farklı oranlarla pek çok burs veriyor. Ayrıca lisans eğitimi suresince başarılı öğrencilere asistanlık imkân da sağlanıyor.


Kanada üniversitelerinin bursları genellikle akademik basariye göre veriliyor. Daha önceki öğrenim suresinde başarılı olan öğrencilerin burs alma sansı daha yüksek. Bu burslar nakdi olabileceği gibi kampus içi is imkânları, asistanlık seklinde de olabiliyor.

 

Burslar için yârdim alınabilecek önemli bir link:

http://www.cicic.ca/389/student-financial-assistance.canada

 

MEC ile Özel BURS Koşulları:

 

Su anda Kanada’da bir üniversitenin bünyesindeki dil okuluna gitmeye ihtiyacı olan ve not ortalaması dörtlük değerlendirme sistemine göre 2,5 ve üzeri TURK öğrencilerinin 1500-6000 oranındaki burslardan yararlanabilme şansları vardır.


Dil okulu programı sırasında burs yoktur. Yaklaşık dil eğitimi, yurt konaklama, günde iki oyun yemek planı dahil olmak üzere dönemlik ücreti $7250dir.

 

Dil okulu uç donemden oluşur. Güz ve bahar donemi 15 haftalık, Yaz donemi 10 haf taliktir. Haftada 25x60 dakikalık sınıf içi ders, 5 saat de laboratuvar dersi alınır.

Bu üniversitelerin Dil Hazırlık Okulunda Üç seviye program vardır.

Ÿ Dil seviyesi zayıf olan öğrenciler 1. seviyeden başlarlar ve 3 donem-40 hafta dil alırlar.

Ÿ Dil seviyesi orta düzeyde olan öğrenciler, 2. seviyeden başlarlar ve 2 donem dil alırlar.

Ÿ Dil seviyesi iyi düzeyde olan öğrenciler, 3. seviyeden başlarlar ve sadece 1 donem dil alırlar.

Dil programını basari ile tamamlayan öğrenci programlarına başlamak için TOEFL sınavına girmek zorunda değildir. Sadece kabulleri için koşul olmayan ama dosyalarında bulunması için lisans öğrencilerinin SAT’ye yüksek lisans öğrencelerinin GMAT veya GRE’ye girmesi gerekebilir.

Kanada'da Çalışma Olanakları

Öğrencilik Statüsü sırasında;

 

Dil okulu öğrencileri; Kanada’da çalışamazlar. 

 

Sadece Üniversite ve Devlet Koleji öğrencileri kampus içinde haftada 20 saat yasal çalışma hakkına sahiptir. Saat ücreti bölgelere veya ise göre değişiyorsa da ortalama öğrenciler $8-12 saat ücreti ile çalışırlar.

 

 

Mezuniyet sonrasında;

 

Üniversitelerde veya Devlet Kolejlerinde en az bir akademik yıllık akademik bir program tamamlayan (dil hariç) her öğrenci Kanada’da program suresi ile doğru orantılı olarak 8 ay, 12 ay veya 3 YILLIK çalışma hakki alır. Bu çalışma izni öğrenci vizesine bağlı bir vizedir ve programın bir parçası olarak kabul edilir.

 

Bu programdan yararlanmak isteyen öğrenciler mezun olmadan 3 ay öncesinde başvurmak ve mezun olduktan 3 ay sonrasına kadar da is bulmak zorundadırlar. Bu donemdeki çalışma olanakları daha iyi olmakta, öğrenciler daha profesyonel islerde çalışılabilmektedir. Saat ücretleri de sektöre bağlı olarak daha yüksek olur.

 

Eğer daha uzun sure kalmak ve çalışmaya devam etmek isterlerse göçmenlik müracaatı yapabilirler. Doğru müracaat yapabilmeleri için de göçmenlik konusunda danışmanlık yapan avukatlarla çalışmaları önerilir.

Kanada'da Eğitim hakkında Linkler

Kanada ve Kanada’da Eğitim hakkında ayrıntılı bilgi için en önemli linkler: 


Association of Universities and Colleges of Canada;

         http://www.aucc.ca  

 Burslar için;    

         http://www.cicic.ca/389/student-financial-assistance.canada

Kanada Hakkında Genel Bilgi;

      The Canadian Information Centre for International Credentials (CICIC)    

         http://www.cicic.ca/2/home.canada

 Kanada Büyükelçiliği- Türkçe İngilizce Fransızca eğitim, burslar, çalışma koşulları gibi her konuda bilgi alabileceğiniz link;

         http://geo.international.gc.ca/canada-europa/turkey/menu-en.aspx

 Kanada hakkında; 

         http://canada.gc.ca/acanada/ViewCategory.htm?lang=eng

 Vize harçları ile ilgili son bilgiler için;

         http://geo.international.gc.ca/canada-europa/turkey/visas/visa-processing-   fees-tr.aspx

 Kanada Eğitim Merkezi; 

         www.studycanada.ca/turkey

Kanda da Yaşam ve Konaklama

Kanada’daki yasam koşulları bölgeden bölgeye değişkenlik gösterse bile yüksek yasam standardını tüm bölgeler için geçerlidir. Birçok ülke ile karşılaştırıldığında çok daha ekonomiktir.

