Amerika
Amerika’da TIP ve Hukuk Egitimi
Amerika'daki Üniversiteler
Amerika'da çalışma olanakları
Amerikan Üniversitelerine Başvuru Belgeleri;
Amerika’da Community College
Amerikan Universitelerine Basvuru Tarihleri
Amerika'da Yaşam ve Konaklama
Amerikan Üniversitelerinde BURSLAR
Amerika'da Yaz Okulları
Amerikan Üniversitelerinin Ücretleri

Amerika, pek çok kültürün bir arada yasadığı bir ülkedir ve her alanda farklı insanlarla tanışmak, onlarla birlikte eğitim almak öğrencilere farklı bir deneyim kazandıracaktır. 
Amerika’nın eğitim sistemi, dünya çapında tanınmakta ve en iyiler arasında yer almaktadır. Türkiye gibi birçok ülke de özellikle yüksek öğretimde Amerikan sistemini kabul etmişlerdir. Amerika’da devlet üniversitelerinin yani sıra özel üniversiteler, devlet ve özel kolejler (4 yıllık) ile yüksekokullar (community colleges) ile yüksek öğretim kurumlarının sayısı yaklaşık 4800 dur. Son teknoloji ile donatılmış eğitim kurumları tüm öğrencilerinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini fazlasıyla karşılayacak durumdadır. Öğrenci odaklı olan eğitim sistemi aynı zamanda esnek bir yapıya sahiptir. Öğrenciler hedefleri doğrultusunda kendi programlarını yapılandırabilirler. Belirli dersleri alarak eğitime başlayan öğrenciler, daha sonra istedikleri dersleri seçerler. Öğrenciler isterlerse bölümünü değiştirebilir, bu durumda da o zamana kadar aldığı dersler / krediler geçerli sayılır. Yabancı öğrencilerin Amerikan eğitim sistemine kolay adapte olabilmesi için üniversitelerin bünyesindeki yabancı öğrenci departmanları çok etkin çalışırlar. İngilizce dil seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için de üniversitelerin bünyesinde dil hazırlık departmanları vardır.

Amerika’da yaklaşık 4800 üniversite vardır. Amerika’da eyalet eğitim sistemi vardır. Her eyalet kendi bünyesindeki üniversitelerin yapılarıyla ilgili bir düzen içindedir. Ancak farklı eyaletlerin eğitim politikasının değişkenlik göstermesi dolayısı ile her üniversite veya her bolum Amerika genelinde tanınan akreditasyonlara sahip değildir. Ayni şekilde belli akreditasyonlara sahip olmayan üniversiteler Türkiye’de YÖK tarafından da tanınmaz. Bundan dolayıdır ki tüm öğrencilerimize önerdiğimiz üniversiteler Amerika sıralamalarında ilk 200 civarında, akreditasyonları tam, YÖK denkliği olan üniversitelerdir. Özellikle AACSB (The International Association for Management Education) ve ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) tarafından akredite olan programların önerilmesi çok önemlidir. YÖK listelerinde her yıl revizyonların yapılması dolayısı ile de her öğrencimizin de tercih ettikleri üniversitenin ve bölümün YÖK tarafından tanınırlığını faks ile müracaat edip öğrenmesi ve kendilerine de faks ile yanıt gelmesini sağlamalıdır.

Amerikan üniversiteleri ÖSS sonucuna bakmaksızın öğrenci başvurularını değerlendirirler. Amerika’da lisans programları için öğrencilerin değerlendirmeleri lise diploma notu, çoğu üniversitede SAT ile TOEFL skorları ile yapılır. Lisans üstü programlar için ise lisans diploma notu ile beraber TOEFL, GMAT (MBA programları için) veya GRE skorları ve bazı programlarda is deneyimi önemlidir. GMAT ve GRE skorları öğrencinin not ortalaması ile balanslanarak değerlendirilir. Düşük not ortalamalı bir öğrencinin GMAT veya GRE skorunun yüksek olması not ortalamasının yukarı çekilmesini sağlayacaktır veya tam aksi değerlendirme olacaktır. En önemli belgelerden biri de öğrencinin yazacağı Niyet Mektubu olacaktır.

Amerika’da TIP gibi saglik bilimleri ve Hukuk Egitimi

 

Amerika’da Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hemşirelik gibi sağlık bilimleri ile ilgili bölümlerin eğitimi Türkiye’deki eğitim sisteminden farklıdır. Bu bölümlerde eğitim görebilmek için önce 4 yıllık pre-medicine, pre-dentistry gibi bir lisans programı tamamlanır. Basari ile program tamamlandıktan sonra Tıp veya Diş Hekimliği Fakültesi sınavlarına girmek gerekir. Çok zorlu olan bu sınavdan basari ile çıkabilen öğrenciler ancak fakülteye geçer ve seçeceği bolüme göre 6-10 sene daha eğitim alarak uzman olarak mezun olurlar.

