İspanya Dil Okulları

İspanya'da "İspanyolca Dil Eğitimi" için en çok tercih edilen "ŞEHİRLER":

 

BARCELONA:

 

Barcelona şehri nüfus ve yüzölçümü bakımından ülkenin en önemli merkezidir. Barcelona merkez 1.600.000 nüfus barındırıken, bu sayı banliyölerle birlikte 4.200.000’e ulaşır.  Yaklaşık 2200 yıllık bir geçmişe sahip şehirde resmi dil İspanyolca ve Katalanca olup nufüsün çoğunluğu tarafından konuşulmaktadır. Barcelona dünyanın en çok ziyaretçi alan 16’ıncı, Avrupa’nın ise Paris, Roma ve Londra’dan sonra 4’üncü şehridir. Akdeniz kıyısında kurulmuş en güzel şehirlerden biri olarak kabul görmüş Barcelona gerek tarihi gerekse modern şehir dokusu ve benzersiz mimarisi ile ziyaretçilerini büyülemektedir. İklimi ve coğrafi yapısı, zengin kültürel, sanatsal ve tarihi mirası ile İspanya’nın turizm odağı konumundadır. Trafiğe kapalı La Rambla caddesi şehrin kalbi niteliğinde olup cafeleri, restoranları, gece kulübü ve barları, alışveriş merkezleri, sokak müzisyenleri ve müzeleri ile cazibe merkezidir.

 

GRANADA:

 

Granada güneydeki Sierra Nevada’nın eteklerinde son derece güzel bir kenttir. “Costa Tropical” bölgesinden ise sadece 45 dakika mesafede bulunur. Tarihi bir kent olan Granada’da Elhamra Sarayı, Royal Chapel gibi tarihi mekanları ziyaret edebilir aynı zamanda tapas ve flamenko gibi geleneksel zevkleri tadabilirsiniz. Orta büyüklükte bir kent olan Granada öğrenciler tarafından rahatlıkla keşfedilebilecek heyecanlı bir şehirdir. Sadece Avrupa mimarisi değil doğu mimarisini de içinde barındırır.

 

MADRID:

 

Madrid, İspanya'nın başkentidir. İber Yarımadası'nın orta kesiminde yer alır. Madrid İstanbul, Londra, Berlin ve Paris'ten sonra Avrupa'nın en en kalabalık beşinci şehiridir. Zengin tarihi mirasının yanı sıra canlı bir kültür ve sanat merkezi olarak da önem taşır. Gelişmesi ve ülke ekonomisinde ağırlıklı bir rol kazanması yakın tarihe rastlar. Metropolitan alanın yüzölçümü 1020 km² olup nüfusu 3 milyonu aşkındır. Yaz ayları boğucu olup sıcaklık bazen 38 °C'ye kadar ulaşır. Yıllık ortalama sıcaklık 2°-24 °C arasında değişir. Madrid'in idari hizmetleri, bankacılık ve sigortacılığa dayanan ekonomisine, ulaşım ağının merkezi olması ve turizmden kaynaklanan gelirler de önemli katkıda bulunur.

 

MALAGA:

 

İspanya’nın güneyinde yer alan bu kent ülkenin ikinci en büyük limanıdır. 600,000 nüfusa sahip kent yıl boyu ılıman bir iklime sahiptir. Eğer Endülüs’ü keşfetmek istiyorsanız Costa del Sol’un başkenti malaga’dan daha iyi bir başlangıç noktası düşünülemez. Şehri Marbella, Granada, Sevilla gibi kentlerin yakınında yer alır. Şehirde 3. yüzyıldan kalma bir Roma tiyatrosu, 6. yüzyıldan kalma Mağrip kalesi, katedraller ve camiler bulunur. Ayrıca Picasso’nun da doğduğu kent olan Malaga’daki Picasso Müzesi de ziyaret etmeye değer köşelerden birisidir.

 

SALAMANCA:

 

İspanya’nın batısında yer alan bir üniversite kentidir. Salamanca’da konuşulan İspanyolca’nın en saf İspanyolca olduğu söylenir. Şehir kültürel zenginliği ve gençlik dolu bir kent olması ile tanınır. Kentte nereye giderseniz gidin Rönesans meydanları, tarihi binalar, sevimli cafeler ve canlı bir gece hayatı sizi kucaklar. Madrid’e 2,5 saat uzaklıktadır buradan Portekiz’e gitmek ise oldukça kolaydır. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan kentte iki katedral, Rönesans sarayları, meydanlar ve Avrupa’nın en eski üniversitesi yer alır. 2002 yılında kültür başkenti ünvanını da alan 180,000 nüfuslu şehir hem büyük bir kentin sunduğu olanakları sunarken bir yandan da küçük bir kasabanın sağladığı sıcak ve güvenli ortama sahiptir.

 

SEVILLA:

 

Endülüs’ün başkenti olan Sevilla’nın nüfusu yaklaşık 700,000’dir. Berberilerin tarihi etkisi eski Sevilla mimarisindeki etkisini halen göstermektedir. Bu özellikle ihtişamlı Alcazar saraylarında, katedralde belirgin hale gelir. Sevilla, ünlü gelenekleri ve alışkanlıkları olan boğa güreşi ve flamenko dil öğrenmeye gelenler için çok çekici bir kenttir.

 

VALENCIA:

 

Valencia kozmopolit ve modern bir Akdeniz kentidir. Işık ve renkle süslü bu kentte iklim ılımandır. Önünde Valencia Koyu arkasında ise dağlar ile inanılmaz bir manzaraya sahiptir. Balear Adalarının karşında yer alan Valencia hem Madrid hem Barcelona’ya eşit uzaklıktadır. Şehride Arap egemeneliği altında olduğu dönemi yansıtan  pek çok eser de vardır. Bugün Valencia’nın gururu ise eski nehir yatağına inşa edilen fütüristik Sanat ve Fen Kenti adı ile tanınan merkezdir.