 

Bazı bölgeleri Türkiye’deki büyük şehirlerdeki yasam giderlerinin altında yasam olanakları sunabilmektedir.

 

Bir fikir verebilmek için aşağıdaki bilgiler ışık tutacaktır.

 

 

Urun - Fiyat

1litre of petrol C$0.90

Sinema bileti C$9.00

Hediyelik t-shirt C$10.00

1litre su C$0.90

Gazete C$1.00

1 litre sut C$1.40

1 fincan kahve ve donat C$2.00

36’lik fim C$6.50

 

Öğrenciler katıldıkları programların turu ve suresine göre farklı konaklama alternatifleri ile karşılaşırlar. Yine de Kanada’da aile yani konaklamanın çok popüler olduğunu, Kanadalı ailelerin birçok Avrupa ülkesi ile karşılaştırıldığında öğrencilerle çok ilgili ve misafirperver yaklaşımlı olduğu gerçektir.

 

 • Aile Yani Konaklama; Dil Okulları genelde ve bazı Community College’leri de kısmen şehir merkezlerinde olduğu için kampus olanakları çok sinirlidir. Genelde Aile Yani Konaklama Alternatifi sunarlar. Belirli periyodlarla denetimlerini yaptıkları bu aileler evlerinin bir odalarını öğrencilere tahsis ederler, öğrencinin tercihine göre sadece sabah kahvaltısı veya hem sabah kahvaltısı hem öğlen yemeği hem de aksam yemeği verirler. Kanada’da çoğunlukla TM Pansiyon Aile yani konaklama mümkündür. Banyo ve tuvaletler genelde aile fertleri ile ortak kullanılır ancak bazı aileler öğrencilere banyolu oda veya sadece öğrencinin kullanabileceği ekstra banyo tahsis edebilirler. Bu ailelerde konaklama için ekstra ödeme yapmak gerekir. Aileler okullara yürüme mesafesinde de olabilir şehrin büyüklüğüne göre toplu taşım araçları ile ulaşım mesafesinde de. Bazı şehirlerde bu detaylar bile fiyatları etkiler.

 

Uygun ailelerin seçilebilmesi için öğrencilerin MEC Kayıt formlarını doldururken kendileri hakkında eksiksiz bilgi vermeleri istenir. Aile yani konaklamadan beklentileri, sağlık durumları ve alışkanlıkları, kaygıları ile ilgili detayları mutlaka vermelidirler. Sigara içip içmedikleri, hayvanları sevip sevmedikleri, varsa alerjilerinin detaylarının bilinmesi öğrenciler için doğru ailelerin belirlenmesi ile ilgili önemli kriterlerdir. Aile yanında konaklamak özellikle öğrencilerin ilk gün ve aylarında kolay adaptasyon sağlayabilmeleri için faydalı olacaktır.

 

 • Özel Yurtlarda Konaklama; Daha çok büyük sekilerde bulunan bu alternatifi dileyen öğrenciler değerlendirebilirler. Yurtlarda odalar genellikle tek kişilik olup iki kişilik olanlar da vardır. Odalar her öğrencinin ihtiyacını karşılayabilecek şekilde donanımlıdır. Yatak, Gardırop, Çalışma Masası gibi. Banyo ve Tuvaletler genellikle koridorlardadır, 6-10 öğrenci için ortak kullanım içindir. Bazı yurtlarda banyosu oda içinde olan alternatifler de mevcuttur.

 

 • Okul Yurdu; Bazı Dil Okulları özellikle yaz aylarında bos olan üniversite yurtlarını kiralayabilirler, çok az dil okulunun yıl boyu kullanılabilecek kendi yurdu vardır.

 

 • Öğrenci Evi/Ev paylaşımı; Bir başka konaklama seçeneği de öğrenci evlerinde konaklama, ev paylaşımı olabilir. Evin büyüklüğüne göre bir grup öğrencinin ortak kullandığı evlerdir. Öğrenci evde bir oda kiralayarak konaklayabilir. Mutfak, Banyo ve tuvalet, oturma/TV odası o evde kalan tüm öğrencilerin ortak yasam alanlarıdır.