Amerika’da Tıp veya Diş Hekimliğinden mezun olan öğrenciler Türkiye’ye döndükten sonra Tabipler Odasına kayıtlı hekimlik yapabilmek için fark dersler vermek zorunda kalacaklardır.

Ayni şekilde Amerika’da Hukuk Fakültesini tamamlayan öğrenci de Türkiye’de Baroya kayıt olmadan önce fark derslerini vermek zorundadır.

Amerika’da PhD programlarının bir kısmına öğrenciler lisans programı sonrasında da başvurabilirler. Bu durumda öğrencilere MPhill programlarına başvurmalıdır. Bütünleşik Doktora programlarının bünyesinde önce master tamamlanır, dolaysı ile suresi 6 senedir.

Amerikada çalışma olanakları

Öğrencilik statüsü sırasında;
Dil okulu öğrencileri; Amerika’da çalışamazlar. 

Sadece üniversite öğrencileri (Community College dahil) kampus içinde haftada 20 saat yasal çalışma hakkına sahiptir. İlk bir sene mutlaka kampus içinde çalışılır. İkinci seneden itibaren kampus dışında da çalışmak mümkündür. Saat ücreti bölgelere veya işe göre değişiyorsa da minimum saat ücreti $6’dir. Ortalama öğrencilere $6-10 saat ücreti ile çalışırlar.


Mezuniyet sonrasında;
En az bir yıllık akademik bir program tamamlayan (dil hariç) her öğrenci Amerika’da BİR YILLIK çalışma hakki alır. Bu çalışma izni F1 yani öğrenci vizesine bağlı bir vizedir ve programın bir parçası olarak kabul edilir. Nisan 2008’de değişen yönetmeliklere göre BİLİM, TEKNOLOJİ, MÜHENDİSLİK veya MATEMATİK mezunu olduktan sonra E-Verify (e-doğrulama) sistemine kayıtlı şirketler tarafından işe alınan F-1 vizeliler 29 AY OPT çalışma programından yararlanırlar.

OPT-Optional Practical Training adi altındaki bu programdan yararlanmak isteyen öğrencilere mezun olmadan 3 ay öncesinde başvurmak ve mezun olduktan 3 ay sonrasına kadar da is bulmak zorundadırlar. Bu dönemdeki çalışma olanakları daha iyi olmakta, öğrenciler daha profesyonel işlerde çalışılabilmektedir. Saat ücretleri de sektöre bağlı olarak daha yüksek olur.

Eğer daha uzun sure kalmak ve çalışmaya devam etmek isterlerse kendilerine sponsor olacak bir firma bulmak zorundalar. Bu firma kendileri ile çalışacağını bildirerek öğrencinin F1 öğrenci vizesini H1 Çalışma vizesine çevirmesini sağlamış olacaktır. 6-7 sene H1 vizesi ile çalışanlar ise Green Card’a başvurma hakkını elde ederler.

Amerika’daki Community College’ler

Amerika’daki Community College’ler devlet okulları olup üst sıralamalardaki üniversitelere girişler için en garantili basamaklardandır. Community College’lere kabul koşullarının daha kolay olması, SAT skorunun istenmemesi, üniversitelere göre daha küçük sınıflarda öğrenim görülüyor olması, öğrencilerin öğretmenlerine daha kolay ulaşabiliyor olması, yabancı öğrenciler için de istenen TOEFL skorunun daha düşük olması, son başvuru tarihi konusunda üniversitelere göre çok daha esnek olmaları ve çok daha ekonomik ücretlerde eğitim olanaklarının olması dolaysı ile hem Amerikalı öğrencilerin hem de yabancı öğrencilerin öncelikli tercihi olmaktadır. Öğrenciler Community College’lerde iki yıllık aldıkları ön lisans programlarını üniversitelerdeki lisans programlarına direk transfer edebilirler. Öğrenciler Community College’lerdeki başarılarına göre Amerika’nın en önde gelen üniversitelerine transfer olabilirler.

Amerikan üniversitelerinde programların genelde Eylül ve Ocak olmak üzere 2 başlangıç donemi vardır. Nadiren Mayıs döneminde de programlara başlamak mümkündür. Ancak yaz döneminde daha az ders alınabilmektedir.

