Belçika
Belçika Eğitim Sistemi
Belçika Üniversiteleri

Belçika, Batı Avrupa'da bulunan bir devlettir. Avrupa Birliği'ne üye ve birliğin ve NATO gibi bazı uluslararası organizasyonların merkezlerini barındırır. 30,528 km²'lik bir alanı kaplayan ülkenin nüfusu yaklaşık 10,8 milyon kişidir. Cermen ve Latin dünyası arasında bir sınır oluşturan Belçika'da Felemenkler tarafından Felemenkçe, Valonlar tarafından Fransızca ve küçük bir Alman grup tarafından Almanca konuşulur. Belçika federal bir devlet yapısına sahip olup Felemenkçe'nin resmî dil olduğu Flaman Bölgesi, Fransızca'nın resmi dil olduğu Valon Bölgesi ve her iki dilin de resmî dil sıfatını taşıdıkları Brüksel Başkent Bölgesi'nden oluşur. Son olarak, tamamı Valon Bölgesi'nin sınırları içinde kalan ve Almanya'ya komşu Almanca konuşan küçük bir topluluk, Valon bölgesine bağlı olmakla birlikte bazı alanlarda özerkliğe sahiptir ve yaşadıkları bölgede Almanca resmi dildir.

Belçika Eğitim Sistemi

Belçika’nın Valon (Fransızca konuşulan) Bölgesindeki okullarda eğitim dili Fransızca’dır. Flaman (Flamanca konuşulan) Bölgesindeki okulların eğitim dili ise Flamanca’dır. Brüksel’de ise hem Fransızca hem de Flamanca dillerinde öğretim yapan okullar bulunmaktadır.

Belçika’da 18 üniversite bulunmaktadır. Bunlardan 9’u Belçika Valon Toplumu, diğer 9’u ise Belçika Flaman Toplumu bölümündedir. Ayrıca, 59 yüksekokulun 30’u Fransızca konuşulan, 29’u Flamanca konuşulan bölgelerde kurulmuştur.

Valon (Fransızca konuşulan) Bölgesi'ndeki okullara başvuru koşulları:

Valon bölgesindeki okulların lisans programlarına başvurmak isteyen öğrencilerin “European Baccalaureate” veya “International Baccalaureate” diplomasına veya Belcika C.E.S.S. (certificate of higher secondary education) diplomalarına denk bir lise diplomasına sahip olması gerekmektedir. Bahsi geçen diplomalara veya denk bir diploma sahibi olamayan öğrencilerin devlet lise diplomalarını Brüksel’deki denklik kurumuna göndermesi ve denklik onayı alması zorunludur. Bu işlem her sene Temmuz ayına kadar yapılmalıdır.

Valon bölgesindeki lisans programlarının çoğunluğu Fransızca dilindedir bu nedenle öğrencilerin Fransızca yeterliliklerini başvuru sırasında kanıtlaması zorunludur. Lise eğitim dili tamamen Fransızca olan adayların liselerinden aldıkları belgeyi başvuru sırasında sunması yeterlidir. Okuldan alınabilen bir kanıtın olmadığı durumlarda öğrenci minimum DELF B2 seviyesinde olduğunu sınav sonucu ile kanıtlamalıdır. Bütün bu kanıtlara rağmen başvurusu olumlu sonuçlanan adaylar/kabul alan adaylar yine de okulda Fransızca testine tabi tutulabilirler.

Sanat, mühendislik, tıp gibi alanlara başvuru yapan öğrencilerin ayrıca okulların yaptığı giriş sınavını geçmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Valon bölgesindeki okulların başvuru tarihleri okuldan okula değişmekle birlikte genel olarak Nisan ayı sonuna kadar devam eder. Yıllık eğitim ücreti €4000 - €5000 arasında değişmektedir. Yaşam giderleri aylık €950 civarındadır.

Valon Bölgesinde 6 üniversite bulunmaktadır.

The Catholic University of Louvain (UCL)
The Saint-Louis University, Brussels (USL-B)
The University of Namur (UNamur)
The Free University of Brussels (ULB) 
The University of Mons (UMons) 
The University of Liège (ULg)

Üniversitelere ek olarak 20 üniversite koleji, 16 sanat okulu bulunmaktadır.


Flaman (Flamanca konuşulan) Bölgesi'ndeki okullara başvuru koşulları:

Flaman bölgesindeki okulların lisans programlarına başvurmak isteyen öğrencilerin “European Baccalaureate” veya “International Baccalaureate” diplomasına veya “Flemish Diploma van secundair onderwijs” diplomalarına denk bir lise diplomasına sahip olması gerekmektedir. Bahsi geçen diplomalara veya denk bir diploma sahibi olamayan öğrencilerin devlet lise diplomalarını üniversitelerin kendi denklik merkezlerine göndermesi gerekmektedir. Ancak diploma ile birlikte öğrencilerin eğitim almak istediği alanla aynı alanda Türkiye’de eğitim almaya hak kazandığının kanıtını göndermesi gerekmektedir (Üniversite yerleştirildi belgesi).

Flaman bölgesindeki lisans programlarının çoğunluğu Flemenkçedir ancak İngilizce programlar da bulunmaktadır. Flemenkçe programlar için dil yeterliliğinin ITNA-certificate, the PTHO, PAT-certificate veya NT2 II-certificate gibi belgelerle kanıtlanması gerekir. Gerekli minimum seviye genellikle B2’dir. Kanıtlanamayan durumlarda bazı üniversitelerin bünyesinde dil hazırlık programları mevcuttur. Bu hazırlık programları 1 akademik yıllık programlardır, daha uzun olmasına izin verilmez. Akademik yıl sonunda gerekli seviyeye ulaşamayan ve dil sınavını geçemeyen adaylar akademik programlarına devam edemez ve öğrenci vizeleri iptal olur.

Ayrıca güzel sanatlar, tıp ve diş hekimliği programaları için de üniversitelerin uyguladığı giriş sınavları olduğu unutulmamalıdır.

Flaman Bölgesinde 5 üniversite bulunmaktadır.

KU Leuven
Universiteit Antwerpen (dil hazirlik var)
Universiteit Gent (dil hazirlik var) 
Universiteit Hasselt
Vrije Universiteit Brussel

Üniversitelere ek olarak totalde 13 üniversite koleji ve sanat okulu bulunmaktadır.

Flaman bölgesindeki okulların başvuru tarihleri okuldan okula değişmekle birlikte genel olarak Ocak - Nisan ayları arasındadır. Yıllık eğitim ücreti yaklaşık €1500’dur. Yaşam giderleri aylık €850 civarındadır.

Belçika Üniversiteleri