 • Üniversite Yurtları; Üniversitelerin çoğunlukla yurtları vardır. Kampus üniversitelerinin genelde kendi kampusu içinde de (on-campus accommodation), şehir merkezinde de yurtları (off-campus accommodation) vardır. Şehir merkezindeki üniversitelerin kampüsleri olmamakla beraber şehrin muhtelif yerlerinde yurtları vardır. Yabancı öğrencilere ilk senelerinde üniversiteler yurt konaklama garantisi verirler. Program sonuna kadar yurt garantisi veren üniversiteler de vardır. Öğrencilerin en azından bir yıl üniversite yurtlarında konaklaması öğrencilerini kolay adapte olmasını sağlar. Yurtlarda çoğunlukla yemek yoktur. Katlarda o katta kalan öğrencilerin kullanımında olan donanımlı mutfaklar ve yiyecek saklama dolapları vardır.

 

 

 

Konaklama Ücretleri;

 

Aile Yani Konaklamalarda Haftalık ücretler, şehirden şehre değişmekle beraber tek kişilik odalar için ortalama $150-200 civarındadır. Odaların tek veya çift kişilik olması, yemek planı tercihi, hatta okula yakinliği dahi fiyatları değiştirir.  Bu ücretlere ilave olarak ulaşım ve kişisel giderleri de düşünerek yasam için ayrıca haftalık $100-200 gerekecektir.

 

Apartman daireleri ortalama haftalık $200-300 dire. Bazı küçük şehirlerde haftalık $100’e bile öğrenci evleri bulunabilmektedir.

 

Yurt konaklamalarda ise; üniversitenin bulunduğu şehre bağlı olarak senelik ücretler $5000-9000dir.

Kariyer Kolejleri

Teknik kolejler ya da kariyer kolejleri özel kolejlerdir ve amaçları kısa bir eğitim döneminden sonra sektöre eleman yetiştirmektir. Bu okullar özel okul olmalarına rağmen bulundukları eyalet tarafından tanınmaktadır ve yüksek kalitede, devlet desteği ve denetimi altında müfredatlarını hazırlayan ve belli bir alanda öğrenci yetiştiren kuruluşlardır.

Neden Kanada da Eğitim

Kanadalılar eğitime çok önem vermektedirler ve yüksek kalite okullarda eğitim görmek isterler. Buna bağlı olarak Kanada Hükûmetinin eğitime ay irdiği bütçe diğer OECD ülkelerinden daha fazladır. Kanada Üniversitelerinden birinden alınan üniversite diplomasi tüm dünyada tanınmaktadır, dolayışı ile Kanada Üniversitelerinden mezun olan yabancı öğrencileri mutlu ve başarılı bir kariyer beklemektedir.

 

Ekonomik Ücretler  Kanada Üniversiteleri yabancı öğrencilerden diğer yabancı öğrenci kabul eden ülkelere oranla daha ekonomik ücretler talep etmektedir ve üstelik eğitim kalitesi mükemmeldir.

 

Aşağıdaki örnek yurtdışında lisans eğitimi almak isteyen bir öğrencinin harcayacağı ortalama senelik eğitim ücretidir:

 

Kanada          : $ 10,000

İngiltere        : $ 20,000

ABD (Devlet)  : $ 2,0000

ABD (Özel)     : $ 40,000

Avusturalya    : $ 13,000

 

İstikrarlı Ekonomi Gelişen dünya ülkeleri arasında Kanada enflasyonun sabit kaldığı birkaç ülkeden biridir.

 

Çok kültürlü Göçmenlerden oluşan bir millet olan Kanada’nın çok kültürlülüğü destekleyen ve cesaretlendiren bir geleneği vardır. Dünya üzerinde yaralan tüm etnik gruplar Kanada’da temsil edilmektedir. Buna bağlı olarak bazı etnik gruplarla özdeşlesen etnik yemekler, eğlenceler ve sosyal aktiviteler Kanada’da çok yeygindir.

 

En yaşanabilir ülke Birleşmiş Milletlerin yaptığı bir araştırmaya göre Kanada us tüste “En Yaşanılabilir Ülke” seçilmiştir. 174 ülkede yasam kalitesini değerlendirerek yapılan araştırmalar sonucu Kanada eğitim, sağlık, düşük suç ve şiddet oranı ile ilk sırada yer al mistir. Buna benzer bir araştırma 1995 Ocak ayında İsviçre’de yapılmıştır ve dört Kanada şehri 118 şehir arasında ilk 12’de yer al mistir. 1996 yılında ise Fortune Magazine Toronto, Ontario’yu “En iyi uluslararası şehir” seçmiştir.