Amerika'da Yaşam ve Konaklama

Amerika'da Yaşam ve Konaklama
Amerika’daki yasam koşulları bölgeden bölgeye değişir. Ancak uygun yasam koşullarını yakılabilmek de mümkündür. Amerika’nın en pahalı şehirlerinin arasında New York, Boston, Los Angeles, San Francisco sayılabilir. Amerika’yı öğrencilerin zihinlerine rüya halinde yerleştiren bu büyük şehirlerin büyüsünün peşinde giden öğrencilerin kendilerini bekleyen yüksek yaşam giderlerinden haberdar olması gerekir. Oysa bu büyülü şehirlerden biraz daha uzaklaştıkça, hatta Amerika’nın iç kesimlerine doğru gittikçe, daha küçük yerleşimlerdeki üniversiteler tercih edildiği zaman, yaşam giderleri son derece düşer. Amerika’da yüksek sıralamalardaki üniversitelerin hepsinin büyük ve pahalı şehirlerde olduğu gerçeğinin yanlış olduğu gerçeğinden yola çıkarak doğru yönlendirme yapmamız gerekir.

Amerika’da mesafeler birbirine çok uzaktır. Ne yazık ki birkaç şehrin dışında toplu taşıma sistemi de son derece zayıftır, hatta bazı bölgelerde yok bile sayılabilir. Kampus üniversiteleri şehir merkezlerinden genelde uzaktır. Öğrenciler gitmeden önce gidecekleri kampüsü ve şehri iyice araştırmalıdır. Genelde kampüslerin kampüs içi servisleri olduğu gibi belirli saatlerde kampus dışına gerek alışveriş gerekse de eğlence için Shuttle servisleri olur. Ancak bu servisler öğrencilere kısıtlamalar getirdiği için öğrenciler çoğunlukla araba almayı tercih ediyorlar. Kullanılabilecek ikinci el araba fiyatları da $3000-4000 civarındadır. Model yükseldikçe elbette fiyatlarda yükselir.


Aile Yani Konaklama; Dil okulları ve bazı Community College’leri genelde, kısmen şehir merkezlerinde olduğu için kampus olanakları yoktur. Genelde Aile Yani Konaklama alternatifi sunarlar. Belirli periyodlarla denetimlerini yaptıkları bu aileler evlerinin bir odalarını öğrencilere tahsis ederler, öğrencinin tercihine göre sadece sabah kahvaltısı veya hem sabah kahvaltısı hem de aksam yemeği verirler. Banyo ve tuvaletler genelde aile fertleri ile ortak kullanılır ancak bazı aileler öğrencilere banyolu oda veya sadece öğrencinin kullanabileceği ekstra banyo tahsis edebilirler. Bu ailelerde konaklama için ekstra ödeme yapmak gerekir. Aile evleri, okullara yürüme veya şehrin büyüklüğüne göre toplu taşıma araçları ile ulaşım mesafesinde de olabilir. Bazı şehirlerde bu detaylar bile fiyatları etkiler.

Uygun ailelerin seçilebilmesi için öğrencilerin MEC Kayıt Formlarını doldururken kendileri hakkında eksiksiz bilgi vermeleri istenir. Aile yani konaklamadan beklentileri, sağlık durumları ve alışkanlıkları, kaygıları ile ilgili detayları mutlaka vermelidirler. Sigara içip içmedikleri, hayvanları sevip sevmedikleri, varsa alerjilerinin detaylarının bilinmesi öğrenciler için doğru ailelerin belirlenmesi ile ilgili önemli kriterlerdir. Aile yanında konaklamak özellikle öğrencilerin ilk gün ve aylarında kolay adaptasyon sağlayabilmeleri için faydalı olacaktır.

Özel Yurtlarda Konaklama; Dileyen öğrenciler özel yurtlarda da konaklayabilirler. Yurtlarda odalar genellikle tek kişilik olup, iki kişilik olanlar da mevcuttur. Odalar her öğrencinin ihtiyacını karşılayabilecek şekilde donanımlıdır. Yatak, gardırop, çalışma masası, öğrenciye rahat yaşayabileceği bir ortam sunar. Banyo ve tuvaletler genellikle koridorlardadır, 6-10 öğrenci ortak kullanımı içindir. Bazı yurtlarda banyosu oda içinde olan alternatifler de mevcuttur.

Okul Yurdu; Bazı Dil Okulları özellikle yaz aylarında boş olan üniversite yurtlarını kiralayabilirler, çok az dil okulunun yıl boyu kullanılabilecek kendi yurdu vardır.

