Almanya Dil Okulları

Almanya'da "Almanca Dil Eğitimi" için en çok tercih edilen "ŞEHİRLER":

 

BERLIN:

 

Berlin, Almanya'nın başkenti ve en büyük şehridir. 1943'te Almanya ikiye bölününce, Berlin de Doğu Berlin ve Batı Berlin diye ikiye bölündü. Doğu Berlin, Doğu Almanya'nın başşehri, Batı Berlin ise Batı Almanya'nın bir eyaleti oldu. 1961'de Doğu Almanya tarafından yapılan ve "Utanç Duvarı" diye tanınan Berlin Duvarı, Almanya'nın bölünmüşlüğünün bir sembolüydü. 1990'da iki Almanya'nın birleşmesiyle Berlin Duvarı yıkıldı. Kilise merasimiyle birleştirilen Berlin, Birleşik Almanya'nın başşehri oldu.

Berlin şehir merkezinin ortasından geçen Spree Irmağının buzul vadisi üzerinde, Atlas Okyanusunun etkisinin azaldığı ve kara ikliminin başladığı yerde kuruludur. Bu yüzden havası soğuk ve az nemli, öte yandan diğer sanayi şehirlerine göre de temizdir. Berlinde kış aylarında ortalama sıcaklık 0°C, yaz aylarında ise 18°C'dir.

Berlin'de dokuma, metal, giyim, makina ve porselen gibi geleneksel ekonomik etkinliklerin yanında elektronik sanayi de büyük önem taşır. Ayrıca sigara ve konfeksiyon üretimi de gelişmiştir. 

 

MUNIH:

 

Münih, Berlin ve Hamburg' dan sonra Almanya'nın en büyük üçüncü kentidir. Bavyera eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Avrupa Birliği'nin on ikinci en büyük şehridir. Büyük Münih şehirleşmiş bölgesinde (Augsburg, Ingolstadt, Rosenheim, Landshost ve Landberg) 5 milyondan fazla insan yaşamaktadır.

Münih'in Almanca ismi München eski dilde 'keşişlerin yeri' anlamına gelen Munichen'den gelmektedir. Bu nedenle Münih'in armasında bir râhip vardır. Siyah ve altın sarısı - Kutsal Roma İmparatorluğu rengi - Kral Ludwig zamanından beri şehrin resmî renkleridir. Almanya'nın önemli finansal kaynaklarından biri olan Münih, yüksek yaşam standartları ile birçok göçmenin tercih ettiği bir şehirdir.

 

KÖLN:

 

Köln, 1 milyonun biraz altındaki nüfusuyla Almanya’nın en büyük 4. şehridir. 80000'i aşan öğrenci nüfusuyla, geniş kültürel aktivite seçenekleri, Avrupa’nın merkezinde olması ve mükemmel ulaşım bağlantıları ve olanaklarıyla Köln öğrenciler için eşsiz bir şehirdir. Ayrıca şehirde her yıl yapılan ticaret şovları, fuarlar, sergiler ve daha pek çok sosyal olay Köln'de yaşayanlara pek çok farklı deneyimi, işbirliğini ve sosyalleşmeyi sunar.


Amsterdam, Brüksel, Frankfurt ve Ruhr Vadisi bir iki saat mesafededir; Paris, Münih, Hamburg ve Berlin’ e ise dört saat civarında ulaşmak mümkündür. Ayrıca çok gelişmiş uçuş hatlarıyla tüm büyük Avrupa şehirlerine kolay ve makul fiyatlarla uçmak mümkündür. Bu gibi nedenlerle bölge yıllar içinde gelişmiş ve değişmiştir ancak Köln geleneksel hoşgörülü, kozmopolit ve iletişime değer veren yapısını yitirmemiştir.

 

HAMBURG:

 

Hamburg Almanya'nın ikinci büyük şehri olup kendi başına ayrı bir eyaleti oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği'ndeki en büyük 6. metropoldür. Almanya'nın dünyaya açılan kapısı da denilen kent, Almanya'nın en büyük limanına da sahiptir. Rotterdam'dan sonra Avrupa'nın en büyük ikinci limanı olup, dünyada da 9. sıradadır.

Hamburg Almanya'nın kuzeyinde yer alır. Kuzey Denizi'ne akan Elbe nehri kıyısındadır. Şehrin tam merkezinde iki büyük iç göl yer alır. Binnen- ve Aussenalster Gölleri. Ayrıca şehrin içinden bir sürü nehir akmaktadır, dolayısıyla bu özelliğinden dolayı şehirde tıpkı Amsterdam veya Venedik gibi çok sayıda irili ufaklı köprüler bulunmaktadır. Elbe Nehri genişletilerek dünyanın en büyük limanlarından biri yapılmıştır. Hamburg eyalet'i Schleswig-Holstein ve Niedersachsen eyâletlerinin arasında yer alır. Hamburg'dan Elbe'nin haricinde Alster, Bille, Düpenau, Eilbek, Este, Flottbek, Isebek, Kollau, Osterbek ve Wandse nehirleri de geçmektedir. Denize yakın bir konumda bulunmasının etkisinden dolayı iklimi nispeten diğer kuzey kentlerine göre ılımandır. En sıcak ayı olan Temmuz ayında hava sıcaklığı ortalama 25°C civarındadır.

 

FRANKFURT:

 

Frankfurt zengin, şık, meşgul ve telaşlı bir şehirdir. Dahası, Alman Borsasının merkezi ve Almanya'nın finansal açıdan en önemli şehridir. Parlayan gökyüzünün arkasında pek çok tiyatro, müze, galeri ve kulüp bulunmaktadır.

Frankfurt şehri Münih ve Berlin'den daha az nüfusa sahip olmasına rağmen diğer Alman şehirlerinden daha uluslararası ve kozmopolittir. Bunun nedeni belki her yıl Frankfurt havaalanına gelen 50 milyondan fazla yolcu veya 40'tan fazla uluslararası ticaret fuarını ziyaret eden sayısız insandır. Esasen bunun nedeni birçok yabancının Frankfurt'u memleketi olarak görmesi olabilir. Şehrin %25'ten fazla vatandaşı yurtdışındandır. Yeni gelen 170.000 kişi 180 farklı ülkeden gelmektedir.

 

HEIDELBERG:

 

Heidelberg, Almanya’nın güneybatısında Baden-Württemberg eyaletinde yer almaktadır. Ren ve Neckar nehirlerinin arasında kalan vadide bulunan şehir, Avrupa’nın saygın ve güzel şehirlerinden bir tanesidir. Şehrin nüfusu 140 bin civarındadır. Heidelberg, Mannheim’dan yaklaşık 20 dakika uzaklıkta yer almaktadır. 1386 yılında kurulmuş olan Heidelberg Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. II. Dünya Savaşı’ndan Almanya’nın yıkılmadan kalan ender şehirlerindendir.


Almanyanın en eski üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan şehri Neckar Nehri ikiye bölmektedir. Şehir nüfusunun büyük çoğunluğunu öğrenciler oluşturmaktadır. Genel olarak dağlık bir şehri olan Heidelberg’in en yüksek yerleri Königstuhl ve Gaiberg’dir. Şehir Odenwald Ormanı içinde bulunmaktadır ve müthiş bir doğaya sahiptir. İkilim olarak Almanya’nın geneline nazaran ılıman iklime sahiptir. Tablo güzelliğinde olan Heidelberg Almanya’nın en romantik şehri “Wege der Romantik” olarak anılmaktadır.

berlin.jpeg
munih.jpg
köln.jpg
hamburg.jpg
frankfurt.jpg
heidelberg.jpg