İngiltere Dil Okulları

İngiltere'de "İngilizce Dil Eğitimi" için en çok tercih edilen "ŞEHİRLER":

 

LONDON:

 

Londra dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. Yaklaşık 8 milyonluk nüfusuyla AB'nin 2. kalabalık kentidir. Bağlı yerleşim birimleri ile birlikte nüfusu 12- 15 milyondur. Km²'ye 4.573 kişi düşmektedir. Avrupa'da en fazla beyaz ırk harici insanın yaşadığı şehirdir. 300'den fazla farklı dil konuşulmaktadır. Uluslararası turizmin kesişme noktasıdır. Dünyanın en kalabalık hava trafiği Londra hava trafiğidir. 5 uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Bunların en büyüğü dünyanın en fazla uluslararası yolcu trafiği olan Heathrow havaalanıdır.

En önemli turistik mekânları, Parlamento Binası, Tower Bridge, Tower of London (Londra Kulesi), Buckingham Sarayı, Trafalgar Meydanı ve Londra Eye’dır. Yeşili bol olan bir şehirdir. Londra'da 143 adet kayıtlı park ve bahçe vardır. Thames Nehri şehri ikiye böler. Londra dünyanın en eski kentlerinden birisidir. Turizm bakımından ise tarihi eserler büyük müzelerde sergilenmektedir. Londra metrosu, dünyanın en eski metrosudur. 1863 yılında Metropolitan Railway ismiyle açılmıştır.

 

OXFORD:

 

Oxford, İngiltere'nin güneydoğusunda bulunan kültürel ve tarihi açıdan önemli şehirlerinden biridir. Dünyanın en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi'ne ev sahipliği yapan bu kent, tam bir öğrenci şehri olma özelliğini yüzyıllardır korumaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin varlığı sayesinde oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan Oxford'un yaklaşık nüfusu 140,000'dır. Tarihi 8. yüzyıla kadar uzanan Oxford, şehrin içindeki birçok park ve yeşilin tarihi bir dokuyla birleşmesiyle ortaya büyüleyici, huzur dolu manzaraların çıkmasını sağlamaktadır. 


Tüm bu huzur atmosferinin yanında Oxford, öğrenci yoğunluğunun fazla olması nedeniyle, gece hayatının da oldukça hareketli olduğu bir şehirdir. Yıl içinde birçok akşam gece etkinlikleri düzenlenmekte ve öğrencilerin katılımıyla renkli görüntüler ortaya çıkmaktadır. Kısacası Oxford, kaliteli eğitimi ile güvenli ve hareketli bir öğrenci şehrinde yaşamak isteyenler için ideal bir şehirdir.

Londra şehir merkezine sadece 80 kilometre uzaklıkta olan Oxford'tan Londra'ya trenle ve 24 saat servis veren otobüslerle yaklaşık 1 saatte ulaşmak mümkündür. Heatrow Havaalanı'na 60 dakika, Gatwick Havaalanına da yaklaşık 110 dakika mesafede olan Oxford'a Birmingham Havaalanından da yaklaşık 2 saatlik bir otobüs yolculuğu sonucu ulaşılabilmektedir. Metro ya da tramvay hattı olmayan Oxford'da şehir içi ulaşımda öğrencilerin tercihi genellikle bisiklet olsa da düzenli otobüs seferleri de mevcuttur.

Oxford, kış aylarında sert bir iklime sahiptir ve genellikle bol yağışlıdır. Yaz aylarında da ılık bir havanın hüküm sürdüğü şehirde sürprizlere her zaman hazırlıklı olmak gerektiği unutulmamalıdır. Yaz dönemi ortalama a sıcaklığı 16 - 24°C , kış dönemi ortalama sıcaklığı ise 3 °C civarındadır. Oxford, şehir gürültüsünden uzak; Londra’ya yakın olmak isteyen, yemyeşil bir şehirde hem kültürel aktiviteleri takip etmek hem de eğlenceli ve canlı bir ortamda İngilizce eğitimi almak isteyenler için ideal bir şehirdir.

 


BOURNEMOUTH:

 

Londra'ya yaklaşık 170km uzaklıktaki Bournemouth genellikle sahili, gece kulüpleri, alışveriş imkânları ve dil okullarıyla bilinir. Kentin 8km kuzeyinde Bournemouth Uluslararası Havaalanı yer almaktadır. Bunun yanında İngiltere'nin en büyük lunaparklarından biri burada yer alır.

19.yüzyıla dayanan Victorian tarzı mimarisi, bozulmadan günümüze kadar doğal yapısını korumuştur.Bournemouth uluslararası ve İngiliz öğrencilerin bir araya geldiği uluslarası bir şehir konumundadır. Bournemouth üniversitesi ve kolejine her sene yaklaşık 20.000 öğrenci eğitim için gelir. Bournemouthda yaklaşık 79 ülkeden öğrenci görmek mümkündür. Bu öğrencilerin bir kısmı, şehirde bulunan 18 farklı dil okuluna gider.

7 mil uzunluğundaki atlın rengindeki kumsalı ve şehir içine yayılmış yeşillik alanları ile Bournemouth aynı zamanda bir turistik şehirdir. Her sene yüzbinlerce turist Bournemoutha tatil için gelir.

 

BRIGHTON:

 

Brighton’da en önemli çalışma alanı turizmdir. 2002'den itibaren Mayıs ortasında organize edilen ve Birleşik Krallık ‘ta Edinburgh Festivali'nden sonra ikinci büyük sanat festivali olan Brighton Festivali sırasında turizm akımı daha da kesif olmaktadır. Şehirde genellikle turist çeken yaz aylarında plajlar olmakla beraber, Brighton şehrinde birçok turist çekmek için birçok yer de bulunmaktadır. Bunlar arasında Brighton'da bulunan egzotik görünüşlü "Kraliyet Pavyonu (Royal Pavilion)", "Brighton Pier", "Brighton Marina" adlı Avrupa'nın en büyük yat marinası, sayıları 300u aşan publar başta gelenleridir.