Öğrenci Evi/Ev Paylaşımı; Bir başka konaklama seçeneği de öğrenci evlerinde konaklama, ev paylaşımı olabilir. Evin büyüklüğüne göre bir grup öğrencinin ortak kullandığı evlerdir. Öğrenci evde bir oda kiralayarak konaklayabilir. Mutfak, banyo ve tuvalet, oturma/TV odası o evde kalan tüm öğrencilerin ortak yasam alanlarıdır.

Üniversite Yurtları; Üniversitelerin çoğunlukla yurtları vardır. Kampus üniversitelerinin genelde kendi kampusu içinde de (on-campus accommodation), şehir merkezinde de yurtları (off-campus accommodation) vardır. Şehir merkezindeki üniversitelerin kampüsleri olmamakla beraber şehrin muhtelif yerlerinde yurtları vardır. Yabancı öğrencilere ilk senelerinde üniversiteler yurt konaklama garantisi verirler. Program sonuna kadar yurt garantisi veren üniversiteler de vardır. Öğrencilerin en azından bir yıl üniversite yurtlarında konaklaması, öğrencilerin kolay adapte olmasını sağlar. Yurtlarda çoğunlukla yemek yoktur. Katlarda o katta kalan öğrencilerin kullanımında olan donanımlı mutfaklar ve yiyecek saklama dolapları vardır. 

Konaklama Ücretleri;

Aile Yani Konaklamalarda haftalık ücretler, şehirden şehre değişmekle beraber haftalık ücretler tek kişilik odalar için ortalama $200-270 civarındadır. Odaların tek veya çift kişilik olması, yemek planı tercihi, hatta okula yakinliği dahi fiyatları değiştirir. Bu ücretlere ilave olarak ulaşım ve kişisel giderleri de düşünerek yasam için ayrıca haftalık $100-200 gerekecektir. New York, Boston, Chicago, San Francisco, Los Angeles pahalı şehirlerin başında gelir.

Apartman daireleri ortalama haftalık $230-370’dir.

Yurt konaklamalarda ise; üniversitenin bulunduğu şehre bağlı olarak senelik ücretler $5000-12000dir.

Amerikada Yaz Okulları

AETS Global Understanding Program LOYOLA UNIVERSITY CHICAGO
AETS Global Understanding Program UC BERKELEY SAN FRANCISCO
AETS KEAN UNIVERSITY NEW JERSEY
AETS LOYOLA UNIVERSITY CHICAGO
AETS SETON HALL UNIVERSITY NEW JERSEY
AETS UC BERKELEY SAN FRANCISCO
DISCOVERY INTERNSHIPS Emerson College
DISCOVERY INTERNSHIPS New York University NY
DISCOVERY INTERNSHIPS UCLA 
FLS ACTING CAMP MARYMOUTH COLLEGE LOS ANGELES
FLS BASKETBALL CAMP LOCK HAVEN UNIVERSITY
FLS East Coast University Tour
FLS TOEFL SAT PREP CAMP FISHER COLLEGE
FLS West Coast University Tour
Junior Discovery GEORGETOWN University
Junior Discovery UCLA
Summer Discovery COMBO UofM & UCLA
Summer Discovery Emerson College
Summer Discovery GEORGETOWN UNIVERSITY
Summer Discovery UCLA
Summer Discovery UCSB
Summer Discovery UNIVERSITY of MICHIGAN
Summer Discovery UPENN

