Amerika Dil Okulları

EC English Language Centres
ELS Language Centres
FLS International
Kings Education
1/1

Amerika'da "İngilizce Dil Eğitimi" için en çok tercih edilen "ŞEHİRLER":

 

BOSTON: 

 

Boston, Amerika Birleşik Devletleri'nin Massachusetts Eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Ayrıca New England olarak bilinen ABD'nin kuzeydoğu bölgesinin de resmi olmayan merkezidir. Boston tam anlamıyla bir öğrenci şehridir. Boston dil okullarında dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrenciler vardır ve Boston’daki Amerikalılar yabancı öğrencilere çok alışık olduklarından öğrenciler, ev kiralama dâhil birçok konuda zorluk çekmezler.

Boston günümüzde bir eğitim, sağlık, finans ve teknoloji merkezidir. M.I.T., Harvard Üniversitesi, Massachusetts Üniversitesi, Wellesley Koleji ve Boston Üniversitesi gibi dünyaca ünlü eğitim kurumları Boston ve civarında yer alırlar. Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi, Brigham ve Kadın Hastanesi, Massachusetts Genel Hastanesi, Boston Çocuk Hastanesi, Dana-Farber Kanser Enstitüsü ve Harvard Tıp Fakültesi bütün dünyadan hastaların tedavi amacıyla geldikleri ünlü tıp merkezleridir. Ayrıca şehir Fidelity Investments, Putnam Investments ve Wellington Management gibi dünyaca ünlü yatırım fonlarının merkezlerini barındırmaktadır.

İç nüfusu sadece 580.000 civarında olmakla beraber, Boston Metropolitan Bölgesi 6 milyona yaklaşan nüfusuyla Amerika Birleşik Devletlerinin 10 büyük nüfus merkezinden biridir. Nüfusunun % 55'i beyaz ırktan, % 25'i de zenci ırktan oluşur.

 

LOS ANGELES:

 

Los Angeles şehri, Büyük Okyanus'un doğu kıyısında bulunan, nüfus sayısına göre ABD'nin ikinci en kalabalık şehridir. Şehir, daire yöntemiyle yönetilmektedir ve Los Angeles dairesinin bir parçasıdır. Los Angeles metropol alanı, Los Angeles, San Bernardino, Riverside, Ventura ve Orange vilayetlerini ve 16 milyonun üzerinde değişik etnik ve ekonomik geçmişe sahip insanları barındırmaktadır. Los Angeles yanlış olarak birçok kez "Güney Kaliforniya" olarak adlandırılmaktadır, ancak coğrafi olarak San Diego ve Imperial vilayetleri de başta olmak üzere birçok bölüm göz ardı edilmektedir. Los Angeles şehri San Gabriel Dağları, Angeles Ulusal Orman ve Santa Monica Dağları ile çevrilidir. Şehrin yakınında bu tip yerlerin olması; hızlı kamp, yürüyüş ve balıkçılık gezilerine olanak sağlamaktadır.

 

Los Angeles’ta sıcaklıklar tüm yıl boyunca şehri ziyaret etmek için idealdir. Los Angeles; güneşi, filmleri ve ünlüleriyle tanınan bir şehirdir. Fakat şehir aynı zamanda dünya standartlarında müzeleri, operaları, tiyatroları, müziği, zengin ve canlı sanat topluluklarıyla da bilinmektedir. Getty Center ve LACMA kentin popüler müzelerinden bazılarıdır. Geffen Playhouse ve Ahmanson Tiyatroları drama, komedi ve hatta müzikal için çok popülerdir.

 

MIAMI:

 

‘Günışığı Eyaleti’ eyaleti olarak adlandırılan Florida’nın en ünlü sahil kenti Miami’dir. Astropik iklimi, sıcak denizi ve uzun kumsallarıyla özellikle kış mevsiminde yaz havası yaşamak isteyenler için ideal bir yerdir. Kentin en önemli kaynağı turizmdir. Kıyı şeridi lüks oteller ve gökdelenler, yat limanları ve golf sahalarıyla kaplıdır. 300 bin dolayında Kübalının bulunduğu Miami’nin bir kesimi “Küçük Havana” olarak anılmaktadır. Turistik gezilerin yanı sıra eğitim de almak isteyenler için Miami harika bir seçenektir. Miami Metro Zoo, Ocean Drive, Bal Limanı dükkanları, Miami Kent Balesi, Vizcaya Müzesi ve Bahçeleri Miami’nin görülmeye değer yerlerindendir.

South Beach Miami (SoBe), tropik mavi suları, beyaz kumlu sahilleri ve görkemli palmiye ağaçlarıyla Amerika’nın en canlı yerlerinden biridir. Enfes restoranları ve gece hayatı, Art Deco bölgesi ve tasarım dükkanlarıyla South Beach Miami herkesin ‘görülmesi gereken’ yerler listesinde yer almaktadır.

