İtalya Dil Okulları

İtalya'da "İtalyanca Dil Eğitimi" için en çok tercih edilen "ŞEHİRLER":

MILAN:

 

Milano kuzey İtalya'da, Lombardiya’da bulunan ve Avrupa'nın en gelişmiş ve en zengin şehirlerinden biridir. Otomotiv ve moda sektörü şehrin en önemli gelir kaynağıdır. Özellikle Paris ve New York gibi kentlerle beraber modada en önemli merkezlerden biridir. Şehrin merkezinde dünyanın en büyük Gotik katedrali olan Duomo di Milano, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II ve dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scala bulunur. Milano'nun 15km kuzeyinde bulunan Monza şehri otomobil sporları pistine sahiptir. Ülkenin en büyük spor kulüplerinden olan A.C. Milan ve Inter Milan bu şehrin takımlarıdır. Ayrıca Expo 2015'e de ev sahipliği yapacaktır. Şehrin prestij sahibi kültürel geleneklerini, sayısı dörtten fazla olan üniversiteleri, Müzik Konservatuarı, Sanat Akademisi, dünyanın en meşhur opera binalarından birisi olan La Scala, meşhur sanat galerileri ve kütüphanelerine emanet edilmiştir. Milano ayrıca, İtalyan basın yayınının başkentidir. İtalya'nın en modern kenti olan Milano'da hayatın yoğun olarak yaşandığı iki bulvar bulunmaktadır: Bu bulvarlardan daha kısa olanı, bugün kuzeyde Porta Ticinese ve güneyde Porta Nuova olmak üzere bazı kalıntılarına rastlanan 14. yüzyıl rampalarının yerini almıştır.

Geçmişin artistik gerçeğinin yanı sıra Milano, modern kent planı ile övünç duymaktadır. Modern binalar, özellikle Piazza Cavour, Via Turati, 30'dan fazla katı bulunan Piazza della Repubblica ve çevresinde yeni iş merkezleri kurulmakta olan 36 katlı Pirelli Gökdeleni'nin bulunduğu Piazza Duca d'Aosta gibi caddelerde görülebilir. 1964 yılından beri hizmet veren yeraltı metrosu bugün 3 hatlıdır. Bir Avrupa ticaret merkezi olan Milano, ev sahipliği yaptığı uluslararası fuarlarına her yıl on binlerce işadamını konuk etmektedir. İpek ticaretinde Lyon'u gerilerde bırakan Milano'da Ortaçağ Avrupa’sının meşhur Lombardiyalı sarraf ve faizcileri, yerlerini bugün sayısı 465'i bulan çeşitli bankalar ile onların şubelerine bırakmıştır.

 

ROME:

 

Ölümsüz şehir Roma, engebeli bir bölgede bulunan 7 tepe üzerine kurulmuştur. Bal-renkli çeşmelerin şehri, Augustus tarafından yaratılan mermerler şehri, efsanelere göre M.Ö. 753 yılında Romulus (Romolo) tarafından kurulmuştur. Tiber (tevere) Irmağı üzerinde ve Tiren Denizine yaklaşık 25km uzaklıkta bulunan Roma, hiç şüphesiz, dünyanın hakkında en fazla yazılar yazılan, resimlerle güzellikleri sergilenen ve en fazla övülen şehirlerinden bir tanesidir.

Roma, 1870 yılından beri İtalyan Cumhuriyeti'nin başkenti ve Papalığın ikamet yeridir. Kendisine önemli mimari özellikler sağlayan sayısız anıtları, göz alıcı seması ve mükemmel konumu açısından karşılaştırılamayacak güzellikteki Roma, büyük modern ve metropolitan bir şehirdir. Batı uygarlığının beşiği ve Katolik dininin kalbi olan Roma, bugün İtalya'nın siyasi, idari ve kültürel hayatının merkezidir. Tipik özelliklerini gösteren en önemli noktaları; Piazza del Campidoglio, Via dei Fori Imperiali, San Pietro Meydanı, Pincio, Villa Borghese, Gianicolo Tepesi ve antik Appia karayoludur.

 

FLORENCE:

 

Floransa, Adriatic ve Tyrrhenian Denizleri arasında konumlanan İtalya Yarımadası’nın kuzeyinde yer alır. Toskana Bölgesinin başkenti olan şehir, Arno Nehri çevresinde kurulmuştur. Floransa, antik döneme dayanan tarihi yapısı, kültürü ve mimari dokusu ile ülkenin en gözde turizm merkezlerinden biridir. Rönesans’ın doğduğu yer olarak kabul edilen Floransa’da, bu akımın temsilcileri olan Leonardo Da Vinci, Michelangelo ve Dante gibi birçok ünlü sanatçı yetişmiştir.  

Floransa, Akdeniz İklim Kuşağı’nda yer alır. Şehirde yazlar sıcak ve nemli geçer ve bu mevsimde yağmur nadiren görülür. Tipik Akdeniz iklimi etkilerinin kış aylarında da gözlendiği Floransa’da, bu aylar nispeten soğuk ve yağışlı geçer. Şehirde ortalama en düşük sıcaklık Ocak – Şubat aylarında 2 °C iken, ortalama en yüksek sıcaklık Temmuz – Ağustos ayları arasında 31 °C’lere ulaşmaktadır.

 

SIENA:

 

Siena, orta İtalya'da Toskana bölgesinde bir şehirdir. Siena İlinin de idari merkezidir. Siena'nın tarihi şehir merkezi, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmıştır. Siena İtalya'nın en çok turist sayıda çeken şehridir; örneğin 2008de 163.000 kişi yabancı turist şehri ziyaret etmiştir.

Siena şehri özel yöresel mutfağı, şehirde bulunan sanat eserleri ve müzeler ve şehrin ortaçağlar görüntüsü ile çok iyi bilinmekle beraber şehirdeki Piaza del Campo meydanı ve bu meydan etrafında geleneksel olarak her yıl şehir mahalleleri arasında yapılan at yarışlarıyla (Palio) ile çok ünlüdür.