 

Yüksek Yasam Standart Kanada dünyadaki en yüksek yasam tarzlarından birine sahiptir. Kanada nüfusunun %65’i kendi ev, beyaz eşya, otomobil ve benzeri eşyalara sahiptir. Medya, eğlence ve artistik çalışmalar Kanada’da çok gelişmiştir. 1000’den fazla AM ve FM radyo istasyonu ve 719 televizyon kanalını kapsayan yay imcilik sistemiyle Kanada bu alanda tüm dünyada un yap mistir. Tüm şehir merkezlerinin alışveriş merkezi, restoran, tiyatro, sanat galerisi ve müzelerle donabildiği ülkede halkın kullanımına acık seyisiz park, bahçe, plaj ve spor alanı mevcuttur.

 

Gelişen Teknoloji Hızla gelişen yüksek teknoloji alanında dünyada uluslararası bir üne sahip olan Kanada başlıca su sektörlerde ileri gitmektedir: Telekomünikasyon, ulaşım, uzay mühendisliği, mikro elektronik mühendisliği, hidroelektrik mühendisliği, lazer ve oto-elektronik. Bioteknoloji, eczacılık, yiyecek – içecek işletmeciliği ve bilgisayar teknolojisi (yazılım).

 

Doğal & Temiz Bir Çevre    Kanada’ya gelen öğrenciler dünyanın en temiz ve doğal ortamlarından birine tanıklık ederler. Değişik iklim ve coğrafi özelliklerine sahip olan ülke yasadığı dört mevsimi tüm çarpıcılığı ile gözler önüne sermektedir.

 

 

Güvenilir Bir Ortam Oldukça düşük suç ve şiddet yüzdesine sahip olan ülkede zaten var olmayan bu oran 1990 yılından itibaren düşmeye basla mistir. Kanada Üniversitelerinde okuyan tüm öğrencilerin güvenliğini sağlamak için gereken tüm önlemler alin mistir. Genelde 24 saat özel güvenlik sistemine sahip olan Üniversitelerin yansıra bazı üniversitelerde “güvenli yürüyüş” programları da düzenlenmektedir. Kanada’nın soğuk bölgelerinde öğrenciler kampuslara yeraltı tünellerinden ulaşırlar. Bu tüneller sadece soğuktan korunmaya değil, aynı zamanda ev ile okul arasındaki güvenilir ulaşımda sağlar.

 

Çift Resmi Dil İngilizce Fransızca olmak üzere çift resmi dile sahip olan Kanada’da Fransızca konuşan halkın %75’i Ebece Eyaletinde ikamet etmektedir. 1991 yılında yapılan bir araştırmaya göre Ebece halkının %82’si Fransızcayı anadil olarak kabul etmekte ve %83’u evinde Fransızca konuşmaktadır. Çift resmi dil konuşulan Kanada’da hem Fransızca hem de İngilizce dillerini geliştirmek isteyen öğrenciler için dil programları bulunmaktadır.

University Colleges

University-colleges adından da anlaşılacağı üzere uygulamalı akademik programların kampus ortamında verir ve üniversite ile kolej geleneklerini birleştirir. Kolej diploma ve sertifika programlarının yansıra üniversite diploma programları ve İngilizce Hazırlık Programları da university college’larda verilebilmektedir.

 

Kanada üniversite eğitim sisteminize Bali olarak öğrencilere ya akademik odaklı üniversite diploma programları ya da teoriden ziyade pratik eğitimin verildiği kolej diploma ve sertifika programları sunulmaktadır. Kanada üniversite sistemine Bali olarak ise university college’lar güçlü öğrenci destek servisi, küçük mevcutlu sınıflar ve büyük kampus olanakları sunulmaktadır.

Üniversite basvuruları için gerekli evraklar

Kanada Üniversitelerine Başvuru için gereken Belgeler;

 MEC Bilgi Kayıt Formu- Fotoğraflı

Okulun Başvuru Formu – Fotoğraflı istenebilir

Öğrencinin işlemlerini MEC’in takip edeceğine dair İmzalı Yetki Belgesi

Öğrencinin Özgeçmişi

Öğrencinin gelecek hedefleri ile ilgili yazdığı Niyet Mektubu

Research Proposal (Doktora başvuruları için)

Diploma (İngilizce değilse noter tasdikli çevirisi)

Transkript (İngilizce değilse noter tasdikli çevirisi)

En az iki Referans mektubu

Is deneyimi isteyen Yüksek Lisans Programları için IS Referans Mektubu

Şimdiye kadar almış olduğu Sertifikalar

Varsa; sporda sahip olduğu lisanslar

Varsa; sanat dallarında belge ve ödülleri

Varsa; bilim ödülleri

TOEFL belgesi

GMAT (MBA için)

GRE (Yüksek Lisans için)

LSAT (Hukuk Yüksek Lisansı için)

MCAT (Tip Fakültesi için)

Tüm belgeler İngilizce hazırlanmak zorundadır.