Amerika'daki Üniversiteler

Amerika'daki Üniversiteler
Academy of Art University
www.academyart.edu

Adelphi University
www.adelphi.edu

American University
www.american.edu

Art Center College of Design
www.artcenter.edu

Binghamton University
www.binghamton.edu

Boston University
www.bu.edu

Brandeis University
www.brandeis.edu

City College of New York
www.ccny.cuny.edu

Clark University
www.clarku.edu

Columbia College Chicago
www.colum.edu

Dean College
www.dean.edu

Fordham University
www.fordham.edu

Johnson and Wales University
www.jwu.edu

La salle University
www.lasalle.edu

Long Island University
www.liunet.edu

Mcneese State University
www.mcneese.edu

Metropolitan College of New York
www.mcny.edu

Miami International University of Art & Design
www.artinstitutes.edu/miami

Morehead State University
www.moreheadstate.edu

New Jersey Institute of Technology
www.njit.edu

NewSchool of Architecture and Design
www.newschoolarch.edu

New York Film Academy
www.nyfa.edu

New York School of Interior Design
www.nysid.edu

Oregon State University
www.oregonstate.edu

Pace University
www.pace.edu

Parsons The New School For Design
http://www.newschool.edu/parsons/

Pratt Institute
www.pratt.edu

Roanoke College
www.roanoke.edu

Rutgers University
www.rutgers.edu

San Diego State University
www.sdsu.edu

Santa Clara University
www.scu.edu

Santa Fe University of Art and Design
www.santafeuniversity.edu

Scad The University for Creative Careers
www.scad.edu

School of The Art Institute of Chicago
www.saic.edu

School of Visual Arts
www.sva.edu

Seattle Pacific University
www.spu.edu

St. Edward’s University
www.stedwards.edu

Stanford University
www.stanford.edu

Stevens Institute of Technology
www.stevens.edu

Stony Brook University
www.stonybrook.edu

Syracuse University
www.syr.edu

Texas A&M University
www.tamu.edu

Ucla Extension
www.uclaextension.edu

University at Albany
www.albany.edu

University at Buffalo
www.buffalo.edu

University of Berkeley
www.berkeley.edu

University of California Davis
www.ucdavis.edu

University of California Irvine
www.uci.edu

University of California Los Angeles
www.ucla.edu

University of California Merced
www.ucmerced.edu

University of California Riverside
www.ucr.edu

University of California San Diego
www.ucsd.edu

University of California Santa Barbara
www.ucsb.edu

University of Hartford
www.hartford.edu

University of New Haven
www.newhaven.edu

University of North Alabama
www.una.edu

University of San Diego
www.sandiego.edu

University of San Francisco
www.usfca.edu

University of Washington
www.washington.edu

Vanguard University of Southern California
www.vanguard.edu

Western Kentucky University
www.wku.edu

Amerikan Üniversitelerine Başvuru için gereken Belgeler;

MEC Bilgi Kayıt Formu - Fotoğraflı

Okulun Başvuru Formu – Fotoğraflı istenebilir

Öğrencinin işlemlerini MEC’in takip edeceğine dair İmzalı Yetki Belgesi

Öğrencinin Özgeçmişi

Öğrencinin gelecek hedefleri ile ilgili yazdığı Niyet Mektubu

Research Proposal (Doktora başvuruları için)

Diploma (İngilizce değilse noter tasdikli çevirisi)

Transcript (İngilizce değilse noter tasdikli çevirisi)

En az iki Referans mektubu

Is deneyimi isteyen Yüksek Lisans Programları için IS Referans Mektubu

Şimdiye kadar almış olduğu Sertifikalar

Varsa; sporda sahip olduğu lisanslar

Varsa; sanat dallarında belge ve ödülleri

Varsa; bilim ödülleri

TOEFL belgesi

SAT (Lisans Programları için)

GMAT (MBA için)

GRE (Yüksek Lisans için)

LSAT (Hukuk Yüksek Lisansı için)

MCAT (Tip Fakültesi için)

Amerikan Universitelerine Basvuru Tarihleri

Amerika’daki üniversitelere başvuru tarihleri program başlangıç tarihinden genellikle 6-8 ay öncesindedir. 15 Aralıktan başlayan son başvuru tarihleri olduğuna özen göstermek gerekir. Bir kısım üniversitede roll-on yani sürekli kayıt sistemi vardır. Kontenjanlarına göre her dönem öğrenci kabul edebilirler ve başvuru kabul ederler. Ancak bu üniversiteler yüksek sıralamalı üniversiteler değildir.

Öğrencilerimizin zamanında skorlarını hazırlaması için son başvuru tarihlerini,  skorların üniversiteye gönderilmesi gereken son tarihleri son derece özenle takip etmek MEC’in özenle yaptığı çalışmaların arasındadır. Üniversitelerin son başvuru tarihleri yaklaştığında öğrencinin skorları yetişmemişse bile, tarih geçmeden başvuru formu ve diğer evraklar gönderilir. Üniversitelerin, skorları almak için belirttikleri son tarihe dikkat edilerek, skorlar sonra gönderilebilir.

Amerikan Üniversitelerinde BURSLAR

Çoğu Amerika’daki devlet üniversiteleri özellikle yüksek lisans öğrencilerine, diploma notlarına göre farklı oranlarda burslar verir. Ancak bu bursların yabancı öğrenciler için, oranı biraz daha düşüktür. Hatta lisans programları için verilen burslar yok denecek kadar azdır. Ancak TOEFL ve SAT sınavında %1’lik dilime girebilen, lise not ortalaması çok yüksek olan, herhangi bir spor dalında lisanslı oyuncu olan, bilimsel ödülleri olan öğrenciler bazı üniversitelerde burslardan yararlanabilirler.