 

NEW YORK CITY: 

 

New York Şehri, Amerika Birleşik Devletleri'nin en kalabalık şehridir. Aynı isimli New York eyaleti'nde yer alır. Yüz yıldan fazladır dünyanın en önemli ticaret ve finans merkezlerinden biridir. Şehir, medya, politika, eğitim, eğlence ve modadaki küresel etkilerinden dolayı bir dünya şehri olarak kabul edilmektedir. Birleşmiş Milletler Genel Konseyi binasına ev sahipliği yaptığından dış ilişkiler için de çok önemli bir merkez durumundadır.

Kent beş bölüme ayrılmıştır: Manhattan, Brooklyn (Kings County), Queens (Queens County), Bronx ve Staten Island (Richmond). 830 km²'lik bir alanda yaşayan 8,2 milyon nüfusuyla New York, Amerika'da nüfus yoğunluğu en büyük olan şehirdir. Çevre banliyöleriyle birlikte New York metropolitan bölgesi 21 milyonluk nufusa sahiptir ve dünyanın en kalabalık yerleşim bölgelerinden birini oluşturur. New York, bir göçmen kentidir. Kentte yaklaşık 170 ayrı dil konuşulmaktadır ve her üç kişiden biri ABD dışında bir ülke doğumludur. İngilizce çeşitli aksanlarla konuşulur. İngilizce’nin yanı sıra İspanyolca da İngilizce kadar yoğun konuşulmaktadır. Little Italy (Küçük İtalya) semtinde İtalyanca, China Town’da (Çin mahallesi) Çince konuşulur.

 

New York birçok Amerikan kültürel hareketinin de doğum yeridir. Edebiyat ve görsel sanatlarda Harlem Rönesansı, resimde soyut ekspresyonizm (New York Ekolü), müzikte hip hop, punk, salsa ve Tin Pan Alley bu hareketlerden bazılarıdır. 24 saat açık olan metrosu ve yoğun trafiğiyle Hiç Uyumayan Şehir adını almıştır. Özgürlük heykeli, Empire State Binası, Central Park ve Times Meydanı, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi ve Modern Tarih Müzeleri şehrin ilgi çekici mekanlarıdır. Gökdelenleri, caddeleri, lokantaları, alışveriş merkezleri ve insanlarıyla, New York turistleri cezbetmektedir.

 

SAN DIEGO:

 

Amerika kıtasının güney batısında bulunan Güney California eyaletine bağlı bir şehirdir. San Diego California eyaletinin en büyük ve Amerika'nın 7. büyük şehridir. En ünlü semtleri La Jolla ve Miramar Askeri Hava Alanı'nın bulunduğu Marimar'dır. San Diego şehri The Finest City (Amerika'nın en güzel şehri) olarak da bilinir. San Diego şehri bir ticaret ve liman şehri ve California eyaletini Meksika'ya bağlayan bir köprü durumundadır. San Diego'yu Meksika'ya bağlayan San Ysidro Bkorder dünyanın en işlek sınır kapısıdır. Amerika'nın diğer büyük şehirlerinin aksine karmaşadan uzak ve sakin bir havaya sahip olan San Diego şehri Meksika'ya olan sınırından dolayı ilginç bir etnik ve kültürel karışıma sahiptir. Dört mevsim boyunca sahip olduğu harika iklimi, hiç bitmeyen güneşi, masmavi Pasifik okyanusu, bir saat uzaklıktaki kayak merkezi ve rahat yaşam biçimi gibi sahip özellikleriyle turistlerin âşık olduğu ve Amerikalıların emeklilik hayallerini süslediği bir şehirdir. San Diego, en büyük Deniz Piyade Üssü (Marine)'nün ve aynı zaman Deniz Kuvvetleri (Navy)'nin büyük çoğunluğunun burada bulunması nedeniyle askeri bir şehirdir. Dünya'nın en büyük ve en ünlü hayvanat bahçesi olan San Diego Zoo şehrin simgelerindendir. San Diego ayrıca birçok ileri teknoloji ve biyomedikal firmaya ev sahipliği yapmaktadır.

SAN FRANCISCO:

 

San Francisco, nüfusu ile Kaliforniya eyaletinin dördüncü; Amerika Birleşik Devletleri'nin ise on ikinci büyük şehridir. Eyalet içinde en fazla; ülke çapında ise on ikinci nüfus yoğunluğuna sahip şehirdir. Şehir, yedi milyonun üzerinde nüfusu olan San Francisco Körfez Bölgesi'nin ana şehridir.

 

Şehir, San Francisco Yarımadası'nın kuzeyine kurulmuştur. Şehrin batısında Büyük Okyanus, kuzey ve doğusunda ise San Francisco Körfezi bulunur. San Francisco 1906 yılında meydana gelen yıkıcı deprem ve yangınlarla adeta yok oldu, fakat kısa sürede tekrar inşa edildi. Günümüzde San Francisco bir uluslararası finans, ulaşım ve kültür merkezidir. Şehir ayrıca yaz sisleri, dik kayaları, ilginç tramvay sistemi, Çin mahalleleri ve içlerinde Golden Gate Köprüsü'nü de bulunduran modern ve Viktorya Mimarisi ile popüler bir turizm merkezidir.