Brighton şehri 1990li yıllardan itibaren dijital veya "yeni medya" adı verilen medya dolayısıyla önem kazanmış ve "Silikon Plajı" adı ile anılmaya başlamıştır. Bir ABD şehir yenileştirme eksperi olan Richard Florida'nın hazırladığı ve bir şehir alanında buluna yaratıcı sınıfın önemini ölçen yaratıcılık endeksine göre İngiltere'de bulunan 66 kent arasında bu endekse göre Brighton 6. sırayı almıştır.

 

BRISTOL:

 

Bristol güney batı İngiltere'deki en büyük şehirdir ve bölgesinde ticaret, kültür ve eğitim açısından liderdir. Şehrin ekonomik gücü, mühendislik, havacılık, finansal servisler, medya ve turizm gibi alanlardan gelmektedir. Şehir birçok eğlence, spor ve alışveriş aktivitesini gerçekleştirebileceğiniz bir yer olduğu gibi aynı zamanda büyük şehirlerde olmayan topluluk hissini de vermektedir. Bristol, karnavalları, festivalleri, müzeleri, sanatçıları ile hem hareketli bir şehirdir hem de dinlenmek isteyenler için birçok olanak sunar.

Şehir 1000 yıllık bir limana sahiptir. Tarihi limanlar eğlence ve sanat aktiviteleri için tekrar düzenlenmiştir ve şehirde nüfusuna göre yaşayan insanlar için çok fazla açık alana sahiptir. Aynı zamanda çok iyi bir ulaşım ağı vardır. Londra ve sahil kentlerine günü birlik gitmek mümkündür ve uluslararası havalimanının genişlemesi ile birlikte daha uzak yerlere gitmek oldukça kolaydır. Londra’ya 90 dakika uzaklıkta bulunan Bristol şehri eğitim, ticaret ve kültür alanlarında bulunduğu bölgede lider bir konumdadır. Şehrin ekonomik gücü medya, turizm, finans, havacılık ve mühendislik gibi sektörlerden gelir. Bristol, festivalleri, müzeleri, karnavalları ve sanatçıları ile canlı bir kültürel atmosfere sahiptir.

 


CAMBRIDGE:

 

İngiltere’nin tarihi üniversite şehirlerinden biridir ve Birleşik Krallık'ta Cambridge vilayetinin en eski idari merkezidir. Londra'nın kuzey-kuzeydoğusunda yaklaşık 50 mil (80 km) uzaklıktadır ve çok sayıda küçük kasaba ve köy ile çevrilir. Ayrıca, Silicon Fen olarak bilinen yüksek teknoloji bölgesinin kalbidir.

Cambridge, ev sahipliği yaptığı, dünyanın en iyi beş üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversite'si ile bilinir. Üniversite ünlü Cavendish Laboratuvarı, King's Kolej Şapeli ve Cambridge Üniversite Kütüphanesi'ni içerir. 2001 yılı Birleşik Krallık nüfus sayımına göre şehrin nüfusu 22.153 öğrenci ile birlikte 108.863 kişi idi. Ancak güney Cambridgeshire bölgesinin bir kısmını içine alarak şehirsel alan nüfusu yaklaşık 130.000'e ulaşır. Şehrin etrafındaki pek çok ufak tıbbı merkezler ile kaliteli sağlık hizmetleri verilir. Birleşik Krallık'ın en geniş hastanelerinde biri olan Addenbrooke Hastanesi aynı zamanda araştırma hastanesidir. Cambridge 2004 yılında ticari sergi şehir statüsünü garantilemiştir.

 


NOTTINGHAM:

 

Nottingham, 1897’de Kraliçe Viktoriya beratıyla şehir statüsünü kazanmış bir yerel idare birimi ve yerleşkedir. 600 yılında Anglo Saksonlar tarafından Tigguo Cobauc adıyla kurulmuştur. 1897 yılında ise şehir statüsüne kavuşmuştur. 

Nottingham Londra ve Manchester şehirlerine kolayca ulaşım mesafesinde kozmopolitan bir şehirdir. Şehirde 2 üniversite, birçok kolej ve harika alışveriş merkezleri ve birinci kalite spor aktiviteleri ile dinamik ve kozmopolitan bir yapıdadır. Birçok güzel ve tarihi kesimi ile yeşil bir şehirdir. Harika restoranları, müzeleri, tiyatro, sinema, geleneksel bar ve kafeleri ile harika bir şehirdir. İngiltere’nin birçok yerini keşfedebileceğiniz harika bir yerde yer almaktadır.

Nottingham, 2005 yılında Bakan Gordon Brown tarafından İngiltere’nin ‘Bilim Şehri’ olarak gösterilmiştir. Nottingham Kalesi’nin altında, geçmişte fakir halkın ev olarak kullandığı, mağaralar bulunmaktadır. Halen bu mağaralar açıktır ve hem turistik amaçlı, hem de bar mahzeni olarak kullanılmaktadır.

Şehrin içinde otobüs kullanımı gelişmektedir. Nottingham’dan Londra’ya, Birmingham’a, Manchester’a, Sheffield’e, Liverpool’a ve Norwich’e direkt servisler mevcuttur. Ayrıca 2004 yılında şehrin tren yolu sistemi olan Nottingham Express Transit Ray sistemi açılmıştır.