Yüksek lisans programlarına öğrencilerin direk burslu başvuru yapması, genelde yabancı öğrenciler için son derece risklidir. Üniversitelerin yabancı öğrenciler için burs kontenjanları çok kısıtlı olduğu için bu kontenjanları dünyanın her yerinden müracaat eden öğrencilerin arasında en iyi olanlar alır. Hatta bazı ülkelerden gelen öğrencilerin kontenjanları bile ayrıdır. Başvuru sırasında sadece burslu müracaat etmek, öğrencinin reddedilmesine sebep olabildiği gibi, programa burssuz devam edemeyeceği yargısı da oluşacağından müracaat edilen donem için direk reddedilmiş olacaktır. Oysa ki burslu müracaat etmek yerine normal müracaat edilip kabul edildikten sonra burs talebinde bulunmak da mantıklı bir yoldur. Ek olarak, burs teklifleri zaten üniversiteler tarafından da gönderilir. İlgili formların dikkatlice doldurulup burs başvurusu tarihi geçmeden zamanında gönderilmesi gerekir.

 

Bu burslar öncelikle öğrencilerin başarı durumlarına veya sahip oldukları yeteneklere göre takdir edilir. Oranları ise değişkendir. Özel üniversitelerdeki burslar da ayni şekilde başarı endekslidir ama devlet üniversiteleri kadar geniş yelpazeli bursları yoktur.

 

Amerika’da lisans diploma notu, TOEFL, GRE/GMAT skorları iyi olan bir öğrenci, TAM BURSLU olarak direk doktora programına başlayabilirler. Bu programa ‘Bütünleşik Doktora-Integrated Doktorate-MPhill’ adı altında rastlarız. Bu program Master suresini de içine alacağından daha uzundur. Yaklaşık 6-7 yıldır. Master programını tamamladıktan sonra; PhD programını tercih eden üniversitelerde skorlarının iyi olması halinde, PhD programından TAM BURS da alabilirler.

 

Eğer Amerikan vatandaşı iseniz o zaman Student Loans (Öğrenci Kredisi) alarak da okul okuyabilirsiniz. Okulu bitirdikten sonra, 30 yıla kadar taksitler ile bazen de faizsiz olarak geri ödeme imkânına sahip olabilirsiniz.


Özellikle Sanat ve Spor alanlarında birçok burs mevcuttur. Yaklaşık 100,000 civarında Student-Athlete bulunmaktadır. Futbol, Amerikan Futbolu, Basketbol gibi sporlarda birçok üniversite yüzlerce burs sağlamaktadır. Hem istediğiniz bolumu okuyabilir hem de yeteneklerinizi gösterebilirsiniz.


Türkiye’den de birçok özel ve devlet kuruluşundan burs alarak okuyabilirsiniz. Bu bursların başta gelenleri MEB ve YOK burslarıdır. Üniversitelerin öğretim elemanı ihtiyacını karşılamak amacı ile yurtdışına resmi burslu statüde öğrenciye burs verilmektedir. FULBRIGHT, ICEP, TEV, NATO, ITO gibi kuruluşlar, Üniversite Rektörlükleri ve  Özel Sektör kuruluşlarından da belirli miktarda burs bulmak mümkündür.

 

Burs başvurusu ile ilgili muhatap üniversitelerin ‘Officier for Financial Aid’ veya ‘Director of Financial Services’ departmanlarıdır.

 

Öğrencilerin burs alamadan gitmeleri program sonuna kadar burs alamayacakları anlamına gelmez. Çoğunlukla ilk sene olmasa bile başarılı olan öğrencilerin üniversitede asistanlık almaları çok mümkün ve sık rastlanan bir durumdur. Özellikle Yüksek Lisans öğrencilerinin sansı çok yüksektir. Öğrencinin üniversiteye gittikten sonra asistanlık başvurusu yapması gerekir. Asistanlık hakkı alan öğrenci haftada 20 saat çalışabilir. Bazı üniversiteler öğrencinin kazancını direk eğitim ücretine yansıtabileceği gibi bazıları aylık maaş ödemesi yaparlar. Asistanlık yapmanın saat ücretii diğer basit işlerde çalışmanın saat ücretinden daha yüksektir. Diğer küçük öğrenci işlerinden saat ücreti $6-8 kazanılabiliyorken; master düzeyinde asistanlığın saat ücreti $14-18 olabilmektedir.

 

 

Master düzeyindeki asistanlık türleri üniversitelerden üniversitelere değişkenlik gösterse bile genel olarak üç kategoride değerlendirebiliriz.

 

 

1- Öğretim Asistanlığı (Teaching Assistantship) 

Öğretim asistanları, öğretim üyelerine bölüm içerişinde verdikleri derslerde yardımcı olurlar. Bu öğretim asistanının; öğretim üyeleri ile birlikte derse girme ve öğretim görevlilerine sınav hazirliği, ders programı hazırlığı gibi pek çok görevi kapsayabilir.

 

 

2- Araştırma Asistanlığı (Research Assistantship)

Araştırma asistanları üniversitedeki öğretim görevlilerinin araştırma konularında yardımcı olurlar. Sürdürülen araştırma için bilgi toplanması, kütüphane araştırmaları, anketler, raporlar araştırma asistanının görevleri arasındadır. Bu sorumluluklar öğretim görevlisine ve araştırma konusuna göre değişebilir.

 

 

3- Genel Asistanlar (Graduate Asistantantship)

Genel asistanların öğretim asistanı ve araştırma asistanı gibi belli görevleri yoktur. Bölüm içerisindeki genel işlere yardımcı olurlar.

 

Master Düzeyinde Asistanlığa Nasıl Başvurulur?

Master düzeyinde asistanlık başvuruları program başvurusu ile yapılabilir. Her okulun o yıl için belirlediği bir asistan alim sayısı bulunmaktadır. Çoğu okulda asistanlık başvuruları öğrencinin okula başlayıp bir sömestr eğitim almasından sonra gerçekleşir.

 

Bazı okulların program başvurularında asistanlık başvuru kısmı açıkça belirtilir. Asistanlık başvurusunda önem taşıyan faktörler arasında, öğrencinin ortalaması, iş tecrübesi, İngilizce seviyesi ve diğer sınav skorları sayılabilir. Çok sık olmasa da akademik özellikleri çok iyi öğrenciler okula başlamadan asistanlık alabilir. Asistanlık başvurusunu program başvurusu ile yapan öğrencilerin, başvurularını takip amaçlı okulla temasa geçmesi önem taşır.

Master programına başladıktan sonra, istenilen zaman asistanlık için başvuru yapılabilir. Her donem pek çok asistan mezun olur ve yerine yeni asistanlar alınır. Öğrenci bu boşlukları takip ederek, bolümle düzenli kontakta bulunarak ve de not ortalamasını yüksek tutarak asistanlık şansını arttırabilir.

 

Doktora Düzeyinde Asistanlık

Doktora eğitimi sırasında asistanlık almak eğitim masraflarını azaltmanın ve aynı zamanda öğretim ya da araştırma alanlarında geleceğe yönelik tecrübe edilebilmesi açısından çok değerlidir.

 

Doktora başvurusu yapılırken, başvuru formlarında öğrencinin asistanlık isteyip istemediği sorulur. Öğrenci araştırma konusunu belirleyip ilgili bir profesör ile kontağa geçmiş ise araştırma düzeyine, henüz araştırma konusu belli değil ise öğretim asistanlığına başvurması daha iyi olacaktır. Doktora düzeyinde asistanlık arayan öğrencilerin not ortalamaları, varsa daha önceki araştırmaları, dil seviyeleri çok önem taşır. Çoğu doktora programının ilk yılında öğrencilere karşılıksız burs verildiği ve asistanlık için ikinci yıl karar verildiği unutulmamalıdır.

 

Doktora düzeyinde de master da olduğu gibi çoğunlukta üç farklı tür asistanlık vardır.

 

 

Öğretim Asistanlığı (Teaching Assistantship)

Öğretim asistanlığında öğrenci genellikle lisans düzeyine eğitim alan öğrencilere ders verir. Bu dersler genelde en temel derslerdir. Bu anlamda öğrencinin dil seviyesinin çok iyi olması beklenir. Dil seviyesi daha düşük öğrenciler ise sınavlara girebilir ya da sınav kâğıtlarını değerlendirebilir. Doktora düzeyinde öğretim asistanlığında, öğrencinin tüm okul masrafları karşılanır ve belli oranda bir maaş ödenir. Öğretim asistanın eğitim masrafları ve maaşı okul ya da bölüm tarafından ödenir.

 

Araştırma Asistanlığı (Research Assistantship)

Bu tip asistanlıkta okulun tüm masrafı ve öğrenciye bir maaş ödenir. Öğrenci ise bunun karşılığında bir profesörün araştırma asistanı olarak görev alır. Araştırma asistanlığı genelde ilk yıllar verilmez. Öğrencinin doktora programına başlayıp birkaç ders aldıktan sonra araştırma konusuna karar vermesi beklenir. İlk senelerde genelde karşılıksız burs verilir.

Araştırma asistanları, danışman profesörün denetiminde araştırma yaparlar. Bazı araştırma asistanlarının okul masrafları ve maaşları danışman profesörün araştırma bütçesinden, bazen de araştırma tezine sponsor bir özel şirket tarafından ödenir.

 

Genel Asistanlar (Graduate Asistantantship)

Genel asistanların öğretim asistanı ve araştırma asistanı gibi belli görevleri yoktur. Bölüm içerisindeki genel islere yardımcı olurlar.

 

Doktora Düzeyinde Asistanlığa Nasıl Başvurulur?

Doktora düzeyinde özellikle bir alana ilgi duyan öğrenciler, eğitim alacakları okulda bu alada araştırma yapan bir profesör bulurlar ise, onunla kontağa geçmeli ve asistanlık almak istediğini dile getirmelidir. Bu aşamada öğrencinin akademik geçmişi, varsa araştırma konuları, dil seviyesi ve isteği çok önem taşır. Öğrencinin konu ile ilgili bilgi birikimini ve akademik yetenek ve tecrübelerini ilgili kişiye aktarabilmesi gerekmektedir.

Başvurular okula başvuru aşamasında yapılabileceği gibi, doktora programına başladıktan sonra da yapılabilir. Bu durumda yine yukarıda belirtilen faktörler ve de okulda o zamana kadar aldığı derslerin ortalaması da önem taşır.

 

 

MEC ile Özel BURS Koşulları :

 

Şu anda Amerika’da yedi Kanada’da bir üniversitenin bünyesindeki dil okuluna gitmeye ihtiyacı olan ve not ortalaması dörtlük değerlendirme sistemine göre 2,5 ve üzeri olan (mühendislik fakültesi için 3.0 ve üzeri) Türk öğrencileri, o eyalette yasayan Amerikalı öğrenci statüsünden ödeme fırsatı bulabilmektedir.


Bu durumda öğrenciler eğitim, konaklama ve günde iki öğün yemek dahil olmak üzere Lisans ve Yüksek Lisans programları için bir yıllık toplam ücret $8,100-18,000 arasındadır  (7 üniversitenin ücretleri bulundukları bölgeler itibariyle değişkendir) Bu üniversitelerin hepsi YÖK denkliği olan ve Amerika’daki 4800 üniversite arasında bulundukları bölgede ve Amerika’da ilk 150-200 sıralamasında olan üniversitelerdir.

 

Dil okulu programı sırasında burs yoktur. Yaklaşık dil eğitimi, yurt konaklama, günde iki öğün yemek planı dahil olmak üzere dönemlik ücreti $5500-6000 arasındadır.

Dil okulu üç dönemden oluşur. Güz ve bahar donemi 15 haftalık, yaz donemi 10 haftalıktır. Haftada 25x60 dakikalık sınıf içi ders, 5 saat de laboratuvar dersi alınır.

 

Bu üniversitelerin dil hazinlik okullarında üç seviye program vardır.

Dil seviyesi zayıf olan öğrenciler 1. seviyeden başlarlar ve 3 dönem-40 hafta dil dersi alırlar.

Dil seviyesi orta düzeyde olan öğrenciler, 2. seviyeden başlarlar ve 2 donem dil dersi alırlar.

Dil seviyesi iyi düzeyde olan öğrenciler, 3. seviyeden başlarlar ve sadece 1 donem dil dersi alırlar.


Dil programını başarı ile tamamlayan öğrenci, programlarına başlamak için TOEFL sınavına girmek zorunda değildir. Kabulleri için koşul olmayan ama dosyalarında bulunması için, lisans öğrencilerinin SAT’ye yüksek lisans öğrencelerinin GMAT veya GRE’ye girmesi gerekebilir.

Amerikan Üniversitelerinin Ücretleri

Amerika’daki üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri $ 15,000-40,000 gibi çok geniş bir aralık içinde seyreder. Öğrencinin yurtdışı eğitimi için ayırdığı bütçeyi toplam olarak öğrenip, bütçesine en uygun programları belirlemek MEC’in en önemli sorumluluklarından biridir.  Yaşam giderleri ise eyaletten eyalete ve bulunduğu şehre göre değişir. Yıllık toplam yaşam giderleri $7,000 – 18,000 arasındadır.

 Community College’lerin ücretleri üniversitelere göre çok daha uygundur. Yıllık eğitim ücretleri ortalama $4500-12000 civarındadır. 

 Amerika’da Tıp, Diş Hekimliği, Hemşirelik, Eczacılık gibi bölümler laboratuvar çalışması gerektiren bölümler olması dolayısı ile ilk dört seneden sonra ücretleri çok yükselir.